ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Ինդոնեզիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության այցը կնպաստի հայ-ինդոնեզական բարեկամական հարաբերությունների եւ համագործակցության զարգացմանը:
ԱԺ նախագահը փաստել է, որ հայ-ինդոնեզական պատմական առնչություններն սկիզբ են առնում 16-17-րդ դարերից, երբ Նոր Ջուղայից եւ Հնդկաստանից գաղթած հայերը հաստատվել են ինդոնեզական տարբեր քաղաքներում:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է. «Միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի դերակատարում կարող են ունենալ մեր երկրների խորհրդարանները: Խորհրդարանական դիվանագիտությունը երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունն առաջ մղելու եւ միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու կարեւոր հարթակ է»:
ԱԺ նախագահն առաջարկել է Ինդոնեզիայի խորհրդարանում դիտարկել հայ-ինդոնեզական խորհրդարանական բարեկամական խմբեր ստեղծելու հնարավորությունը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է նաեւ, որ Հայաստանը հաստատակամ է միջազգային կազմակերպություններում հայ-ինդոնեզական գործակցության սերտացմանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խնդրի խաղաղ բանակցային ճանապարհով կարգավորմանը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա: Սակայն Ադրբեջանը շարունակում է խախտել զինադադարը, որի հետեւանքով զոհվում են անմեղ մարդիկ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումների մասին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես Ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի հայրենիք, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ջատագովն է:
ԱԺ նախագահը կարծիք է հայտնել, որ հայ-ինդոնեզական տնտեսական եւ գործարար հարաբերություններում մեծ ներուժ կա եւ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել՝ խթանելու համագործակցությունը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում:
Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իրենց համար մեծ պատիվ է հյուրընկալվել պատմական մեծ ժառանգություն ունեցող երկրում՝ Հայաստանում: Նա, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, նշել է, որ Ինդոնեզիան պատրաստակամ է զարգացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Պարոն Գուսմանն ընդգծել է, որ համագործակցության հեռանկարներ կան հատկապես սպորտի եւ զբոսաշրջության ոլորտներում: Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին՝ Իրման Գուսմանը նշել է, որ բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն տիրի, եւ զարգանա տնտեսությունը:
Պարոն Գուսմանը հույս է հայտնել, որ պատվիրակության այցը կխթանի երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Հանդիպման ավարտին Իրման Գուսմանը գրառում է կատարել Ազգային ժողովի պատվավոր հյուրերի գրքում, ապա երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները Ազգային ժողովի այգում եղեւնի են տնկել՝ ի նշան հայ-ինդոնեզական բարեկամության:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստա...
Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանի հետ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ: Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի տեսակետը ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ: Ն...

On October 12 the RA NA Speaker met with the delegation led by Irman Gusman, Speaker of the Regional Representative Council of the Republic of Indonesia.
Welcoming the members of the delegation in the National Assembly, Galust Sahakyan expressed confidence that the visit of the parliamentary delegation of the Republic of Indonesia will promote the development of the Armenian-Indonesian friendly relations and cooperation.
The Speaker has documented that the Armenian-Indonesian historical relations emerge from the 16th - 17th centuries, when the Armenians emigrated from Nor Jugha and India and settled in different Indonesian cities.
Galust Sahakyan noted in his speech: “In the development of the inter-state relations the parliaments of our countries can have significant role. The parliamentary diplomacy is an important platform for advancing the political dialogue between the countries and developing the inter-state relations.”
The NA Speaker proposed his colleague to observe the possibility of creating Armenian-Indonesian Parliamentary Friendship Groups in the Parliament of Indonesia.
Galust Sahakyan also stated that Armenia is resolute for the rapprochement of the Armenian-Indonesian partnership in the international organizations.
Touching upon the problem of the Nagorno Karabakh conflict, the Head of the parliament has noted that Armenia is adherent to the settlement of the problem through peaceful negotiation based on the principles of the international law. However, Azerbaijan continues violating the ceasefire, as a consequence of which innocent people die.
Talking about the events in the memory of the Armenian Genocide Centennial, the NA Speaker has documented that the Republic of Armenia as a Motherland of the people who have survived Genocide, is the propagator of prevention of crimes against mankind.
The NA Speaker has opined that in the Armenian-Indonesian economic and business relations there is a big potential, and it is necessary to undertake steps for boosting the cooperation in the spheres of bilateral interest.
Thanking for the reception, Irman Gusman, Speaker of the Regional Representative Council of the Republic of Indonesia, has noted that it is a great honour for them to be hosted in a country with great historical heritage, in Armenia. Highlighting the role of the parliamentary diplomacy in the development of the bilateral relations he has stated that Indonesia is ready to develop the relations with Armenia. Mr Gusman has underlined that there are perspectives of cooperation especially in the spheres of sport and tourism. Speaking about the settlement of the NK conflict, Irman Gusman has stated that all the problems should be solved through peaceful means, to have peace in the region and economic development.
Mr Gusman expressed hope that the visit of the delegation will promote the advancement of bilateral relations.
At the end of the meeting Irman Gusman left a note in the Book of Honourable Guests of the National Assembly, and then the Speakers of the parliaments of the two countries planted a fir-tree in the National Assembly Park as a token of the Armenian-Indonesian friendship.
On October 12 the RA NA President Galust Sahakyan received the delegation led by Michaëlle Jean, the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie.Welcoming the guests in the parliament, Galust Sahakyan highlighted the holding of the 31st La Francophonie Conference in Armeni...
Naira Zohrabyan Meets the Ambassador of Italy to Armenia
On October 12 the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with Giovanni Ricciulli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Armenia.Naira Zohrabyan presented the viewpoint on the RA-EU future legal document of the Committee led b...