ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Ինդոնեզիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության այցը կնպաստի հայ-ինդոնեզական բարեկամական հարաբերությունների եւ համագործակցության զարգացմանը:
ԱԺ նախագահը փաստել է, որ հայ-ինդոնեզական պատմական առնչություններն սկիզբ են առնում 16-17-րդ դարերից, երբ Նոր Ջուղայից եւ Հնդկաստանից գաղթած հայերը հաստատվել են ինդոնեզական տարբեր քաղաքներում:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է. «Միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի դերակատարում կարող են ունենալ մեր երկրների խորհրդարանները: Խորհրդարանական դիվանագիտությունը երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունն առաջ մղելու եւ միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու կարեւոր հարթակ է»:
ԱԺ նախագահն առաջարկել է Ինդոնեզիայի խորհրդարանում դիտարկել հայ-ինդոնեզական խորհրդարանական բարեկամական խմբեր ստեղծելու հնարավորությունը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է նաեւ, որ Հայաստանը հաստատակամ է միջազգային կազմակերպություններում հայ-ինդոնեզական գործակցության սերտացմանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խնդրի խաղաղ բանակցային ճանապարհով կարգավորմանը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա: Սակայն Ադրբեջանը շարունակում է խախտել զինադադարը, որի հետեւանքով զոհվում են անմեղ մարդիկ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառումների մասին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես Ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի հայրենիք, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ջատագովն է:
ԱԺ նախագահը կարծիք է հայտնել, որ հայ-ինդոնեզական տնտեսական եւ գործարար հարաբերություններում մեծ ներուժ կա եւ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել՝ խթանելու համագործակցությունը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում:
Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իրենց համար մեծ պատիվ է հյուրընկալվել պատմական մեծ ժառանգություն ունեցող երկրում՝ Հայաստանում: Նա, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, նշել է, որ Ինդոնեզիան պատրաստակամ է զարգացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Պարոն Գուսմանն ընդգծել է, որ համագործակցության հեռանկարներ կան հատկապես սպորտի եւ զբոսաշրջության ոլորտներում: Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին՝ Իրման Գուսմանը նշել է, որ բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն տիրի, եւ զարգանա տնտեսությունը:
Պարոն Գուսմանը հույս է հայտնել, որ պատվիրակության այցը կխթանի երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը:
Հանդիպման ավարտին Իրման Գուսմանը գրառում է կատարել Ազգային ժողովի պատվավոր հյուրերի գրքում, ապա երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները Ազգային ժողովի այգում եղեւնի են տնկել՝ ի նշան հայ-ինդոնեզական բարեկամության:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստա...
Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանի հետ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ: Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի տեսակետը ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ: Ն...

Г.Саакян принял парламентскую делегацию Республики Индонезия
12 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем Региональной Палаты представителей Республики Индонезия Ирманом Гусманом.
Приветствуя членов делегации в НС, Г.Саакян выразил уверенность, что визит парламентской делегации Республики Индонезия посодействует развитию армяно-индонезийских дружественных отношений и сотрудничества.
Председатель НС констатировал, что армяно-индонезийские исторические связи прослеживаются с 16-17 вв., когда переселившиеся из Новой Джуги и Индии армяне обосновались в различных городах Индонезии.
Г.Саакян в своем слове отметил: “В развитии межгосударственных отношений существенную роль могут сыграть   парламенты наших стран. Парламентская дипломатия важная платформа для стимулирования диалога между двумя странами и развития межгосударственных отношений”.
Председатель НС предложил изучить возможность создания депутатской группы дружбы в парламенте Индонезии.
Г.Саакян также отметил, что Армения – сторонница упрочения армяно-индонезийского взаимодействия в международных организациях.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, спикер НС отметил, что Армения привержена ее урегулированию мирным переговорным путем, на основе принципов международного права. Однако Азербайджан продолжает нарушать перемирие, вследствие чего гибнут невинные люди.
Говоря о памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, Председатель НС особо выделил, что Республика Армения, как родина пережившего геноцид народа, - поборник предупреждения преступлений против человечества.
По мнению спикера НС, в армяно-индонезийских экономических и деловых отношениях кроется большой потенциал и необходимо предпринять шаги к стимулированию сотрудничества в сферах, представляющих двусторонний интерес.
Председатель Региональной Палаты представителей Республики Индонезия Ирман Гусман, поблагодарив за прием, отметил, что для них большая честь гостить в Армении – стране с великим историческим наследием. Подчеркнув роль парламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений, он заверил в готовности Индонезии развивать отношения с Арменией. Г-н Гусман добавил, что налицо перспективы сотрудничества особенно в области спорта и туризма. Говоря об урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта, он отметил, что все проблемы следует решать мирным путем – в интересах мира и экономического развития региона.
Г-н Гусман выразил надежду, что визит делегации будет способствовать развитию двусторонних отношений.
В завершение встречи Ирман Гусман внес запись в Книгу почетных гостей НС, затем вместе с Председателем НС посадил ель в знак армяно-индонезийской дружбы.
12 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую Генеральным секретарем Международной организации Франкофонии (МОФ) Микаэль Жан.Приветствуя гостей в парламенте, Г.Саакян подчеркнул проведение 31-й конференции Франкофонии в Ереване, что свидетельствует о важности связывающих Армени...
Н.Зограбян встретилась с послом Италии в Армении
12 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Италии в Армении Джованни Ричулли.  Н.Зограбян представила точку зрения возглавляемой ею комиссии по будущему правовому документу  РА – ЕС. Она сообщ...