Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանի հետ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի տեսակետը ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ օրերս հանդիպել է Հայաստանում ԵԽ ներկայացուցչի հետ եւ քննարկել Հայաստանի համար 2015-2018 թթ. ԵԽ-ի կողմից նախաձեռնած գործողությունների ծրագիրը, որը ներառում է ոլորտների լայն շրջանակ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, արդարադատության համակարգում օրենքի գերակայություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար, ժողովրդավարական կառավարմանն աջակցություն: Տիկին Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ առաջիկայում վերոնշյալ բոլոր ուղղություններով հանձնաժողովը ներկայացնելու է գործողությունների իր ծրագիրը եւ փորձ է արվելու համատեղ աշխատել դրանց շուրջ: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է նաեւ, որ ՀՀ-ում հավատարմագրված եվրոպական երկրների դեսպանությունների եւ ՀՀ-ում ներկայացված ԵՄ դեսպանների հետ ինքը բազմիցս քննարկել է ԵՄ-ի կողմից իրականացվող թե՛ ուղղակի բյուջետային ֆինանսավորման եւ թե՛ դրամաշնորհային ծրագրերի հանդեպ խորհրդարանական վերահսկողություն իրականացնելու հարցը՝ նշելով, որ ԵՄ ներկայացուցչության աջակցությամբ այդ մեխանիզմները պետք է առավել արդյունավետ գործեն:
Որպես ԲՀԿ նախագահ՝ Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է նաեւ կուսակցության դիրքորոշումը սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ քննարկվել են ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով պատվիրակության անդամներին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Ինդոնեզիայի Հանրապետու...

Н.Зограбян встретилась с послом Италии в Армении
12 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Италии в Армении Джованни Ричулли.
Н.Зограбян представила точку зрения возглавляемой ею комиссии по будущему правовому документу   РА – ЕС. Она сообщила, что на днях встречалась с представителем СЕ в Армении и обсудила инициированную СЕ программу действий для Армении на 2015-2018 гг., включающую широкий круг сфер – защиту прав человека, верховенство закона в системе юстиции, борьбу с коррупцией, содействие демократическому управлению. Г-жа Зограбян подчеркнула, что вскоре по всем указанным направлениям комиссия представит  свою программу действий и будет сделана попытка совместно поработать вокруг них. Председатель комиссии отметила также, что с посольствами и послами стран ЕС в РА она неоднократно обсуждала вопрос осуществления парламентского контроля как над прямым бюджетным финансированием, так и реализуемыми ЕС денежно-кредитными программами, добавив, что при поддержке представительства ЕС эти механизмы должны действовать более эффективно.
Как председатель ППА, Н.Зограбян представила также позицию партии по конституционным реформам, а также обсудила вопросы, касающиеся внутри-   и внешнеполитических проблем.
12 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую Генеральным секретарем Международной организации Франкофонии (МОФ) Микаэль Жан.Приветствуя гостей в парламенте, Г.Саакян подчеркнул проведение 31-й конференции Франкофонии в Ереване, что свидетельствует о важности связывающих Армени...
Г.Саакян принял парламентскую делегацию Республики Индонезия
12 октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем Региональной Палаты представителей Республики Индонезия Ирманом Гусманом.Приветствуя членов делегации в НС, Г.Саакян выразил уверенность, что визит парламентской делегации Республики Индонезия посодействует развитию ар...