Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանի հետ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի տեսակետը ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ օրերս հանդիպել է Հայաստանում ԵԽ ներկայացուցչի հետ եւ քննարկել Հայաստանի համար 2015-2018 թթ. ԵԽ-ի կողմից նախաձեռնած գործողությունների ծրագիրը, որը ներառում է ոլորտների լայն շրջանակ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, արդարադատության համակարգում օրենքի գերակայություն, կոռուպցիայի դեմ պայքար, ժողովրդավարական կառավարմանն աջակցություն: Տիկին Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ առաջիկայում վերոնշյալ բոլոր ուղղություններով հանձնաժողովը ներկայացնելու է գործողությունների իր ծրագիրը եւ փորձ է արվելու համատեղ աշխատել դրանց շուրջ: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է նաեւ, որ ՀՀ-ում հավատարմագրված եվրոպական երկրների դեսպանությունների եւ ՀՀ-ում ներկայացված ԵՄ դեսպանների հետ ինքը բազմիցս քննարկել է ԵՄ-ի կողմից իրականացվող թե՛ ուղղակի բյուջետային ֆինանսավորման եւ թե՛ դրամաշնորհային ծրագրերի հանդեպ խորհրդարանական վերահսկողություն իրականացնելու հարցը՝ նշելով, որ ԵՄ ներկայացուցչության աջակցությամբ այդ մեխանիզմները պետք է առավել արդյունավետ գործեն:
Որպես ԲՀԿ նախագահ՝ Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է նաեւ կուսակցության դիրքորոշումը սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ քննարկվել են ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ինդոնեզիայի Հանրապետության Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով պատվիրակության անդամներին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Ինդոնեզիայի Հանրապետու...

Naira Zohrabyan Meets the Ambassador of Italy to Armenia
On October 12 the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with Giovanni Ricciulli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Armenia.
Naira Zohrabyan presented the viewpoint on the RA-EU future legal document of the Committee led by her. She noted that during these days she had met with the CoE Representative to Armenia and discussed the Action Plan initiated by the CoE for Armenia for 2015-2018, which includes a wide format of spheres: protection of human rights, rule of law in the system of justice, combating corruption and the support of democratic administration. Mrs Zohrabyan has underlined in future the Committee will present its Action Plan in the abovementioned directions and an attempt will be made to jointly work on them. The Committee Chair also noted that she had repeatedly discussed with the Embassies of the European countries accredited in the RA and the EU Ambassadors represented in the RA the issue of direct budgetary financing being implemented by the EU and the parliamentary oversight towards the monetary programmes, noting that by the support of the EU Representation those mechanisms should act more efficiently.
As PAP Chair Naira Zohrabyan also presented the position of the party on the constitutional amendments. The sides also discussed issues concerning the inner-political and external political problems.
On October 12 the RA NA President Galust Sahakyan received the delegation led by Michaƫlle Jean, the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie.Welcoming the guests in the parliament, Galust Sahakyan highlighted the holding of the 31st La Francophonie Conference in Armeni...
On October 12 the RA NA Speaker met with the delegation led by Irman Gusman, Speaker of the Regional Representative Council of the Republic of Indonesia.Welcoming the members of the delegation in the National Assembly, Galust Sahakyan expressed confidence that the visit of the parliamentary delegati...