Ազգային ժողովում հոկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի մամուլի ասուլիսը` «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովի 31-րդ նստաշրջանի անցկացումը Երեւանում» թեմայով: ԱԺ պատգամավոր, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 9-11-ը Հայաստանում են գտնվելու շուրջ 500 պատվիրակներ աշխարհի 80 երկրներից` 5 մայրցամաքներից, որոնք ներկայացնում են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը: Այդ առիթով Հայաստան կայցելի նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքայել Ժանը, ով, ամենայն հավանականությամբ, կհյուրընկալվի նաեւ խորհրդարանում: Տիկին Եսայանը նշել է, որ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ նման ներկայացուցչական մեծ վեհաժողով երբեւէ տեղի չի ունեցել: «Մեր երկրի արտաքին գործերի նախարարության եւ նախարար Նալբանդյանի հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ էր, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը դեռ անցյալ տարի որոշում կայացրեց 2015-ի նախարարական համաժողովի անցկացումը վստահել Հայաստանին»,-նշել է պատգամավորը:
Պատվիրակության ղեկավարը համաժողովի կազմակերպման գործում բարձր է գնահատել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանի ներդրումն ու ջանքերը: Պատգամավորը կարեւորել է, որ համաժողովն անցկացվում է Երեւանում եւ հատկապես 2015 թվականին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ընթացքում: «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունն այն կազմակերպությունն է, որտեղ երկու անգամ ընդունվել է բանաձեւ, ըստ որի ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների մակարդակով իրենց լիակատար աջակցությունն են ցուցաբերում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին, ինչը եւ համընկնում է մեր երկրի դիրքորոշմանը: Մեր դիվանագիտության հետեւողական գործունեության շնորհիվ բանաձեւերն ընդունվեցին այն պայմաններում, երբ կազմակերպությանն անդամակցում են բազմաթիվ երկրներ, որոնք անդամ են նաեւ Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը եւ Չմիավորված երկրների շարժումը: Փաստորեն, ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում նրանք եւս արտահայտեցին մի դիրքորոշում, որը լիովին արտացոլում է մեր երկրի մոտեցումը: Սա եւ այլ քայլեր եւս համարում եմ մեր երկրի արտաքին քաղաքականության հաղթանակներ»,-ասել է պատվիրակության ղեկավարը:
Մարգարիտ Եսայանի խոսքով` 2008 թվականից հետո այս միջազգային կազմակերպության հետ հարաբերությունները շատ ավելի են խորացել եւ ակտիվացել, քանի որ Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականության նոր ուղեգծում կարեւորել է նաեւ այս միջազգային հարթակը: «Հայաստանը միջազգային կառույցների համար որքան լինի ընկալելի, հասկանալի եւ բաց, այնքան իր խնդիրները բարեկամական վերաբերմունքի շնորհիվ կլինեն հասանելի, ընկալելի եւ լուծելի»,-նշել է պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
Շարունակելով խոսել վեհաժողովի դրական կողմերի մասին` տիկին Եսայանը նկատել է, որ այն Հայաստանի համար շահավետ կլինի նաեւ ֆինանսական եւ զբոսաշրջային տեսանկյունից:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը պատասխանել է նաեւ լրագրողների հարցերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 8-ին ներկա է գտնվել ՀՀ քննչական կոմիտեի հիմնադրման մեկամյակին եւ քննչական կոմիտեի աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Խորհրդարանի ղեկավարը ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել կոմիտեի շենքում, ծանոթացել կառույցի ...
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Երեւանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողներին եւ դասախոսներին: Խորհրդարանը շարունակել է քննարկել Հանրային հեռուստառադիոընկերության 2014 թ....
Հոկտեմբերի 8-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողներն ու դասախոսները: Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ողջունելով ուսանողներին, ներկայացրել է խորհրդարանի գործունեությունը, անդրադարձել երկրի տնտեսությանը վերաբերող մի...
ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սրահում կազմակերպում է «Մարդուն օրգաններ եւ հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:...
ՀՀ Ազգային ժողովում հավատարմագրված հարգելի լրագրողներ, տեղեկացնում ենք, որ հոկտեմբերի 9-ի ճեպազրույցները տեղի կունենան ԱԺ 330 սրահում: ...

8 октября в парламенте состоялась пресс-конференция главы делегации НС РА в ПА Франкофонии М.Есаян на тему “Проведение 31-й сессии конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии в Ереване”. Депутат НС, глава делегации НС РА в ПА Франкофонии М.Есаян сообщила, что 9-11 октября в Армении будет находиться около 500 делегатов из 80 стран пяти континентов мира, которые представляют Международную организацию Франкофонии (МОФ). В связи с этим Армению посетит также Генеральный секретарь МОФ Микаэль Жан, которая, по всей вероятности, побывает также в парламенте. Г-жа Есаян отметила, что в истории независимой Армении подобного представительного форума никогда не было. “Благодаря последовательной работе МИД нашей страны и министра Налбандяна ассамблея МОФ еще в прошлом году вынесла решение доверить проведение министерской конференции в Армении”, - заметила депутат.
Руководитель делегации НС высоко оценила в деле организации конференции вклад и усилия Президента РА С.Саргсяна и министра иностранных дел Э.Налбандяна. Депутат особо выделила, что форум проводится в Ереване в 2015 г. – в год 100-летия Геноцида армян. “МОФ – организация, которая дважды принимала резолюцию, согласно которой МОФ на уровне глав входящих в нее государств проявляет свою полную поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, что совпадает с позицией нашей страны. Благодаря последовательной деятельности нашей дипломатии резолюции были приняты в условиях, когда различные страны МОФ являются также членами Организации исламского сотрудничества и Движения неприсоединившихся стран. Фактически, в рамках Франкофонии они также выразили позицию, которая целиком отражает подходы нашей страны.   Эти и другие шаги также считаю внешнеполитическими победами нашей страны”, - заявила М.Есаян.
По словам руководителя делегации, после 2008 г. отношения с этой международной организацией еще более углубились и активизировались, так как Армения в своей внешней политике особо выделила на международной арене также этот вектор. “Чем более воспринимаемой, понятной и прозрачной будет Армения для международных структур, тем более ее проблемы, благодаря дружелюбному отношению, будут доступны, понятны и разрешимы”, - отметила депутат НС.
Продолжая разговор о позитивных сторонах предстоящей конференции, г-жа Есаян заметила, что встреча будет выгодной для Армении и с финансовой стороны, и с точки зрения развития туризма.
Глава делегации НС РА в ПА Франкофонии М.Есаян ответила также на вопросы журналистов.
8 октября Председатель НС Г.Саакян присутствовал на торжественном заседании, посвященном годовщине создания Следственного комитета РА и Дню работника Следственного комитета. Глава парламента в сопровождении председателя Следственного комитета РА А.Овсепяна ознакомился со зданием и условиями комитета...
8 октября Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний.  Парламент продолжил обсуждение сообщения Совета Общественной телерадиокомпании о деятельности ОТРК за 2014 г.По вопросу обстоятельно выступили депутаты НС Р.Акопян, Л.Алексанян, В.Багдасарян, Э.Бишарян, А.Давтян, Н.Зог...
8 октября в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили студенты и преподаватели Ереванского государственного экономического университета.  Вице-спикер НС Э.Нагдалян, приветствуя гостей, представила им деятельность парламента, обратилась к ряду экономических проблем страны. Э.Нагдалян ...