Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը:
Նիստի մեկնարկին ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն Ուսուցչի տոնի առթիվ շնորհավորել է բոլոր ուսուցիչներին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի, Արցախի ու սփյուռքի բոլոր ուսուցիչներին եւ իր այն գործընկերներին, ովքեր վայելել են ուսուցիչ լինելու բերկրանքը՝ մաղթելով նրանց առողջություն, լավատեսություն ու բարեկեցություն:
Պատգամավորներն այնուհետեւ ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած եւ նիստին հետեւող Գեղարքունիքի մարզի Կարմիրգյուղ համայնքի համար 2 միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ներկայացրել է նստաշրջանի, ապա նաեւ՝ քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը, ինչպես նաեւ մի շարք նախագծերի քննարկումը հետաձգելու մասին որոշումները:
Նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը հաստատելուց հետո պատգամավորները շարունակել են քննարկել ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:
Մինչ այդ՝ Աժ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի խոսքը՝ ուղղված ՀՀ Ազգային ժողովին եւ հանրությանը:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Ջաննի Բուքիքիոն նշել է, որ Հայաստանը եւ Վենետիկի հանձնաժողովը երկար ճանապարհ են անցել միասին:
Ըստ Բուքիքիոյի՝ կառավարման ցանկացած ձեւի գործունեությունը սերտագույն կապված է ընտրական համակարգի հետ: Խորհրդարանական համակարգին անցում կատարելուն զուգահեռ, կայունությունը, եւ ուստի կառավարելիությունը երաշխավորելու նպատակով, առաջարկվել է անցում կատարել ամբողջովին համամասնական ընտրակարգի:
Խոսելով սահմանադրական բարեփոխումներից՝ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ փոփոխությունների նախագիծը նաեւ մարդու իրավունքների շատ ժամանակակից ցանկ է պարունակում, որը համահունչ է եվրոպական եւ միջազգային չափանիշներին:
Փոփոխությունների նախագիծն ամրապնդում է դատական իշխանության անկախությունը, Սահմանադրական դատարանի լեգիտիմությունը, ամրագրվում են պետական կարեւոր մարմինների՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի, Վերահսկիչ պալատի անկախությունները:
Ջաննի Բուքիքիոն նշել է, որ Սահմանադրության փոփոխությունների տեքստը հիմնվում է Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացրած նախկին եւ նոր եզրակացությունների վրա:
Ջաննի Բուքիքիոյի դիտարկմամբ, անկախ բարեփոխումները նախաձեռնելու դրդապատճառից, սահմանադրական բարեփոխումը հիասքանչ հնարավորություն է, եթե համապատասխանում է եվրոպական եւ միջազգային չափանիշներին:
Սահմանադրական կանոնները, ըստ հանձնաժողովի նախագահի, կարող են շարժիչ ուժ դառնալ հասարակության զարգացման եւ պետության ժողովրդավարության ավելի բարձր մակարդակի անցնելու համար:
Այնուհետեւ ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկված եւ Հայաաստանի Հանրապետության նախագահի համար ընդունելի առաջարկների հիման վրա փոփոխված Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը: Վարդան Պողոսյանը նշել է, որ նախագիծը ենթարկվել է փոփոխությունների՝ պատգամավորների եւ խմբակցությունների կողմից ներկայացրած առաջարկների հիման վրա, որոնք ընդունվել են հանրապետության նախագահի կողմից: Առաջարկներ ներկայացրել են ԱԺ բոլոր խմբակցությունները, ինչպես նաեւ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանն անդրադարձել է հիմնական փոփոխություններին: Ըստ այդմ՝ կարեւոր փոփոխություն է կատարվել սահմանադրական կարգի հիմունքների գլխում՝ ամրագրելով, որ ընդերքը եւ ջրային ռեսուրսները համարվում են բացառիկ սեփականություններ:
Անդրադառնալով մարդու ազատ գործելու իրավունքին՝ Վարդան Պողոսյանը նշել է, որ, փոփոխության համաձայն, մարդն ազատ է անելու այն ամենը, ինչը չի հակասում Սահմանադրությանը եւ օրենքներին: Եվ ոչ ոք չի կարող կրել պարտականություններ, որոնք սահմանված չեն օրենքով:
Փոփոխություն է կատարվել նաեւ հավաքների ազատության մասին հոդվածում՝ ամրագրելով, որ բացօթյա տարածքներում կազմակերպվող հավաքներն օրենքով նախատեսված դեպքերում անցկացվում են ողջամիտ ժամկետում, եւ ինքնաբուխ հավաքների իրականացման համար իրազեկում չի պահանջվում:
Հիմնական զեկուցողն անդրադարձել է նաեւ սեփականության իրավունքի, հանցագործություններ սահմանելիս եւ պատիժներ նշանակելիս օրինականության սկզբունքի, տնտեսական, սոցիալական, մշակույթի ոլորտներում, օրենսդրական երաշխիքների եւ պետության քաղաքականության վերաբերյալ հոդվածներում տեղ գտած փոփոխություններին:
Վարդան Պողոսյանը մանրամասն ներկայացրել է հատկապես Սահմանադրությամբ նախատեսված կառավարման համակարգի փոփոխությանը վերաբերող հոդվածները:
Խոսելով Ազգային ժողովի ընտրություններից, Վարդան Պոսղոսյանը նշել է, որ Ազգային ժողովը ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով: Ընտրական օրենսգիրքը երաշխավորում է կայուն խորհրդարանական մեծամասնության ձեւավորումը: Եթե ընտրության արդյունքով կամ քաղաքական կոալիցիա կազմելու միջոցով կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն չի ձեւավորվում ապա կարող է անցկացվել ընտրության երկրորդ փուլ:
Երկրորդ փուլի անցկացման դեպքում թույլատրվում է նոր դաշինքների ձեւավորումը:
Կարեւոր է նաեւ օրենսդրական նախաձեռնությունների վերաբերյալ փոփոխությունը. այն է օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակը կարող է ցանկացած ժամանակ հետ կանչել իր ներկայացրած օրենքի նախագիծը: Ինչպես նաեւ այն օրենքների նախագծերը, որոնց օրենսդրական նախաձեռնության բացառիկ իրավուքնը պատկանում է կառավարության, քվեարկության կարող են դրվել միայն կառավարության ընդունելի որոշումներով:
Անդրադառնալով Հանրապետության Նախագահի ընտրության կարգին՝ Վարդան Պողոսյանը նկատել է, որ այստեղ եղել է կոնսենսուսային մոտեցում՝ այն է՝ Հանրապետության Նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից: Վարդան Պողոսյանն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ կառավարությանը, դատարաններին, դատախազությանը, քննչական մարմիններին, տեղական ինքնակառավարմանը, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին, Կենտրոնական բանկին վերաբերող փոփոխություններին: Մասնավորապես նշվել է, որ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը ընտրվելու է Ազգային ժողովի կողմից: Դրամի անվան ցանկացած փոփոխություն պետք է իրականացվի հանրաքվեի միջոցով:
ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը նշել է, որ հիմնական փոփոխությունները ցույց են տվել, որ Հանրապետության Նախագահի կողմից ցանկություն կա հասնելու հնարավորին մեծ քաղաքացիական համաձայնության, կատարել փոխզիջումներ, որպեսզի Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծում ընդգրկվեն քաղաքական ուժերի եւ հասարակության առաջարկները, որոնք արժանի են պաշտպանության:
Խորհրդարանը 104 կողմ, 10 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու մասին» ԱԺ որոշումը:
«ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցումով քննարկման է ներկայացրել ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը: Նշվել է, որ օրենքների նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է հատուկ բանկային հաշիվների համար համապատասխան իրավական դաշտի ապահովման անհրաժեշտությամբ: Ներկայում ՀՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը, կարգավորելով բանկային հաշվի հետ կապված հարաբերությունները, չի նախատեսում որոշակի առանձնահատկություններ այնպիսի հաշիվների համար, ինչպիսիք են սոցիալական փաթեթի հաշիվները, էսքրոու հաշիվները, անվանատիրոջ հաշիվները, նոտարի դեպոզիտ հաշիվները: Պարոն Երիցյանի խոսքով՝ հատուկ հաշիվների օրենսդրական կարգավորումը հնարավորություն կտա քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների մասնակիցներին առավել արդյունավետ եւ ապահով օգտվելու հատուկ հաշիվներից՝ հաշվի առնելով, որ իրավական դաշտի ապահովվածությունը կբարձրացնի հասարակության վստահությունը նման գործիքների նկատմամբ:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը կարեւորել է օրենսդրական փոփոխության ընդունումը՝ նշելով, որ այն թույլ կտա տեւական ժամանակ պահանջող գործարքների իրականացման պարագայում բարձրացնել գնորդի եւ վճարման դիմաց պատասխանատվություն կրող տնտեսավարող սուբյեկտի միջեւ վստահությունը, ինչն էլ իր հերթին կխթանի տնտեսության զարգացումը:
Երեւանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը ներկայացրել է ՀՀ-ի եւ Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի միջեւ 2015 թ. մայիսի 11-ին ստորագրված «Երեւանի քաղաքային լուսավորության ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը: Ըստ հիմնական զեկուցողի` համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը Հայաստանին կտրամադրի 4 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ: Ծրագրի կապիտալ արժեքը կազմում է 7 մլն դոլար, որից 3 մլն դոլարը՝ դրամաշնորհ: Ծրագրի հիմնական նպատակն է Երեւանում ունենալ էներգախնայող եւ անվտանգ արտաքին լուսավորության ցանց: Մասնավորապես նախատեսվում է Երեւանի 28 փողոցներում փոխարինել հենասյուները, անցկացնել ստորգետնյա մալուխներ, օգտագործել էներգախնայող լամպեր, ինչպես նաեւ ներդնել կառավարման ավտոմատացված համակարգ:
Հարակից զեկույցում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունն է ներկայացրել Խոսրով Հարությունյանը: Նա ողջունել է քաղաքապետարանի՝ ենթակառուցվածքների արդիականացմանը միտված հետեւողական աշխատանքը:
Համաձայնագիրը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կողմից եւս արժանացել է դրական եզրակացության. այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը: Նրա գնահատմամբ՝ քաղաքի զարգացման ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից կարեւոր եւ սկզբունքային նշանակություն ունեցող համաձայնագիր է:
«Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱԺ պատգամավորներ Արա Բաբլոյանի եւ Մկրտիչ Մինասյանի հեղինակած օրինագծերի փաթեթը քննարկվել է երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով: Ներկայացնելով առաջինից երկրորդ ընթերցում պատգամավորների առաջարկների հիման վրա լրամշակված փաթեթը՝ Արա Բաբլոյանը համոզմունք է հայտնել, որ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը կնպաստի բուժաշխատողների գիտելիքների եւ հմտությունների կատարելագործմանը:
Օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Մկրտիչ Մինասյանը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը ներկայացրել է ՀՀ ԿԲ-ի 2014 թվականի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման հաշվետվությունը: Ըստ զեկուցողի՝ 2014 թվականին հիմնականում պահպանվել է ցածր գնաճային միջավայր, ինչը հնարավորություն է տվել ԿԲ-ին այդ ժամանակահատվածում իրականացնելու ընդլայնողական դրամավարկային քաղաքականություն: 2014 թ.-ի առաջին տաս ամիսների ընթացքում ԿԲ-ն շարունակել է դեռեւս 2013 թ.ի նոյեմբեր-դեկտեմբերից սկսած վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի իջեցման քաղաքականությունը: 2014 թվականի փետրվարից տեղի է ունեցել նաեւ դրամավարկային պայմանների թուլացում՝ դրամով պարտադիր պահուստավորման նորմայի 4-2 տոկոսի իջեցման արդյունքում: Դրամավարկային պայմանների թուլացմանն ուղղված վերոնշյալ գործողությունների արդյունքում նվազել են նաեւ ֆինանսական շուկայի կարճաժամկետ տոկոսադրույքները եւ պահպանվել համեմատաբար բարձր վարկավորման աճ: 12 ամսյա գնաճը 2014 թվականի առաջին տասն ամիսների ընթացքում, ինչպես եւ սպասվել է, ցուցաբերել է նվազողական վարքագիծ, սակայն նոյեմբեր-դեկտեմբերին՝ պայմանովորված աշխարհում եւ հատկապես տարածաշրջանում խորացող աշխարհաքաղաքական հիմնախնդիրներով, ձեւավորվել է զգալի գնաճային միջավայր: Ներսես Երիցյանը վստահեցրել է, որ ԿԲ պահուստները լիովին բավարար են կանխելու փոխարժեքի բոլոր տեսակի արհեստական տատանումները եւ ապահովելու ֆինանսական կայունությունը:
Հարակից զեկուցմամբ ելույթ են ունեցել ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը եւ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Փաստաթղթի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել ԱԺ պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանը, Միքայել Մելքումյանը, Արտաշես Գեղամյանը: Նրանք անդրադարձել են ԿԲ-ի կողմից իրականացվող ընդլայնողական դրամավարկային քաղաքականությանը եւ դրա մրցունակությանը, տնտեսության աճին, ֆինանսական կայունությանը, 12 ամսյա գնաճին, նոր ֆինանսատնտեսական քաղաքականությանն անցման հնարավորությանը, արժութային տատանումներին:
Նշենք, որ վերոնշյալ փաստաթուղթը քննարկելուց հետո պատգամավորներն այն ընդունելու են ի գիտություն:
Ազգային ժողովն աշխատանքը կշարունակի հոկտեմբերի 5-ին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 5-ին Ուսուցչի օրվա առթիվ կրթության բանագավառում ունեցած մեծ ավանդի համար պարգեւատրել է Հայաստանի Հանրապետության տարբեր մարզերի եւ Երեւանի մի խումբ մանկավարժների: Պարգեւատրման արարողությանը ներկա են եղել Ազգային ժողովի կրթության, գիտության, մշակո...

On October 5 the RA National Assembly began the work of the next four-day sittings.
At the beginning of the sitting the NA President Galust Sahakyan congratulated all the teachers on the occasion of Teacher’s Day. The NA President congratulated all the teachers of Armenia, Artsakh and Diaspora, who enjoyed the joy of being a teacher, wishing them health, optimism and welfare.
Afterwards the deputies welcomed the teachers and pupils of the Senior School N 2 of Karmirgyugh community of Gegharkunik Marz, who visited the parliament within the framework of the NA Open Doors programme.
The NA Speaker Galust Sahakyan submitted the draft laws of the agendas of the session, then also the four-day sittings, as well as the decisions on postponing the debate of a number of draft laws.
After approving the draft laws of the agendas of the session and the four-day sittings the deputies continued debating the draft law of the RA Constitutional Amendments.
Meanwhile the NA Vice President Eduard Sharmazanov presented the address of Gianni Buquicchio, President of the Venice Commission to the National Assembly and the public.
Touching upon the constitutional reforms, Gianni Buquicchio has noted that Armenia and the Venice Commission have a long history together.
According to Buquicchio, the functioning of each form of government is strictly linked to the electoral system. In parallel to the shift to a parliamentary regime, a shift towards an exclusively proportional system, corrected through a possible majority bonus, has been proposed in order to guarantee stability, hence governability.
Talking about the constitutional reforms, the President of the Venice Commission has noted that the draft amendments also contain a very modern catalogue of human rights, in line with European and international standards.
The draft amendments strengthen the independence of the judiciary; strengthen the legitimacy of the Constitutional Court; provide for guarantees of independence of important state bodies: the Central Electoral Commission, the Television and Radio Commission and the Control Chamber.
Gianni Buquicchio has stated that the text of the Constitutional Amendments relies on the past and more recent opinions by the Venice Commission.
To Gianni Buquicchio’s observation, irrespective of the reasons that have prompted it, when it meets European and international standards, a constitutional reform may be a great opportunity.
According to the Committee President, with time and with democratic practice, new constitutional rules may be driving forces for a society to develop and for a country in transition to achieve a higher level of democracy.
Afterwards, Vardan Poghosyan, the member of the Specialized Commission for Constitutional Amendments adjunct to the RA President presented the RA Draft Constitutional Amendments debated in the RA National Assembly and amended on the basis of the recommendations admissible for the RA President. Vardan Poghosyan noted that the draft was amended on the basis of the recommendations presented by the deputies and factions, which was accepted by the President of the Republic. The NA all factions submitted recommendations, as well as the independent deputy Edmon Marukyan.
The member of the Specialized Commission for Constitutional Amendments touched upon the main amendments. In the chapter of Bases of the Constitutional Order it has been stipulated that the bowels and the water resources are considered exclusive properties.
Referring to the freedom of actions, Vardan Poghosyan has noted that, according to the amendment, man is free to do everything which does not contradict the Constitution and the laws. And nobody can bear obligations which are not defined by law.
In the Article on the freedom of assemblies it has been stipulated that the assemblies organized in an open air territories in cases designed by law are held within reasonable term and awareness is not demanded for holding spontaneous assemblies.
The key speaker also touched upon the amendments in the articles on the right to property, defining crimes and appointing punishments in the spheres of the principle of legality, economic, social, cultural spheres, legislative guarantees and the policy of the state.
Vardan Poghosyan especially detailed the articles concerning the change of the system of government designed by the Constitution.
Talking about the elections of the National Assembly, Vardan Poghsoyan has stated that the National Assembly is elected by proportional electoral system. The Electoral Code guarantees the formation of the stable parliamentary majority. If by the result of the election or through the formation of the political coalition stable parliamentary majority is not formed then second phase of the election shall be held.
The amendment on the legislative initiatives is also important: that is the author can at any moment call back the draft law submitted by him, as well as the draft laws, which the exclusive right of the legislative initiative belongs to the government, voting can be only by the decisions acceptable by the government.
Touching upon the order of the election of the Republic of Armenia Vardan Poghosyan has noticed that here there has been consensual approach: the President of the Republic is elected by the National Assembly. Vardan Poghosyan also referred to the amendments concerning the RA Government, courts, the Prosecutor’s Office, investigative bodies, the local self-government, Central Electoral Commission and the Central Bank. In particular, it has been noted the Council of Central Bank will be elected by the National Assembly. Any change connected with the dram should be carried out through referendum.
Vardan Poghosyan has stated that the main amendments have shown that the President of the Republic has a wish to reach big civil consent if possible, make concessions in order the proposals of the political forces and the public, which are worth for protection, will be included in the Draft Constitution Amendments.
The parliament with 104 for, 10 against and 3 abstained passed the NA decision “On Giving Consent to Putting on Referendum the RA Draft Constitution Amendments.”
The RA Deputy Chairman of the Central Bank Nerses Yeritsyan submitted for debate in the first reading the legislative package “On Amending the RA Civil Code” and “On Amending the RA Law on Compulsory Enforcement Service of Judicial Acts.”
The Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan highlighted the adoption of the legislative amendment.
The First Mayor of Yerevan Kamo Areyan presented the Loan Agreement Municipal Lighting Project of Yerevan signed between the RA and European Bank for Reconstruction and Development on May 11, 2015.
The NA deputy Khosrov Harutyunyan submitted the endorsement of the Committee.
The NA deputy Shirak Torosyan voiced the endorsement of the Standing Committee on Foreign Relations.
The package of bills authored by the NA deputies Ara Babloyan and Mkrtich Minasyan “On Amending the RA Law on the Medical Aid and Service of the Population,” “On Amending the RA Code on Administrative Infringements” and “On Amending the RA Law on State Duty” was debated in the second reading procedure.
The member of the NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood Mkrtich Minasyan presented the endorsement of the Committee.
The RA Deputy Chairman of the Central Bank Nerses Yeritsyan presented the report of the implementation of the Monetary Credit Policy Programme of the RA CB for 2014.
The RA First Deputy Minister of Finance Pavel Safaryan and the Chairman of the NA Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan delivered speeches on the abovementioned programme.
The NA deputies Hrant Bagratyan, Mikayel Melkumyan and Artashes Geghamyan delivered speeches on the document.
Let us note that after debating the abovementioned document the deputies will take it as knowledge.
The National Assembly will continue its work on October 5.
On October 5 the Head of Armenia-Sweden Friendship Group of the RA National Assembly Samvel Farmanyan, members of the Group Artak Davtyan, Tevan Poghosyan, Aram Manukyan, Tigran Urikhanyan and the NA deputies Naira Karapetyan and Shushan Petrosyan met with Marten Ehnberg, Charge d’Affaires of the Em...
On October 5 the RA National Assembly President Galust Sahakyan awarded a group of pedagogues from different marzes of the Republic of Armenia and Yerevan for the great contribution to the field of education on Teacher's Day. The Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, ...
On October 5 within the framework of the RA NA Open Doors programme the pupils and teachers of Senior School N 2 of Karmirgyugh community of Gegharkunik Marz visited the parliament. Before the meeting they took a tour in the building of the parliament, attended the NA Session Hall and observed ...
Discussion at the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs
On October 2 at the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs a closed-door discussion was held with the RA First Deputy Minister of Defense David Tonoyan on the ceasefire breaches in the Armenian-Azerbaijani border and on the NKR line of contact during September and t...
Visit of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs to a Number of Military Units
On October 2 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan, the Committee members Abraham Manukyan, Arakel Movsisyan, Artur Stepanyan, Mikayel Manukyan and Tevan Poghosyan visited the N Rocket Military Unit and the Snipers’ School o...
On September 30 the sittings of the Committees of the Youth Parliament adjunct to the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport were held, and Chairs of the Committees were elected.Khachatur Margaryan was elected Chairman of the Standing Committee on Health Care, Mater...
604 Letters Are Received
According to the Law on "The Procedure for Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints", the General Department of the RA National Assembly Secretariat announces brief information for 2015 third quarter results of letter considerations. The citizens’ 127 letters have been accep...
RA NA President Expresses Condolences on Hovhannes Zanazanyan’s Death
The NA President’s condolence message reads:“I learnt with deep pain about the death of one the Armenian football legends, the long-time captain of Ararat Football Club Hovhannes Zanazanyan.With his death we lost one of the most charismatic, talented and respectable persons of our football and ...
Congratulatory Message by the RA National Assembly President on Teacher’s Day
“Dear teachers, I congratulate you on Teacher’s Day.It is not a reminder of any profession or work, because it is not only professional, but also all human holiday by its nature. It is a reflection of the state calendar of a human kind, who not only works at school, but is also a school, who not onl...