ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Լասլո Բորբելին սեպտեմբերի 22-ին խորհրդարանում ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ ճեպազրույցով:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ բազմաթիվ հարցեր են քննարկվել երկու երկրների եւ մասնավորապես խորհրդարանների համագործակցության վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ արդեն ձեւավորված երկկողմ հարաբերություններն անհրաժեշտ է ընդլայնել: Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է երկու հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության եւ միջխորհրդարանական տարբեր կազմակերպություններում պատգամավորների համագործակցության հարցերին:
Արտակ Զաքարյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Ռումինիայի նախագահի ուղերձը, ինչպես նաեւ Ռումինիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում:
Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Լասլո Բորբելին պատահական չի համարել սեպտեմբերի 21-ին Հայաստան այցելությունը, քանի որ Ռումինիան առաջիններից է, որ ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
Լասլո Բորբելին կարեւորել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ մատնանշելով հայ համայնքի դերը Ռումինիայի զարգացման գործում: Արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իրենց երկրի համար կարեւոր է, որ տարածաշրջանում լինի խաղաղություն՝ հաշվի առնելով աշխարհում այսօր տիրող իրավիճակը:

On September 22 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the Chairperson of the Committee for Foreign Policy of the Chamber of Deputies of Romania László Borbély after the meeting in the parliament had a joint briefing.
Summing up the results of the meeting, Artak Zakaryan has noted that numerous issues have been discussed on the cooperation between the two countries, and particularly the parliaments, recording that it is necessary to expand the already established bilateral relations. Artak Zakaryan has touched upon the issues of cooperation between the two Committees and in different inter-parliamentary organizations.
Artak Zakaryan highly assessed the Romanian President’s address ahead of the Armenian Genocide Centennial, as well as the balanced position of Romania in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem.
The Chairperson of the Committee for Foreign Policy of the Chamber of Deputies of Romania László Borbély did not consider accidental their visit to Armenia on September 21, as Romania is one of the first countries that recognized the independence of the Republic of Armenia.
László Borbély highlighted the cooperation with Armenia specifying the role of the Armenian community in the development of Romania. The Chairperson of the Committee for Foreign Policy has stated that it is important for their country that there is peace in the region, taking into consideration the situation in the world today.