ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Լասլո Բորբելին սեպտեմբերի 22-ին խորհրդարանում ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ ճեպազրույցով:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ բազմաթիվ հարցեր են քննարկվել երկու երկրների եւ մասնավորապես խորհրդարանների համագործակցության վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ արդեն ձեւավորված երկկողմ հարաբերություններն անհրաժեշտ է ընդլայնել: Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է երկու հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության եւ միջխորհրդարանական տարբեր կազմակերպություններում պատգամավորների համագործակցության հարցերին:
Արտակ Զաքարյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Ռումինիայի նախագահի ուղերձը, ինչպես նաեւ Ռումինիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում:
Ռումինիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Լասլո Բորբելին պատահական չի համարել սեպտեմբերի 21-ին Հայաստան այցելությունը, քանի որ Ռումինիան առաջիններից է, որ ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
Լասլո Բորբելին կարեւորել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ մատնանշելով հայ համայնքի դերը Ռումինիայի զարգացման գործում: Արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իրենց երկրի համար կարեւոր է, որ տարածաշրջանում լինի խաղաղություն՝ հաշվի առնելով աշխարհում այսօր տիրող իրավիճակը:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и председатель Комиссии по внешней политике Палаты депутатов Румынии Ласло Борбели провели в парламенте совместный брифинг по имевшим место встречам.
Обобщая итоги встречи, А.Закарян отметил, что обсуждено множество вопросов по сотрудничеству двух стран и, в частности, парламентов, констатировав, что уже сформировавшиеся двусторонние отношения необходимо расширить. Он обратился к сотрудничеству двух комиссий и к вопросам сотрудничества депутатов в различных межпарламентских организациях.
А.Закарян высоко оценил послание президента Румынии к 100-й годовщине Геноцида армян, а также взвешенную позицию Румынии в вопросе мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
Председатель Комиссии по внешней политике Палаты депутатов Румынии Ласло Борбели назвал не случайным посещение Армении 21 сентября, поскольку Румыния одной из первых признала независимость Республики Армения.
Ласло Борбели подчеркнул важность сотрудничества с Арменией, указав на роль армянской общины в развитии Румынии. Председатель Комиссии по внешней политике отметил, что для их страны важен мир в регионе, с учетом сложившейся сегодня в мире ситуации.
22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с руководителем Ереванского офиса Совета Европы (СЕ) в Армении Н.Вутовой.   Как председатель ППА, г-жа Зограбян представила гостье подходы партии к конституционным изменениям, отметив,...