Ղեկավարվելով «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածով, «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում լրագրողների հավատարմագրման կարգը հաստատելու մասին»  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի 2014թ-ի դեկտեմբերի 19-ի թիվ ՆՈ-032-Ն որոշմամբ՝ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը 2015թ. օգոստոսի 17-ից մինչեւ սեպտեմբերի 2-ն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 8-րդ նստաշրջանի գործունեությունը լուսաբանել ցանկացող լրագրողների հավատարմագրում:
Լրագրողին հավատարմագրելու նպատակով լրատվական գործունեություն իրականացնողը գրավոր դիմում է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությանը՝ ներկայացնելով.
ա) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, գտնվելու վայրի հասցեն.
բ) հավատարմագրման ներկայացվող լրագրողի ազգանունը, անունը, հայրանունը (եթե հայրանունը նշված է անձնագրում) եւ բնակության վայրի հասցեն.
գ) զանգվածային լրատվության այն միջոցի (միջոցների) անվանումը, որը պետք է ներկայացնի հավատարմագրված լրագրողը.
դ) հավատարմագրման ներկայացվող լրագրողի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (անձնագիր, նույնականացման քարտ) եւ երկու լուսանկար (3x4 չափսի).
ե) լրատվական գործունեություն իրականացնողի եւ լրագրողի էլեկտրոնային փոստի հասցեները, հեռախոսահամարներն ու հեռապատճենների համարները (եթե այդպիսիք առկա են).
զ) հավատարմագրման ժամկետը, եթե այն նախատեսվում է մեկ նստաշրջանից պակաս ժամկետով:
Օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցիչը հավատարմագրման դիմումին կից պետք է ներկայացնի նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում լրագրողի հավատարմագրման` Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրված վկայականի պատճենը:
Օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցիչ լրագրողի հավատարմագրման համար Հայաստանի Հանրապետության հավատարմագրում չի պահանջվում, եթե Հայաստանի Հանրապետության տարածքում սահմանված կարգով գործում է տվյալ լրատվական գործունեություն իրականացնողի առանձնացված ստորաբաժանումը, որի անունից ներկայացվել է հավատարմագրման դիմումը:
Ազգային ժողովում կարող են հավատարմագվել Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում հաշվառված 1500 եւ ավելի տպաքանակ ունեցող օրաթերթերի, 1000 եւ ավելի տպաքանակ ունեցող ամսագրերի եւ շաբաթաթերթերի, օրական 2000 եւ ավելի այցելու (հավատարմագրման օրվան նախորդող ամսվա այցելությունների միջին ցուցանիշ) ունեցող եւ առնվազն շաբաթը մեկ անգամ թարմացվող ինտերնետային լրատվության միջոցների, լրատվական գործակալությունների, ռադիոընկերությունների, հեռուստաընկերությունների եւ Երեւան քաղաքում թղթակցական կետեր ունեցող օտարերկրյա հեռուստաընկերությունների եւ ռադիոընկերությունների լրագրողները, լուսանկարիչներն ու տեսաձայնագրման օպերատորները:
Վերոգրյալ պահանջները բավարարող յուրաքանչյուր լրատվամիջոցից կարող են հավատարմագրվել ոչ ավելի, քան երկու լրագրող եւ երկու լուսանկարիչ (տեսաձայնագրման օպերատոր):
Հավատարմագրումն իրականացվում է հերթական նստաշրջանների գումարման ժամկետով, իսկ լրատվական գործունեություն իրականացնողի դիմումում ավելի պակաս ժամկետ նշվելու դեպքում` տվյալ ժամկետով:

According to the Article 6 of the RA Law on Mass Media, the RA NA President’s Decree NO-032-N /ՆՈ-032-Ն/ of December 19, 2014 on approving the order of journalists’ accreditation in the National Assembly of the Republic of Armenia, the RA NA staff from August 17 till September 2, 2015 implements accreditation of journalists covering the activities of the RA National Assembly.
To accredit a journalist, the legal entity engaged in journalistic activities, writes an application, submitting the following:
a/ full name,  organizational-legal form, location of the legal entity carrying out journalistic activity,
b/ first, last and second /if the second name is mentioned in the passport/ names and place of residence of the journalist to be accredited,
The representative implementing media activity functioning on the basis of the legislation of a foreign state shall also submit a copy of the certificate provided by the RA Ministry of Foreign Affairs attached to the application designed for the accreditation of the journalist in the Republic of Armenia.
For the representative-journalist implementing the media activity functioning on the basis of the legislation of a foreign state accreditation of the Republic of Armenian is not required, if a separate branch of the certain media outlet functions in the territory of the Republic of Armenia defined by law, on behalf of which the application has been submitted.
Journalists, photographers and video operators /hereinafter: journalists/ of newspapers with 1500 and more publications, magazines and weeklies with 1000 and over publications, internet media with 2000 and more visitors per day /average index of visits of the month preceding the date of accreditation/ and updated at least once a week, news agencies, TV and radio broadcasting companies, foreign TV and radio broadcasting companies with correspondent items in the city of Yerevan, registered in the RA Ministry of Justice can be accredited in the National Assembly.
From any media meeting the abovementioned requirements can be accredited not more than 2 journalists and 2 photographers /video operator/.
The accreditation is implemented for the term of the next session, in case of mentioning shorter term in the application, for the mentioned term.