Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը օգոստոսի 3-ին ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան նշանակման առթիվ եւ մաղթել արգասաբեր գործունեություն Հայաստանում:
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում ավելի կամրապնդվեն հայ-գերմանական հարաբերությունները, հատկապես միջխորհրդարանական կապերը: Նա նշել է, որ վերջին տարիներին աշխուժացել են երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի հարաբերությունները, հաճախակի են դարձել փոխայցերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Գերմանիայի հավասարակշռված մոտեցումը մեր երկրին առնչվող տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ: Անդրադառնալով հայ-գերմանական համագործակցությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հայ պատանիներն ու երիտասարդները մասնակցում են գերմանական կրթական ծրագրերին, կատարում փոխայցեր, եւ այս տարի նույնպես ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստ է ընդունել երկու ուսանող Գերմանիայից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը իր աջակցությունն է հայտնել դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին դեսպանատան կողմից Հայաստանում իրականացվելիք ծրագրերի հարցում:
Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը նշել է, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ տարիների ընթացքում ձեւավորվել են բարեկամական, սերտ հարաբերություններ, հատկապես խորհրդարանական համագործակցության ոլորտում:
Դեսպանը նշել է, որ տնտեսական համագործակցության ոլորտում ինքն ունի մեծ փորձ եւ հավաստիացրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կձգտի սպառել այն ներուժը, որն առկա է երկու երկրների միջեւ: Անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությանը՝ Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը նշել է, որ Գերմանիան ուրախ կլիներ, եթե մեր երկիրը կարողանար բարելավել իր հարաբերությունները հարեւան բոլոր երկրների հետ:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները խոսել են նաեւ Հայաստանում ընթացող սահմանադրական բարեփոխումների մասին:

Г.Саакян принял новоназначенного посла Германии в Армении
3 августа Председатель НС Г.Саакян принял   новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла ФРГ в РА Бернхарда Матиаса Кислера.
Приветствуя новоназначенного посла в НС, Г.Саакян поздравил его с назначением и пожелал плодотворной деятельности в Армении.
Председатель НС Г.Саакян выразил надежду, что в ходе его работы армяно-германские отношения, в частности межпарламентские связи, еще более окрепнут. Он заметил, что в последние годы оживились отношения действующих в парламентах двух стран групп дружбы, частыми стали взаимные визиты. Спикер парламента высоко оценил взвешенный подход Германии к касающимся Армении региональным проблемам. Обратившись к армяно-германскому сотрудничеству, Г.Саакян отметил, что армянская молодежь участвует в немецких образовательных программах, активно общается, и в этом году также НС РА готово принять двоих студентов из Германии.
Председатель НС выразил свою поддержку послу Кислеру в вопросе реализации намеченных в Армении программ.
Бернхард Матиас Кислер отметил, что за истекшие годы между Арменией и Германией сложились дружественные, тесные отношения, особенно в сфере парламентского сотрудничества.
Посол отметил свой большой опыт в области экономического сотрудничества и заверил, что за время своей работы постарается использовать имеющийся между двумя странами потенциал. Обратившись к внешней политике РА, г-н Кислер заметил, что Германия была бы рада улучшению отношений Армении со всеми соседними странами.