Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը օգոստոսի 3-ին ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան նշանակման առթիվ եւ մաղթել արգասաբեր գործունեություն Հայաստանում:
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում ավելի կամրապնդվեն հայ-գերմանական հարաբերությունները, հատկապես միջխորհրդարանական կապերը: Նա նշել է, որ վերջին տարիներին աշխուժացել են երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի հարաբերությունները, հաճախակի են դարձել փոխայցերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Գերմանիայի հավասարակշռված մոտեցումը մեր երկրին առնչվող տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ: Անդրադառնալով հայ-գերմանական համագործակցությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ հայ պատանիներն ու երիտասարդները մասնակցում են գերմանական կրթական ծրագրերին, կատարում փոխայցեր, եւ այս տարի նույնպես ՀՀ Ազգային ժողովը պատրաստ է ընդունել երկու ուսանող Գերմանիայից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը իր աջակցությունն է հայտնել դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերին դեսպանատան կողմից Հայաստանում իրականացվելիք ծրագրերի հարցում:
Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը նշել է, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ տարիների ընթացքում ձեւավորվել են բարեկամական, սերտ հարաբերություններ, հատկապես խորհրդարանական համագործակցության ոլորտում:
Դեսպանը նշել է, որ տնտեսական համագործակցության ոլորտում ինքն ունի մեծ փորձ եւ հավաստիացրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կձգտի սպառել այն ներուժը, որն առկա է երկու երկրների միջեւ: Անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությանը՝ Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը նշել է, որ Գերմանիան ուրախ կլիներ, եթե մեր երկիրը կարողանար բարելավել իր հարաբերությունները հարեւան բոլոր երկրների հետ:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները խոսել են նաեւ Հայաստանում ընթացող սահմանադրական բարեփոխումների մասին:

On August 3 the RA NA President Galust Sahakyan received Bernhard Matthias Kiesler, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia.
Welcoming the newly appointed Ambassador in the RA National Assembly Galust Sahakyan congratulated him on the occasion of his appointment and wished him fruitful activity in Armenia.
The NA President expressed hope that during his tenure the Armenian-German relations, especially the inter-parliamentary ties, would be more strengthened. He noted that during the recent years the relations of the Friendship Groups functioning in the parliaments of the two countries had been enlivened and the mutual visits had become frequent. The RA NA President highly assessed the balanced approach of Germany on the regional problems relating to our country. Touching upon the Armenian-German cooperation, Galust Sahakyan has stated that the Armenian youngsters and young people take part in the German educational programmes, pay mutual visits, and this year the RA National Assembly also is ready to receive two students from Germany.
The RA NA President expressed his support to Bernhard Matthias Kiesler in the programmes to be implemented in Armenia by the Embassy.
Bernhard Matthias Kiesler noted that during the years friendly, close relations were formed between Armenia and Germany, especially in the parliamentary cooperation.
The Ambassador has stated that he has big experience in the sphere of economic cooperation and has assured that during his tenure he will seek to use the potential which exists between the two countries. Referring to the foreign policy of the Republic of Armenia, Bernhard Matthias Kiesler noted that Germany would be glad if our country could improve its relations with all neighbouring countries.
At the end of the meeting the interlocutors also talked about the constitutional reforms going on in Armenia.