Հուլիսի 17-ին ԱԺ Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ Սուքիաս Ավետիսյանը հանդիպել են Կորեայի Հանրապետության Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Նո Յուն Մինի եւ խմբի անդամների հետ:
Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է հայ-կորեական միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը: Նա նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է երկու երկրների տնտեսական, մշակութային, քաղաքական կապերը խորացնելու հարցում:
Սամվել Ֆարմանյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Կորեայի Հանրապետությանը Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեցող խնդիրներին հավասարակշիռ մոտեցում ցուցաբերելու համար: Նա շնորհակալություն է հայտնել նաեւ Նո Յուն Մինին՝ իր հեղինակած գրքում Հայող ցեղասպանությանն անդրադառնալու համար: Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի մասին՝ Սամվել Ֆարմանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բանակցային գործընթացը ձախողելու շարունակական փորձերին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ ցեղասպանություն վերապրած մեր ժողովրդին կրկնակի ցավ է պատճառում Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը:
Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը, կարեւորելով հայ-կորեական հարաբերությունների խորացումը, նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմամբ եւ բարձր է գնահատում այդ ոլորտում Կորեայի ունեցած մեծ փորձը:
Նո Յուն Մինն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստան այցելում է երկրորդ անգամ եւ կարծում է, որ կորեացի ու հայ ժողովուրդները պատմական շատ ընդհանություններ ունեն: Նա նշել է, որ կորեացիներին հասկանալի է հայ ժողովրդի ողբերգությունը, որին անդրադարձել է իր «Ժամանակակից ողբերգություններ» գրքի առաջին մասում: Կորեա-Հայաստան խմբի ղեկավարը փաստել է, որ արդեն երկու տարի Կորեայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցադրություններ են կազմակերպվում, որոնց ներկա են լինում Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորներ եւ Կորեայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը:
Հանդիպման ավարտին Նո Յուն Մինը Սամվել ֆարմանյանին է նվիրել իր հեղինակած «Ժամանակակաից ողբերգություններ» գիրքը:
Այնուհետեւ բարեկամական խմբերի ղեկավարները հանդիպել են լրագրողների հետ եւ ներկայացրել հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերը:
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Նո Յուն Մինը եւ խմբի անդամները հուլիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար, պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի եւ Ճապոնիայում ու Հարավային Կորեայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպա...

On July 17 the Head of the NA Armenia-Korea Friendship Group Samvel Farmanyan, Alexander Arzumanyan and Sukias Avetisyan met with Noh Young-min, Head of Korea-Armenia Friendship Group of the Republic of Korea and the members of the Group.
Welcoming the guests in the parliament the Head of the NA Armenia-Korea Friendship Group Samvel Farmanyan highlighted the development of the Armenian-Korean inter-parliamentary relations. He has noted that Armenia is interested in deepening the economic, cultural, and political ties of the two countries.
Samvel Farmanyan expressed his gratitude to the Republic of Korea for showing balanced approach to the problems of key importance for Armenia. He also thanked Noh Young-min for referring to the Armenian Genocide in his book. Talking about the NK problem Samvel Farmanyan touched upon the continuous efforts of failing the peaceful negotiating process by Azerbaijan.
Talking about the Armenian Genocide Centennial the Head of the NA Armenia-Korea Friendship Group has noted that the denial policy of Turkey causes double pain to our people, who survived the genocide.
Highlighting the deepening of the Armenian-Korean relations the member of Armenia-Korea Friendship Group has stated that Armenia is interested in the development of the information technologies and highly assesses the big experience of Korea in that sphere.
Noh Young-min has noted in his speech that he visits Armenia for the second time and thinks that the Korean and Armenian peoples have many historical commonalities. He has stated that the Armenian people’s tragedy is understandable for Koreans in the first part of his book “Modern Tragedies.” The Head of Korea-Armenia Group has documented that it has already been two years exhibitions are organized dedicated to the Armenian Genocide in Korea, where the members of Parliament of the Republic of Korea and the Ambassador of the Republic of Armenia to Korea attend.
At the end of the meeting Noh Young-min gave his book “Modern Tragedies” to Samvel Farmanyan.
Afterwards the heads of the Friendship Groups met with the journalists and presented the issues discussed during the meeting.
On July 17 Noh Young-min, the Head of Korea-Armenia Friendship Group of the National Assembly of the Republic of Korea and the members of the group being in Armenia on an official visit went to Tsitsernakaberd Memorial Complex accompanied by the Head of the RA NA Armenia-Korea Friendship Group, depu...