Հուլիսի 17-ին ԱԺ Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ Սուքիաս Ավետիսյանը հանդիպել են Կորեայի Հանրապետության Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Նո Յուն Մինի եւ խմբի անդամների հետ:
Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է հայ-կորեական միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը: Նա նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է երկու երկրների տնտեսական, մշակութային, քաղաքական կապերը խորացնելու հարցում:
Սամվել Ֆարմանյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Կորեայի Հանրապետությանը Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեցող խնդիրներին հավասարակշիռ մոտեցում ցուցաբերելու համար: Նա շնորհակալություն է հայտնել նաեւ Նո Յուն Մինին՝ իր հեղինակած գրքում Հայող ցեղասպանությանն անդրադառնալու համար: Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի մասին՝ Սամվել Ֆարմանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բանակցային գործընթացը ձախողելու շարունակական փորձերին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին՝ Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ ցեղասպանություն վերապրած մեր ժողովրդին կրկնակի ցավ է պատճառում Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը:
Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը, կարեւորելով հայ-կորեական հարաբերությունների խորացումը, նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմամբ եւ բարձր է գնահատում այդ ոլորտում Կորեայի ունեցած մեծ փորձը:
Նո Յուն Մինն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստան այցելում է երկրորդ անգամ եւ կարծում է, որ կորեացի ու հայ ժողովուրդները պատմական շատ ընդհանություններ ունեն: Նա նշել է, որ կորեացիներին հասկանալի է հայ ժողովրդի ողբերգությունը, որին անդրադարձել է իր «Ժամանակակից ողբերգություններ» գրքի առաջին մասում: Կորեա-Հայաստան խմբի ղեկավարը փաստել է, որ արդեն երկու տարի Կորեայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցադրություններ են կազմակերպվում, որոնց ներկա են լինում Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորներ եւ Կորեայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը:
Հանդիպման ավարտին Նո Յուն Մինը Սամվել ֆարմանյանին է նվիրել իր հեղինակած «Ժամանակակաից ողբերգություններ» գիրքը:
Այնուհետեւ բարեկամական խմբերի ղեկավարները հանդիպել են լրագրողների հետ եւ ներկայացրել հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերը:
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Նո Յուն Մինը եւ խմբի անդամները հուլիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կորեա բարեկամական խմբի ղեկավար, պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի եւ Ճապոնիայում ու Հարավային Կորեայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպա...

17 июля руководитель парламентской группы дружбы Армения – Корея С.Фарманян, члены группы А.Арзуманян и С.Аветисян встретились с руководителем группы дружбы Корея – Армения   Республики Корея Но Юн Мином и членами группы.
Руководитель группы дружбы Армения – Корея С.Фарманян, приветствуя гостей в парламенте, подчеркнул важность развития армяно-корейских межпарламентских связей. Он отметил, что Армения заинтересована в углублении экономических, культурных, политических связей двух стран.
С.Фарманян выразил признательность Республике Корея за взвешенный подход к проблемам, имеющим для Армении ключевое значение. Он поблагодарил также Но Юн Мина за обращение в своей книге к теме Геноцида армян. Говоря о   Нагорно-Карабахской проблеме, С.Фарманян обратился к постоянным попыткам Азербайджана провалить мирный переговорный процесс.
Затронув 100-ю годовщину Геноцида армян, руководитель группы дружбы Армения – Корея отметил, что пережившему геноцид нашему народу причиняет огромную боль политика отрицания Турции.
Член группы дружбы Армения – Корея А.Арзуманян, особо выделив углубление армяно-корейских отношений, отметил, что Армения заинтересована в развитии информационных технологий и высоко ценит имеющийся в этой сфере весомый опыт Кореи.
Но Юн Мин в своем слове отметил, что посещает Армению во второй раз, и полагает, что у корейского и армянского народов много исторических общностей. Парламентарий особо выделил, что корейцам понятна трагедия армянского народа, к которой он обратился в первой части своей книги. Руководитель группы дружбы Корея – Армения   заметил, что уже два года в Корее организуются посвященные Геноциду армян экспозиции, в которых участвуют депутаты корейского парламента и посол РА в Корее.
В завершение встречи Но Юн Мин подарил С.Фарманяну свою книгу “Современные трагедии”.
Затем руководители групп дружбы встретились с журналистами и представили вопросы, обсуждавшиеся в ходе встречи.
17 июля находящийся с официальным визитом в Армении руководитель группы дружбы Корея – Армения НС Республики Корея Но Юн Мин и члены группы в сопровождении руководителя группы дружбы Армения – Корея, депутата НС С.Фарманяна и Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Японии и Южной Корее Г.Погосяна по...