ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության տնօրեն Նիք Գըրին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին Լիչը:
Ողջունելով հյուրին՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացումը:
Հյուրի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, խոսել առկա մարտահրավերների մասին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից, հայ-թուրքական հարաբերություններից:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ՀՀ-ն վարում է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն` հաշվի առնելով տարածաշրջանում առկա բազմաթիվ խնդիրները եւ անվտանգության ապահովման ու կայուն զարգացման անհրաժեշտությունը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից՝ Արտակ Զաքարյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման վերաբերյալ, ինչն ապակայունացման վտանգ է ստեղծում տարածաշրջանում: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ Հայաստանն ակնկալում է, որ միջազգային կազմակերպությունները հավասարաչափ եւ հավասարակշռված վերաբերմունք կունենան Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի նկատմամբ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանն այն դիտարկում է առանց նախապայմանների, փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համատեքստում, ինչն արտացոլված է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շուրջ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններում, որոնք թուրքական կողմի ոչ համարժեք ու անպատասխանատու քայլերի պատճառով չեն վավերացվել:
Արտակ Զաքարյանը նաեւ խոսել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունից` նշելով, որ Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ-ի անդամ, շարունակում է փոխշահավետ գործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Նիք Գըրը կարեւորել է Հայաստանի՝ տարածաշրջանում կայունության պահպանմանն ուղղված դերակատարությունը: Նա խոսել է ՀՀ-ին քաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության մասին: Հյուրը կարեւորել է ԼՂՀ հարցում խաղաղ կարգավորումը եւ նշել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ը կարեւոր աշխատանք է կատարում այդ գործում եւ անհրաժեշտ է աջակցել նրա ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ հակամարտող կողմերի ժողովուրդների միջեւ փոխադարձ վստահության կառուցման անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 1-ին Բրեստ քաղաքում մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմում Բրեստի ամրոցի ազատագրման համար զոհված հայ զինվորների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի հանդիսավոր բացմանը: Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 1-ին ներկա է գտնվել Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Շնորհավորելով մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասել է. «Դատախազության համակարգի հարգարժան ներկայացուցիչներ, հարգելի բարեկամներ, նախ թույլ տվեք շնորհավորել մ...

1 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян принял директора политики международной безопасности Министерства обороны Соединенного Королевства Ника Гри. На встрече присутствовала посол Великобритании в РА Кэтрин Лич.
Приветствуя гостя, А.Закарян отметил, что Армения высоко ценит развитие сотрудничества с   Соединенным Королевством в двустороннем и многостороннем форматах, а также активизацию межпарламентских отношений.
По просьбе гостя председатель комиссии представил региональные развития, сегодняшние вызовы, процесс урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, армяно-турецкие отношения.
А.Закарян отметил, что РА проводит взвешенную внешнюю политику, учитывая существующие в регионе многочисленные проблемы и необходимость обеспечения безопасности и стабильного развития.
Говоря об НК-проблеме, председатель комиссии выразил свою озабоченность деструктивной позицией Азербайджана, создающей угрозу дестабилизации региона. По Закаряну, Армения ожидает, что международные организации проявят равный и сбалансированный  подход   к процессу мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
Обратившись к нормализации отношений Армения – Турция, А.Закарян отметил, что РА рассматривает их без предусловий, в контексте  налаживания взаимовыгодного сотрудничества, что отражено в подписанных армяно-турецких протоколах об установлении дипломатических отношений и развитии двусторонних связей, которые из-за несоразмерных и безответственных шагов турецкой стороны не ратифицированы.
А.Закарян говорил также о сотрудничестве Армения – НАТО, отметив, что Армения, будучи членом ОДКБ, продолжает взаимовыгодное сотрудничество с Северо-Атлантическим Альянсом.
Поблагодарив за прием, Ник Гри подчеркнул роль Армении как защитницы региональной стабильности. Он говорил о необходимости оказания политического содействия РА. Гость, особо выделив мирное урегулирование НК-вопроса, отметил, что МГ ОБСЕ выполняет важную работу и следует всячески поддерживать ее усилия в этом деле.
В ходе встречи подчеркнута также необходимость налаживания взаимного доверия между народами конфликтующих сторон.
1 июля возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация участвовала в городе Бресте в торжественной церемонии открытия  хачкара,  увековечивающего память армянских воинов, павших в Великую Отечественную войну при защите Брестской крепости.  С вступительным словом выступили вице...
1 июля Председатель НС Г.Саакян присутствовал на торжественном заседании, посвященном Дню работника Прокуратуры.  Поздравляя в связи с профессиональным праздником, спикер парламента, в частности, сказал:“Многоуважаемые представители системы прокуратуры, уважаемые друзья, прежде всего позвольте ...