Հունիսի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամլո ասուլիսը: Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասներ են ներկայացրել հունիսի 22-26-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացրել է պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել են պատվիրակության անդամներ Հերմինե Նաղդալյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Արփինե Հովհաննիսյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Լեւոն Զուրաբյանը, Մհեր Շահգելդյանը եւ Վահան Բաբայանը: Պատվիրակության անդամների գնահատմամբ՝ այս նստաշրջանում իրենք աշխատել են համախմբված, ծանրաբեռնված եւ շատ արդյունավետ:
Ասուլիսի բոլոր մասնակիցները բարձր են գնահատել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության, Հայաստանի դիվանագիտական կառույցների եւ հայկական սփյուռքի համատեղ եւ արդյունավետ աշխատանքը, որի շնորհիվ պատվիրակությունն արձանագրել է հայանպաստ եւ նշանակալի ձեռքբերումներ: Մասնավորապես, նշվել է, որ Ադրբեջանի ժողովրդավարական հաստատությունների վերաբերյալ զեկույցից հայկական պատվիրակության կատարած մեծ աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր է դարձել հանել «Լեռնային Ղարաբաղի եւ հարակից 7 շրջանների օկուպացիա» ձեւակերպումը, որը զեկույցում ընդգրկելու համար, ինչպես նշել է Հերմինե Նաղդալյանը, ադրբեջանական պատվիրակությունը մեծածավալ եւ տեւական աշխատանք էր կատարել: Հերմինե Նաղդալյանի խոսքով՝ վերոնշյալ ձեւակերպման դուրսմղումը Ադրբեջանի ժողովրդավարական հաստատությունների վերաբերյալ զեկույցից շատ մեծ քաղաքական նշանակություն ունի: ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները մինչ լիագումար նիստը, հինգ առաջարկ են ներկայացրել Մոնիթորինգի հանձնաժողովին, որոնցից չորսի վերաբերյալ հանձնաժողովը տվել է դրական կարծիք:
Պատվիրակության անդամները մասնակցել են նաեւ քաղաքական եւ ոլորտային կոմիտեների աշխատանքներին եւ հարցերի քննարկմանը, ունեցել բազմաթիվ ելույթներ, հանդես եկել հարցադրումներով:
Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել պատվիրակության անդամների կատարած աշխատանքը հատկապես քաղաքական խմբերում:
Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Արփինե Հովհաննիսյանը եւս կարեւորել են ՀՀ ԱԺ պատվիրակության, Հայաստանի դիվանագիտական կառույցների եւ հայկական սփյուռքի համատեղ եւ արդյունավետ աշխատանքը, անդրադարձել ԵԽԽՎ-ում իրականացվող լոբբիստական աշխատանքին եւ երբեմն՝ անընդունելի գործելաոճին: Արփինե Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կատարած արդյունավետ աշխատանքին, նշել է, որ այն շարունակական է լինելու: Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ պատվիրակության անդամ Վահան Բաբայանը հանդես է եկել զեկույցով, որը վերաբերել է չճանաչված պետություններում երիտասարդների կրթության սահմանափակմանը:
Հերմինե Նաղդալյանը փոքր պատվիրակությունների համար մտահոգիչ է համարել ԵԽԽՎ-ում որոշ, մասնավորապես՝ թուրքական եւ ադրբեջանական պատվիրակությունների կողմից իրականացվող լոբբիստական գործունեությունը:
Հերմինե Նաղդալյանը նշել է նաեւ այն երկրները, որոնց պատվիրակություններն աջակցել են հայկական պատվիրակներին: Դրանք են՝ Իտալիան, Ֆրանսիան, Հունաստանը, Բելգիան, Շվեյցարիան, Գերմանիան:
Հունիսի 29-ին Մինսկում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը: Նշենք, որ պատվիրակության կազմում ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի տեղեկատվական վարչության գրադարանի առաջատար մասնագետ (ծածկագիր` 1-3.1-30.1) Նշված թափուր պա...

On June 30 in the National Assembly the press conference of the RA NA Delegation to PACE was held. The Head of the Delegation Hermine Naghdalyan, members of the Delegation Naira Zohrabyan and Arpine Hovhannisyan presented details on the works of the PACE Summer Session held in Strasbourg on June 22-26. As the Head of the Delegation Hermine Naghdalyan informed, besides her the members of the Delegation Naira Zohrabyan, Arpine Hovhannisyan, Armen Rustamyan, Levon Zurabyan, Mher Shahgeldyan and Vahan Babayan also took part in the works of the Session. To the assessment of the Delegation members, in this Session they worked consolidated, overloaded and very effective.
All the participants of the press conference highly assessed the joint and effective work of the RA NA Delegation, the diplomatic structures of Armenia and the Armenian Diaspora, due to which the Delegation recorded significant achievements for the benefit of the Armenians. They noted, in particular that thanks to big amount of work done by the Armenian Delegation the wording “Occupation of Nagorno Karabakh and 7 adjacent regions” became possible to remove from the report on the democratic institutions of Azerbaijan, and for including it in the report, as Hermine Naghdalyan noted, the Azerbaijani Delegation had done a big amount of work for lasting period. In the word of the Head of the Delegation, the removal of the wording from the report on Azerbaijan’s democratic institutions is of very big political importance. Before the plenary sitting the members of the RA NA Delegation to PACE presented five recommendations to the Monitoring Committee, on out of the four the Committee gave positive opinion.
The members of the Delegation also took part in the works of the political and other Committees and the debate of the issues, gave numerous speeches and asked questions.
Hermine Naghdalyan highly assessed the work done by the Delegation members especially in the political groups.
Naira Zohrabyan and Arpine Hovhannisyan also highlighted the joint and effective work of the RA NA Delegation, the diplomatic structures of Armenia and the Armenian Diaspora, touched upon the lobbyist work being done in the PACE, and sometimes the inadmissible work style. Referring to the effective work by the RA NA Delegation, Arpine Hovhannisyan has noted that it will be continuous. Naira Zohrabyan has informed that the Delegation member Vahan Babayan made a report which related to the restriction of the education of the youth in the unrecognized states.
Hermine Naghdalyan considered concerning for small delegations the lobbyist activities being implemented by some delegations, as Turkish and Azerbaijani ones in the PACE.
Hermine Naghdalyan also mentioned the countries, whose delegations supported the Armenian delegates. Those countries are Italy, France, Greece, Belgium, Switzerland and Germany.
On June 29 the 9th sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus was held in Minsk, where the delegation led by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part. Let us no...