Հունիսի 29-ին Մինսկում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը: Նշենք, որ պատվիրակության կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Վիկտոր Գումինսկին:
Ողջունելով բելառուս գործընկերներին միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովը բաց եւ կառուցողական երկխոսության հարթակ է: Նա փաստել է, որ համատեղ ջանքերով հաջողվել է հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հարցում զգալի հաջողություններ արձանագրել:
«Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այս երկուսի կապն առաջին հայացքից անտեսանելի է եւ անուղղակի է թվում, բայց պետք է նշեմ, որ 1915 թվականին հայ ժողովրդի միլիոնուկես զավակներ զոհ դարձան հենց այդպիսի նացիզմի եւ ֆաշիզմի: Թուրքիայի անպատժելիությունն էր, որ ծնեց Մուսոլինիի ֆաշիզմը եւ Հիտլերի նացիզմը: Սրա վառ օրինակը գերմանական ռազմական հրամանատարության առջեւ Հիտլերի հայտարարությունն էր. «Ով է այժմ հիշում Օսմանյան Թուրքիայում հայերի բնաջնջման մասին»: Սա եւս մեկ անգամ գալիս է ապացուցելու, որ Գերմանիայի քաղաքականությունը երիտթուրքերի նացիզմի քաղաքականության շարունակությունն էր»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Այնուհետեւ քննարկվել են նիստի օրակարգային հարցերը, որոնք վերաբերել են Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարներին, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում կողմերի համագործակցությանը, Հայաստանում եւ Բելառուսում Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացման արդյունքներին:
Օրակարգային բոլոր հարցերի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Գագիկ Մելիքյանը:
Նիստի ընթացքում կողմերը կոչ են արել ընդլայնել միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակը, կարեւորվել է Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը եւ դերը: Առաջարկություններ են ընդունվել, որոնք մասնավորապես վերաբերել են տնտեսական ոլորտի բարեփոխումներին: Կողմերն առաջարկել են Գյումրի քաղաքում հիմնել գյուղատնտեսական տեխնիկայի սպասարկման եւ պահեստամասերի արտադրության հայ-բելառուսական համատեղ ձեռնարկություն:
Քննարկվել են նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, այդ թվում՝ Միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հաջորդ նիստի անցկացման ժամկետների եւ թեմայի հարցը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին հաջորդել է համանախագահներ Էդուարդ Շարմազանովի եւ Վիկտոր Գումինսկու մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում համանախագահները լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մանրամասներ են ներկայացրել նիստի արդյունքների վերաբերյալ:
Հունիսի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամլո ասուլիսը: Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասներ են ներկայացրել հունիսի 22-26-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի աշխատ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի տեղեկատվական վարչության գրադարանի առաջատար մասնագետ (ծածկագիր` 1-3.1-30.1) Նշված թափուր պա...

29 июня в Минске состоялось 9-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ, в котором участвовала делегация,        возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым. В составе делегации – депутаты НС Т.Вардапетян, Г.Меликян и А.Минасян.
На заседании с приветственными речами выступили сопредседатели комиссии Э.Шармазанов и В.Гуминский.
Приветствуя белорусских коллег с проведением 9-го заседания комиссии, вице-спикер НС Э.Шармазанов, в частности, отметил, что Межпарламентская комиссия – открытая и конструктивная площадка для диалога, и совместными усилиями удалось достичь заметных успехов в развитии межпарламентских отношений.
В своем слове вице-спикер также напомнил, что существует незримая, опосредованная связь между 70-летием Великой Отечественной войны и 100-й годовщиной Геноцида армян, так как безнаказанность Турции за уничтожение полутора миллионов армян в 1915 году породила затем фашизм Муссолини и нацизм Гитлера. Ярким свидетельством тому является заявление Гитлера перед немецким военным командованием: “Кто сейчас помнит о резне армян в Османской Турции?”. По Шармазанову, это еще раз призвано свидетельствовать, что политика Германии – продолжение   политики нацизма младотурок.
Далее обсуждались повесточные вопросы, касающиеся торгово-экономических отношений Армении и Беларуси, сотрудничества сторон в международных парламентских организациях, итогов проведения в Армении и Беларуси мероприятий к 70-летию Великой Отечественной войны.
По всем вопросам повестки дня с докладами выступили депутаты НС Т.Вардапетян, Г.Меликян и А.Минасян.
В ходе заседания стороны призвали расширить рамки межпарламентского сотрудничества, подчеркнуты важность и роль активной деятельности   Межпарламентской комиссии. Приняты предложения, которые, в частности, касаются реформ в области экономики. Стороны предложили основать в городе Гюмри совместное армяно-белорусское предприятие по обслуживанию сельскохозяйственной техники и производству запчастей.
Обсуждены также другие вопросы, представляющие взаимный интерес, в частности сроки проведения и темы следующего заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству.
После заседания состоялась совместная пресс-конференция   сопредседателей комиссии Э.Шармазанова и В.Гуминского, в ходе которой они представили СМИ подробности и итоги заседания.
30 июня состоялась пресс-конференция членов делегации НС РА в ПАСЕ. Глава делегации вице-спикер НС Э.Нагдалян,  члены делегации Н.Зограбян и А.Ованнисян  представили подробности работы летней сессии  ПАСЕ, состоявшейся 22-26 июня в Страсбурге. В работе летней сессии принимали участие,...