Հունիսի 29-ին Մինսկում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը: Նշենք, որ պատվիրակության կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Վիկտոր Գումինսկին:
Ողջունելով բելառուս գործընկերներին միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովը բաց եւ կառուցողական երկխոսության հարթակ է: Նա փաստել է, որ համատեղ ջանքերով հաջողվել է հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հարցում զգալի հաջողություններ արձանագրել:
«Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այս երկուսի կապն առաջին հայացքից անտեսանելի է եւ անուղղակի է թվում, բայց պետք է նշեմ, որ 1915 թվականին հայ ժողովրդի միլիոնուկես զավակներ զոհ դարձան հենց այդպիսի նացիզմի եւ ֆաշիզմի: Թուրքիայի անպատժելիությունն էր, որ ծնեց Մուսոլինիի ֆաշիզմը եւ Հիտլերի նացիզմը: Սրա վառ օրինակը գերմանական ռազմական հրամանատարության առջեւ Հիտլերի հայտարարությունն էր. «Ով է այժմ հիշում Օսմանյան Թուրքիայում հայերի բնաջնջման մասին»: Սա եւս մեկ անգամ գալիս է ապացուցելու, որ Գերմանիայի քաղաքականությունը երիտթուրքերի նացիզմի քաղաքականության շարունակությունն էր»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Այնուհետեւ քննարկվել են նիստի օրակարգային հարցերը, որոնք վերաբերել են Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարներին, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում կողմերի համագործակցությանը, Հայաստանում եւ Բելառուսում Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացման արդյունքներին:
Օրակարգային բոլոր հարցերի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Գագիկ Մելիքյանը:
Նիստի ընթացքում կողմերը կոչ են արել ընդլայնել միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակը, կարեւորվել է Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը եւ դերը: Առաջարկություններ են ընդունվել, որոնք մասնավորապես վերաբերել են տնտեսական ոլորտի բարեփոխումներին: Կողմերն առաջարկել են Գյումրի քաղաքում հիմնել գյուղատնտեսական տեխնիկայի սպասարկման եւ պահեստամասերի արտադրության հայ-բելառուսական համատեղ ձեռնարկություն:
Քննարկվել են նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, այդ թվում՝ Միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հաջորդ նիստի անցկացման ժամկետների եւ թեմայի հարցը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին հաջորդել է համանախագահներ Էդուարդ Շարմազանովի եւ Վիկտոր Գումինսկու մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում համանախագահները լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մանրամասներ են ներկայացրել նիստի արդյունքների վերաբերյալ:
Հունիսի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամլո ասուլիսը: Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Արփինե Հովհաննիսյանը մանրամասներ են ներկայացրել հունիսի 22-26-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի աշխատ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի տեղեկատվական վարչության գրադարանի առաջատար մասնագետ (ծածկագիր` 1-3.1-30.1) Նշված թափուր պա...

On June 29 the 9th sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus was held in Minsk, where the delegation led by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part. Let us note that the delegation is composed of the NA deputies Tatshat Vardapetyan, Gagik Melikyan and Artsvik Minasyan.
At the sitting of the Inter-parliamentary Committee the Co-chairs of the Inter-parliamentary Committee Eduard Sharmazanov and Viktor Guminsky had welcome remarks.
Welcoming his Belarusian colleagues on the occasion of holding of the 9th sitting of the Inter-parliamentary Committee the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov has noted that the Inter-parliamentary Committee is a platform for an open and constructive dialogue. He has documented that due to joint efforts considerable successes were recorded in the development of the Armenian-Belarusian inter-parliamentary relations.
“Ahead of the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War was the Armenian Genocide Centennial. At first glance the connection of these two anniversaries is invisible, and seems indirect, but I should note that in 1915 one-and-a-half million sons of the Armenian people fell victims of that very Nazism and fascism. The impunity of Turkey was that it bore Mussolini’s fascism and Hitler’s Nazism. Its bright example was Hitler’s announcement before the German military commanders: ‘Who, after all, speaks to-day of the annihilation of the Armenians in the Ottoman Turkey?’ This once again comes to prove that the politics of Germany was the continuity of the politics of the Young Turks’ Nazism,” Eduard Sharmazanov said.
Afterwards the agenda issues of the sitting, which related to the further perspectives of the development of the trade-economic relations between Armenia and Belarus, the cooperation of the sides in the international parliamentary organizations, the results of holding of the events dedicated to the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War in Armenia and Belarus were discussed.
The RA NA deputies Tatsat Vardapetyan, Gagik Melikyan and Artsvik Minasyan had speeches on all agenda issues.
During the sitting the sides called on to expand the framework of the inter-parliamentary cooperation, highlighted the activities and the role of the Inter-parliamentary Committee. Recommendations were accepted, which particularly related to the reforms of the economic sphere. The sides proposed to set up in Gyumri an Armenian-Belarusian joint enterprise of the service of the agricultural technique and production of spare parts.
Other issues of mutual interest were also discussed, among them, the issue of the terms and theme of the next sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation.
The press conference of the Co-chairs Eduard Sharmazanov and Viktor Guminsky followed the sitting of the Inter-parliamentary Committee on Cooperation, during which the Co-chairs presented details on the results of the sitting to the representatives of the media.
On June 30 in the National Assembly the press conference of the RA NA Delegation to PACE was held. The Head of the Delegation Hermine Naghdalyan, members of the Delegation Naira Zohrabyan and Arpine Hovhannisyan presented details on the works of the PACE Summer Session held in Strasbourg on June 22-...