«Խոր ցավով տեղեկացա «Շախմատ-64» հաղորդաշարի հեղինակ եւ վարող, «Շախմատային Հայաստան» հանդեսի հիմնադիր եւ գլխավոր խմբագիր, ՀՀ վաստակավոր լրագրող, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Հովհաննիսյանի մահվան մասին:
Գագիկ Հովհաննիսյանի շախմատային հանրամատչելի հաղորդումները, վերլուծություններն ու մեկնաբանություններն իսկական դասընթացներ էին շախմատասերների,ինչպես նաեւ ապագա լրագրողների համար, որոնց նա երկար տարիներ դասավանդում էր Երեւանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում: Նա հայկական շախմատի նորագույն պատմության անբաժանելի վկան ու տարեգիրն էր, շախմատի Հայաստանի հավաքականների հաղթանակների մշտական ուղեկիցը, ով կարողանում էր իր հագեցած ռեպորտաժներով այդ հաղթանակների ողջ բերկրանքը լիարժեք փոխանցել մարզասերներին:
Կորստի այս ծանր պահին անկեղծորեն ցավակցում ու մխիթարության խոսքերս եմ ուղղում Գագիկ Հովհաննիսյանի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին ու ընկերներին եւ կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է ԱԺ նախագահի ուղերձում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը, հունիսի 29-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչի հետ: ԱԺ փոխնախագահն ...
Հունիսի 30-ին՝ ժամը 13:00-ին, ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ կներկայացվեն ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ: ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը, Բելառուսի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում հունիսի 29-ին հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագա...

“С глубокой болью узнал о кончине автора и ведущего цикла “Шахматы-64”, учредителя и главного редактора журнала “Шахматная Армения”, Заслуженного журналиста РА, генерального секретаря Федерации шахмат Армении Гагика Ованнисяна.
Популярные шахматные передачи, анализы и комментарии Г.Ованнисяна были настоящими уроками для шахматистов, а также будущих журналистов, которым он долгие годы преподавал на факультете журналистики ЕГУ. Он свидетель и летописец новейшей истории армянских шахмат, постоянный спутник побед сборных Армении по шахматам, кто мог своими насыщенными репортажами сполна передать весь восторг от этих побед любителям спорта.
В этот тяжкий миг утраты искренне соболезную семье, родным, близким и друзьям Г.Ованнисяна и разделяю их скорбь”.
29 июня возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация в составе депутатов НС Т.Вардапетяна, Г.Меликяна и А.Минасяна встретилась в Минске с председателем Совета Республики НС Республики Беларусь М.Мясниковичем.  Вице-спикер НС РА подчеркнул, что отношения двух стран зиждятся на взаимоп...
29 июня возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация в составе депутатов НС Т.Вардапетяна, Г.Меликяна и А.Минасяна в рамках визита в Республику Беларусь встретилась с председателем Палаты представителей НС РБ В.Андрейченко.   В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего р...