ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 26-ին ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նորընտիր փոխնախագահ Վահրամ Բալայանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ Ազգային ժողովում ԼՂՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է Վահրամ Բալայանին՝ ԱԺ փոխնախագահ ընտրվելու առթիվ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների հարաբերություններին, մասնավորապես՝ միջխորհրդարանական կապերին վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեությունը՝ զարգացնելու եւ սերտացնելու համար միջխորհրդարանական կապերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, Էդուարդ Շարմազանովը վերահաստատել է, որ ԼՂ հիմնահարցի կարգավորումը Հայաստանը տեսնում է բացառապես խաղաղ, բանակցային ճանապարհով: Նա կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակցությունը բանակցային գործընթացում: Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ հավելել է, որ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն այլընտրանք չունի:
ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ կարեւորել ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետության դերակատարությունը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերություններում ո...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 24-25-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բրյուսելում: Եվրոպական խորհրդարանում Արտակ Զաքարյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Ռիչ...

On June 26 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the newly elected Deputy Speaker of the NKR National Assembly Vahram Balayan. The Representative of the NKR National Assembly Karen Topchyan attended the meeting.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov congratulated Vahram Balayan on the occasion of being elected NA Deputy Speaker and wished him effective work. The interlocutors discussed the relations of the two countries, particularly, issues regarding the inter-parliamentary ties. Both sides highlighted the activities of the Parliamentary Friendship Groups for developing and making closer the inter-parliamentary relations.
Touching upon the regional security issues, Eduard Sharmazanov has reaffirmed that the settlement of the NK problem Armenia sees through peaceful negotiations, He highlighted the participation of the Nagorno Karabakh Republic in the negotiating process. Eduard Sharmazanov has also added that the right of the Karabakh people’s self-determination has no alternative.
The NKR NA Deputy Speaker Vahram Balayan thanked his colleague for the reception and emphasized the role of the Republic of Armenia in the peaceful settlement process of the NK problem.
On June 26 the NA President Galust Sahakyan received Reiner Morell, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia, on the completion of his diplomatic mission. Galust Sahakyan thanked the Ambassador for the contribution to the Armenian-Ger...
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan was on a working visit in Brussels on June 24-25.In the European Parliament Artak Zakaryan had meetings with Ryszard Czarnecki, Vice President of the European Parliament, Member of the European Conservatives and Reformists...