ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-գերմանական հարաբերություններում ունեցած ներդրումի համար եւ հաջողություններ մաղթել հետագա աշխատանքում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ուղղություններով: Նա բարձր է գնահատել երկու երկրների քաղաքական եւ մշակութային փոխգործակցությունը: ԱԺ նախագահը հատկանշական է համարել Գերմանիայի Հանրապետության դիրքորոշումը 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Դեսպան Ռայներ Մորելը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին արդյունավետ համագործակցության համար: Նա նույնպես կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների գործակցության զարգացումը եւ փոխադարձ այցերը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ Ռայներ Մորելը նշել է, որ այդ միջոցառումների շնորհիվ Հայաստանն իր վրա սեւեռել է նաեւ Գերմանիայի ուշադրությունը եւ մարդիկ հասկացել են, որ տեղի ունեցածը Ցեղասպանություն է:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ համատեղ եւ արդյունավետորեն իրականացվող ծրագրերը, անդրադարձել են «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանությունների» միջազգային համագործակցության միջխորհրդարանական պլատֆորմին: Ցեղասպանությունների դատապարտման համատեքստում ԱԺ նախագահը նշել է, որ քաղաքակրթությունը պետք է վեր դասվի քաղաքականությունից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 26-ին ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նորընտիր փոխնախագահ Վահրամ Բալայանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ Ազգային ժողովում ԼՂՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է Վահրամ Բալայանին՝ ԱԺ փոխնախագահ ընտրվ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 24-25-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Բրյուսելում: Եվրոպական խորհրդարանում Արտակ Զաքարյանը հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբի ներկայացուցիչ Ռիչ...

On June 26 the NA President Galust Sahakyan received Reiner Morell, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia, on the completion of his diplomatic mission.
Galust Sahakyan thanked the Ambassador for the contribution to the Armenian-German relations and wished successes in the further work. The Head of the Parliament highlighted the development of the relations between the two countries in different directions. He highly assessed the political and cultural partnership of the two countries. The NA President deemed remarkable the position of the Republic of Germany in the recognition of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire in 1915.
Ambassador Reiner Morell thanked the NA President for the effective cooperation. He also emphasized the development of the cooperation between the parliaments of the two countries and mutual visits. Touching upon the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial, Reiner Morell noted that due to those events Armenia also focused the attention of Germany on it, and people have realized that what happened was Genocide.
In the course of the meeting the interlocutors also highlighted the programmes being implemented jointly and effectively, touched upon the inter-parliamentary platform of international cooperation “Parliaments against Genocides.” In the context of condemnation of genocides the NA President noted that the civilization should be classified above politics.
On June 26 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the newly elected Deputy Speaker of the NKR National Assembly Vahram Balayan. The Representative of the NKR National Assembly Karen Topchyan attended the meeting.The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov congratulated Vahram Balayan o...
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan was on a working visit in Brussels on June 24-25.In the European Parliament Artak Zakaryan had meetings with Ryszard Czarnecki, Vice President of the European Parliament, Member of the European Conservatives and Reformists...