Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունիսի 25-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լյուբոմիր Զաորալեկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պարոն Զաորալեկին Ազգային ժողովում` Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Չեխիայի դեսպանատան բացումը դրական ազդեցություն կունենա քաղաքական երկխոսության շարունակականության ապահովման, առեւտրատնտեսական համագործակցության եւ մարդկային շփումների ակտիվացման առումով:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Չեխիայի հետ համակողմանի համագործակցությունը զարգացնելու հարցում եւ Պրահայում ՀՀ դեսպանության բացումը դրա լավագույն վկայությունն է: Խորհրդարանի ղեկավարը, կարեւորելով պատգամավորական բարեկամության խմբերի դերը երկկողմ կապերի զարգացման գործում, հավելել է, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին եւ վճռական է՝ եվրոպացի գործընկերների հետ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը ընդլայնելու եւ խորացնելու հարցում:
Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զաորալեկը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը բարեկամ երկրների հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում: Երկկողմ համագործակցության առումով նախարարը կարեւորել է մասնավորապես տնտեսական ոլորտում կապերի ընդլայնումը: Խոսելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններից՝ Լյուբոմիր Զաորալեկին նշել է, որ Չեխիան պատրաստ է հնարավորության սահմաններում նպաստել կողմերի հետագա համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արարողություններին, Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձություններին, սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Հանձնաժողովներում քննարկվել է համայնքներում սոցիալական աշխատողի ինստիտուտին վերաբերող հարցեր
Հունիսի 25-ին ԱԺ սոցիալական հարցերի ու տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները՝ Հակոբ Հակոբյանի եւ Ստեփան Մարգարյանի նախագահությամբ կազմակերպել էին համատեղ քննարկում՝ «Համայնքներում սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի ներդրումը» թեմայով: Հանդիպմանը մասնակցել են «Վ...
Հունիսի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովները որոշել էին հունիսի 26-ին անցկացնել խորհրդարանական լսումներ «Ոստիկանության գործելակերպը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը» թեմայո...

Galust Sahakyan Receives the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic
On June 25 the RA NA President received the delegation led by Lubomír Zaorálek, Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic.
Welcoming Mr Zaorálek in the National Assembly, Galust Sahakyan expressed hope that the opening of the Embassy of the Czech Republic in Armenia would have a positive influence on the provision of continuity of political dialogue, trade-economic cooperation and activation of human contacts.
Galust Sahakyan has noted that Armenia is concerned about developing comprehensive cooperation, and the opening of the RA Embassy in Prague is its best evidence. The Head of the Parliament, highlighting the role of the Parliamentary Friendship Groups in the development of bilateral ties, has added that the inter-parliamentary relations are at high level. In Galust Sahakyan’s word, Armenia continues remaining committed to the European values and principles and is resolute with the European counterparts in expanding and deepening the process of the institutional reforms aimed at continuous strengthening of democracy, human rights and the rule of law.
Thanking for reception the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Lubomír Zaorálek highlighted the role of parliamentary diplomacy in the development and strengthening of relations of the friendly countries. In terms of bilateral cooperation the Minister emphasized particularly the expansion of the ties in the economic sphere. Speaking about the RA-EU relations Lubomír Zaorálek has noted that the Czech Republic is ready to promote the development and deepening of the further cooperation of both sides within limits if possibilities.
In the course of the meeting the sides also touched upon the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial, the events occurred in Ukraine, the process of constitutional amendments and other issues of bilateral interest.
25.06.2015
Issues on the Social Worker’s Institute in the Communities are Discussed in the Committees
On June 25 the NA Standing Committees on Social Affairs and on Territorial Administration and Local Self-Government moderated by Hakob Hakobyan and Stepan Margaryan organized a joint discussion on the theme The Investment of the Social Worker’s Institute in the Communities.The representatives of the...