ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ, հունիսի 15-ին գումարված ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի ավարտից անմիջապես հետո՝ հունիսի 23-ին, գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան՝ օրակարգում ունենալով 2015 թվականի հունիսի 16-ին Երեւանում ստորագրված «2014 թվականի համար ՀՀ կառավարության եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջեւ ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Վերոնշյալ համաձայնագիրը պատգամավորների քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սաֆարյանը: Նա նշել է, որ համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս ՀՀ կառավարությանը եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկին Վերականգնման վարկերի բանկից արտոնյալ պայմաններով ստանալ ֆինանսական օժանդակություն: Փոխնախարարի տեղեկացմամբ՝ ֆինանսական համագործակցության մասին համաձայնագիրն արդեն 10 տարուց ավել կնքվում է ՀՀ-ի եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարությունների միջեւ:
Համաձայնագրի քննարկումից հետո պատգամավորները վավերացրել են փաստաթուղթը:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 22-րդ տարեկան Գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով 2015 թվականի հունիսի 25-29-ը Վիեննա (Ավստրիայի Հանրապետություն) կգործուղվի Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մկրտիչ Մինասյանը: Եվրոպայի խորհրդի խոր...

According to the RA NA President Galust Sahakyan’s decision under Article 70 of the RA Constitution at the initiative of the RA Government immediately after the end of the RA NA Extraordinary Session convened on June 15 the RA NA Extraordinary Session was convened having on the agenda the agreement on Financial Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Federal Republic of Germany for 2014 signed in Yerevan on June 16, 2015.
The RA First Minister of Finance Pavel Safaryan submitted for the deputies’ debate the abovementioned agreement. He has noted that the agreement gives an opportunity to the RA Government and the RA Central Bank to receive financial assistance from the Banks for Reconstruction and Development with privileged conditions. According to the Deputy Minister, the agreement on financial cooperation is signed already for more than 10 years between the Governments of the Republic of Armenia and the Federal Republic of Germany.
After the debate of the agreement the deputies ratified the document.
At the NA Extraordinary Session
On June 23 the parliament continued the work of the extraordinary session.The deputies by voting ratified the loan agreements on Social Investment and Local Development Project signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development on April 8, 2015 and o...