Գալուստ Սահակյանի ելույթը ՆԱՏՕ ԽՎ-ի Ռոուզ-Ռոթ 89-րդ սեմինարի ժամանակ
«Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, հարգելի հյուրեր, թույլ տվեք ՀՀ ԱԺ անունից ողջունել ձեզ` Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի մասնակիցներին, ովքեր մեր երկիր են ժամանել հետաքրքիր ու շահագրգիռ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետությունը, հետեւողականորեն շարունակելով ժողովրդավարական հաստատությունների եւ քաղաքացիական հասարակության կայացման քաղաքականությունը, եվրոպական չափանիշներին դրանց համապատասխանեցմանն ուղղված բարեփոխումներն ու ծրագրերը, մշտապես կարեւորել է երկրի լիարժեք համագործակցությունը եվրոպական կառույցների հետ:
Մենք հետամուտ ենք Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ ակտիվ եւ արդյունավետ հարաբերությունների զարգացմանը: ՀՀ Ազգային ժողովը հանձնառու է մեր երկրի օրենսդրությունը եվրոպական եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելուն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների գործընթացի իրականացմանը:
Խորհրդարանը շարունակում է զարգացնել պաշտպանության ոլորտի արդյունավետ եւ թափանցիկ օրենսդրական վերահսկողությունը` ընդլայնելով պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի, ինչպես նաեւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների դերակատարությունը պաշտպանական գործունեության վերահսկման գործում:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է իր մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղապահ առաքելություններին:
ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի 35 հոգուց կազմված ստորաբաժանումը շարունակում է իր մասնակցությունը Կոսովոյի ուժեր խաղաղության հաստատման գործողությանը ԱՄՆ հրամանատարության ներքո, որին վերսկսել է մասնակցել 2012 թվականի հուլիսի 6-ից: Մինչ այդ, 2004-2011 թվականներին վերոնշյալ առաքելությանը մասնակցել է Հունաստանի հրամանատարության ներքո:
2015 թվականի հունվարից Հայաստանի զինված ուժերի 121 հոգուց բաղկացած զորախումբը շարունակում է իր մասնակցությունը Աֆղանստանում նոր՝ «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության կազմում գերմանական հրամանատարության ներքո՝ իրականացնելով Քաբուլի Քասաբա զինավանի եւ Մազարի Շարիֆի Մարմել ռազմաբազայի անվտանգության պաշտպանությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ սկիզբ է առել 2002 թվականի մայիսին, երբ Հայաստան այցելեց ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի այն ժամանակվա նախագահը եւ ՀՀ Ազգային ժողովին առաջարկվեց դառնալ վեհաժողովի դիտորդ: Նույն թվականի նոյեմբերին վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանում ՀՀ ԱԺ-ին շնորհվեց ասոցացված անդամի կարգավիճակ: Այդ ժամանակվանից ի վեր մեր խորհրդարանն ակտիվորեն մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին: Մեր պատվիրակությունն իր ակտիվ մասնակցությունն է բերում ոչ միայն խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջաններին, այլեւ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարներին ու կազմակերպության կողմից անցկացվող այլ միջոցառումներին:
Ռոուզ-Ռոթ սեմինարներ Երեւանում անց են կացվել երկու անգամ՝ 2005 եւ 2010 թվականներին: Ռոուզ-Ռոթ նախաձեռնության գլխավոր նպատակը Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում խորհրդարանական ժողովրդավարության ամրապնդումն է: Այսօրվա երեւանյան սեմինարի թեման նվիրված է Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը, տարածաշրջանում տեւական խաղաղությանը նպաստելը՝ թեմաներ, որոնք չեն կորցրել իրենց արդիականությունն ու հրատապությունը:
Կովկասը մշտապես եղել է քաղաքակրթությունների, կրոնների եւ աշխարհաքաղաքական շահերի խաչմերուկ, որն այսօր վերստին հաստատել է իր միջազգային կարեւորությունը որպես հաղորդակցության միջանցք, էներգետիկ ռեսուրսների արտահանման ու տարանցման կարեւոր ուղի: Հայաստանը հաստատապես հավատում է ազատության, խաղաղության ու համագործակցության արժեքներին եւ համոզված է, որ տարածաշրջանային հակամարտությունների եւ բաժանարար գծերի հաղթահարմանը մեծապես կարող են նպաստել տարածաշրջանային համագործակցության ու երկխոսության զարգացումը, ընդհանուր շահերի ու մտահոգությունների վրա հիմնված փոխադարձ շահավետ լուծումների առաջադրումը, ինչը բոլորից կպահանջի միասնական ջանքերի գործադրում ու քաղաքական կամքի դրսեւորում:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ապա մեր համոզմունքն է, որ խնդրի կարգավորումը պետք է հիմնվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ իրականացման վրա` միջազգային իրավունքի սկզբունքներին ու նորմերին համապատասխան: Մենք այդ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջատագովներն ենք եւ խորապես համոզված ենք, որ այն պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով, որոնք ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ:
Տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը կնպաստի նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը, որը մենք դիտարկում ենք առանց նախապայմանների, փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համատեքստում, ինչն արտացոլված է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շուրջ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններում, որոնք թուրքական կողմի առաջադրած նախապայմանների պատճառով չեն վավերացվել:
Հարգելի մասնակիցներ եւ հյուրեր, համոզված եմ, որ առաջիկա օրերին մենք ականատես կլինենք սեմինարի օրակարգում ներառված տարաբնույթ հարցերի վերաբերյալ բազում հետաքրքիր քննարկումների:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ողջունել բոլորիդ հայոց հողի վրա եւ մաղթել բեղմնավոր ու հետաքրքիր աշխատանք»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հունիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, «Թափոնների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ (մասնագետ) (ծած...
Երեւանում աշխատանքն է սկսել ՆԱՏՕ ԽՎ-ի Ռոուզ-Ռոթ 89-րդ սեմինարը
Հունիսի 18-ին ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համատեղ սկսել է Ռոուզ-Ռոթ 89-րդ սեմինարի աշխատանքը՝ «Անվտանգությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում. տեւական խաղաղության խթանումը տարածաշրջանում» խորագրով: Սեմինարը վարել է ՆԱՏՕ ԽՎ-ո...
Հունիսի 18-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի (ՖԽՎ) Գլխավոր քարտուղարության համագործակցության եւ զարգացման հարցերով խորհրդական Բաշիր Դիայեի հետ, ով Հայաստան էր ժամանել «Հա...

“Dear colleagues, ladies and gentlemen, dear guests, in the name of the RA NA let me welcome you, the participants of the Rose-Roth participants, who arrived in our country to have interesting discussions of concern.
The Republic of Armenia, consistently carrying on the policy of the establishment of democratic institutions and civil society, the reforms and programs aimed at their compliance with the European standards, has permanently highlighted the full cooperation of the country with the European structures. We pursue the development of the active and effective relations with the North-Atlantic Alliance. The RA National Assembly is committed to the implementation of the process of the legislative reforms aimed the compliance with the legislation of our country with the European and international standards.
The parliament continues developing the effective and transparent legislative control of the defense, expanding the role of the Standing Committees on Defense, National Security and Internal Affairs, as well as on Financial-Credit and Budgetary Affairs, on Economic Affairs in the control of the defense activity.
Armenia greatly highlights its participation in the peacekeeping missions led by NATO.
The sub-division composed of 35 people from peacekeeping brigade of the RA Armed Forces continues its participation in the operation of the peace establishment of Kosovo Forces under the USA command, which it has restarted to take part since July 6, 2012. Meanwhile, in 2004-2011 the abovementioned mission took part under the command of Greece.
From January 2015 the military group composed of 121 military of the Armenian Armed Forces continues its participation in Afghanistan in the mission “Resolute Support” under the German command, implementing the defense of the security of Kabul Kasaba and Mazar-e-Sharif Marmel military bases.
The cooperation of the RA National Assembly with the NATO Parliamentary Assembly began in May 2002, when the President of the then NATO Parliamentary Assembly and the RA National Assembly was proposed an observer to the Assembly. In November of the same year, in the annual session of the Assembly the RA NA was granted a status of the Associate member. From that time on our parliament has actively taken part in the works of the NATO Parliamentary Assembly. Our delegation actively takes part not only in the sessions of the Parliamentary Assembly, but also in the Rose-Roth Seminars and other events held by the organisation.
Rose-Roth seminars were held in Yerevan twice: in 2005 and in 2010. The main goal of the Rose-Roth initiative is the strengthening of parliamentary democracy in the Central and Eastern European countries. The theme of today’s Yerevan seminar is dedicated to the security and stability in the South Caucasus, Fostering Enduring Regional Peace, which have not lost its topicality and urgency.
Caucasus has always been a crossroad of civilizations, religions and geopolitical interests, which today once again has established its international importance as a corridor of communication, an important way of export and transit of energy resources. Armenia resolutely believes the values of freedom, peace and cooperation and is confident that the development of regional cooperation and dialogue, the proposal of mutually beneficial solutions based on common interests and concerns can greatly promote the overcoming of regional conflicts and dividing lines, which will demand from everybody use of united efforts and manifestation of political will.
Regarding the Nagorno Karabakh conflict, our conviction is that the settlement of the problem should be based on the recognition and execution of the right to self-determination of the Nagorno Karabakh people, according to the principles and norms of the international law. We are propagators of the peaceful settlement of that conflict and are deeply convinced that it should be solved through negotiations, which go on by the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The normalization of Armenia-Turkey relations also will contribute to the expansion of the regional cooperation, which we observe without any preconditions, in the context of the establishment of mutually beneficial cooperation, which is reflected in the Armenian-Turkish protocols over the establishment of diplomatic relations and the development of bilateral relations, which because of preconditions proposed by the Turkish side have not been ratified.
Dear participants and guests, I am sure that in the coming years we will witness numerous interesting discussions on various issues included in the seminar agenda.
I would like once again to welcome all of you on Armenian land and wish you fruitful and interesting work,” the RA NA Speaker Galust Sahakyan noted.
18.06.2015
On June 18 the RA National Assembly continued the work of the extraordinary session, passing by voting the draft law “On Amending the RA Law on the Social Security of the Servicemen and Their Family Members,” the packages of the draft laws “On Amending the RA Law on Wastes” and “On the Development o...
NATO PA 89th Rose-Roth Seminar Begins the Work in Yerevan
On June 18 at the Government Guest House the NATO Parliamentary Assembly with the RA National Assembly began the 89th Rose-Roth Seminar on Security and Stability in the South Caucasus: Fostering Enduring Regional Peace. Koryun Nahapetyan, Head of the RA NA Delegation to the NATO PA, Chairman of the ...
On June 18 at Francophonie Parliamentary Assembly the Head of the RA NA Delegation Margarit Yesayan had a working meeting with Bachir Dieye, Adviser on Cooperation and Development of the General Secretariat of the Parliamentary Assembly of La Francophonie, who arrived in Armenia to support the imple...