Գալուստ Սահակյանի ելույթը ՆԱՏՕ ԽՎ-ի Ռոուզ-Ռոթ 89-րդ սեմինարի ժամանակ
«Հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, հարգելի հյուրեր, թույլ տվեք ՀՀ ԱԺ անունից ողջունել ձեզ` Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի մասնակիցներին, ովքեր մեր երկիր են ժամանել հետաքրքիր ու շահագրգիռ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետությունը, հետեւողականորեն շարունակելով ժողովրդավարական հաստատությունների եւ քաղաքացիական հասարակության կայացման քաղաքականությունը, եվրոպական չափանիշներին դրանց համապատասխանեցմանն ուղղված բարեփոխումներն ու ծրագրերը, մշտապես կարեւորել է երկրի լիարժեք համագործակցությունը եվրոպական կառույցների հետ:
Մենք հետամուտ ենք Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ ակտիվ եւ արդյունավետ հարաբերությունների զարգացմանը: ՀՀ Ազգային ժողովը հանձնառու է մեր երկրի օրենսդրությունը եվրոպական եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելուն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների գործընթացի իրականացմանը:
Խորհրդարանը շարունակում է զարգացնել պաշտպանության ոլորտի արդյունավետ եւ թափանցիկ օրենսդրական վերահսկողությունը` ընդլայնելով պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի, ինչպես նաեւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների դերակատարությունը պաշտպանական գործունեության վերահսկման գործում:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է իր մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող խաղաղապահ առաքելություններին:
ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի 35 հոգուց կազմված ստորաբաժանումը շարունակում է իր մասնակցությունը Կոսովոյի ուժեր խաղաղության հաստատման գործողությանը ԱՄՆ հրամանատարության ներքո, որին վերսկսել է մասնակցել 2012 թվականի հուլիսի 6-ից: Մինչ այդ, 2004-2011 թվականներին վերոնշյալ առաքելությանը մասնակցել է Հունաստանի հրամանատարության ներքո:
2015 թվականի հունվարից Հայաստանի զինված ուժերի 121 հոգուց բաղկացած զորախումբը շարունակում է իր մասնակցությունը Աֆղանստանում նոր՝ «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության կազմում գերմանական հրամանատարության ներքո՝ իրականացնելով Քաբուլի Քասաբա զինավանի եւ Մազարի Շարիֆի Մարմել ռազմաբազայի անվտանգության պաշտպանությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ սկիզբ է առել 2002 թվականի մայիսին, երբ Հայաստան այցելեց ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի այն ժամանակվա նախագահը եւ ՀՀ Ազգային ժողովին առաջարկվեց դառնալ վեհաժողովի դիտորդ: Նույն թվականի նոյեմբերին վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանում ՀՀ ԱԺ-ին շնորհվեց ասոցացված անդամի կարգավիճակ: Այդ ժամանակվանից ի վեր մեր խորհրդարանն ակտիվորեն մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին: Մեր պատվիրակությունն իր ակտիվ մասնակցությունն է բերում ոչ միայն խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջաններին, այլեւ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարներին ու կազմակերպության կողմից անցկացվող այլ միջոցառումներին:
Ռոուզ-Ռոթ սեմինարներ Երեւանում անց են կացվել երկու անգամ՝ 2005 եւ 2010 թվականներին: Ռոուզ-Ռոթ նախաձեռնության գլխավոր նպատակը Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում խորհրդարանական ժողովրդավարության ամրապնդումն է: Այսօրվա երեւանյան սեմինարի թեման նվիրված է Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը, տարածաշրջանում տեւական խաղաղությանը նպաստելը՝ թեմաներ, որոնք չեն կորցրել իրենց արդիականությունն ու հրատապությունը:
Կովկասը մշտապես եղել է քաղաքակրթությունների, կրոնների եւ աշխարհաքաղաքական շահերի խաչմերուկ, որն այսօր վերստին հաստատել է իր միջազգային կարեւորությունը որպես հաղորդակցության միջանցք, էներգետիկ ռեսուրսների արտահանման ու տարանցման կարեւոր ուղի: Հայաստանը հաստատապես հավատում է ազատության, խաղաղության ու համագործակցության արժեքներին եւ համոզված է, որ տարածաշրջանային հակամարտությունների եւ բաժանարար գծերի հաղթահարմանը մեծապես կարող են նպաստել տարածաշրջանային համագործակցության ու երկխոսության զարգացումը, ընդհանուր շահերի ու մտահոգությունների վրա հիմնված փոխադարձ շահավետ լուծումների առաջադրումը, ինչը բոլորից կպահանջի միասնական ջանքերի գործադրում ու քաղաքական կամքի դրսեւորում:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ապա մեր համոզմունքն է, որ խնդրի կարգավորումը պետք է հիմնվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ իրականացման վրա` միջազգային իրավունքի սկզբունքներին ու նորմերին համապատասխան: Մենք այդ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջատագովներն ենք եւ խորապես համոզված ենք, որ այն պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով, որոնք ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ:
Տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը կնպաստի նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը, որը մենք դիտարկում ենք առանց նախապայմանների, փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համատեքստում, ինչն արտացոլված է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շուրջ ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններում, որոնք թուրքական կողմի առաջադրած նախապայմանների պատճառով չեն վավերացվել:
Հարգելի մասնակիցներ եւ հյուրեր, համոզված եմ, որ առաջիկա օրերին մենք ականատես կլինենք սեմինարի օրակարգում ներառված տարաբնույթ հարցերի վերաբերյալ բազում հետաքրքիր քննարկումների:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ողջունել բոլորիդ հայոց հողի վրա եւ մաղթել բեղմնավոր ու հետաքրքիր աշխատանք»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հունիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, «Թափոնների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ (մասնագետ) (ծած...
Երեւանում աշխատանքն է սկսել ՆԱՏՕ ԽՎ-ի Ռոուզ-Ռոթ 89-րդ սեմինարը
Հունիսի 18-ին ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համատեղ սկսել է Ռոուզ-Ռոթ 89-րդ սեմինարի աշխատանքը՝ «Անվտանգությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում. տեւական խաղաղության խթանումը տարածաշրջանում» խորագրով: Սեմինարը վարել է ՆԱՏՕ ԽՎ-ո...
Հունիսի 18-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի (ՖԽՎ) Գլխավոր քարտուղարության համագործակցության եւ զարգացման հարցերով խորհրդական Բաշիր Դիայեի հետ, ով Հայաստան էր ժամանել «Հա...

Выступление Г.Саакяна на 89-м семинаре "Роуз-Рот" ПА НАТО
“Уважаемые коллеги, дамы и господа, уважаемые гости, позвольте от имени НС РА приветствовать вас, участников семинара “Роуз-Рот”, прибывших в нашу страну для проведения   интересных и продуктивных дебатов.
Республика Армения, последовательно продолжая политику становления демократических институтов и гражданского общества, реформы и программы по их гармонизации с европейскими стандартами, всегда осознавала важность полноценного сотрудничества страны с европейскими структурами.
Мы последовательны в развитии активных и плодотворных отношений с Североатлантическим альянсом. НС РА привержено реализации процесса законодательных реформ, направленных на приведение законодательства нашей страны в соответствие с европейскими и международными критериями.
Парламент продолжает развивать эффективный и прозрачный законодательный контроль над оборонной сферой, расширяя роль постоянных комиссий по обороне, национальной безопасности и   внутренним делам, по финансово-кредитным и бюджетным, а также по экономическим вопросам  в контроле деятельности оборонной сферы.
Армения всемерно осознает важность своего участия в возглавляемых НАТО миротворческих миссиях.
Состоящее из 35 человек подразделение миротворческой бригады Вооруженных Сил РА продолжает участвовать в действиях сил по поддержанию мира в Косово под командованием США, в которых вновь начало участвовать с 6 июля 2012 г. До этого, в 2004-2011 гг., в указанной миссии участвовало под командованием Греции.
С января 2015 г. отряд ВС Армении в 121 человек продолжает свое участие в Афганистане в новой миссии “Твердая поддержка” под немецким командованием, обеспечивая безопасность военного городка Касаб под Кабулом и военной базы Мармел в  Мазари Шарифе.
Сотрудничество НС РА с ПА НАТО началось с мая 2002 г., когда Армению посетил тогдашний председатель ПА НАТО и предложил НС РА стать наблюдателем Ассамблеи. В ноябре того же года на годичной сессии Ассамблеи Национальному Собранию  РА был присвоен статус ассоциированного члена. С этого времени наш парламент активно участвует в работах ПА НАТО. Наша делегация активно участвует не только в сессиях Парламентской Ассамблеи, но и в семинарах “Роуз-Рот” и в других проводимых организацией мероприятиях.
Семинары “Роуз-Рот” проводились в Ереване дважды – в 2005 и 2010 гг. Главная цель инициативы   “Роуз-Рот” – укрепление парламентской демократии в странах Центральной и Восточной Европы. Тема сегодняшнего ереванского семинара – содействовать безопасности и стабильности на Южном Кавказе, длительному региональному миру.
Кавказ всегда был перекрестком цивилизаций, религий и геополитических интересов, который сегодня вновь подтвердил свою международную важность как коммуникационный коридор, важный путь экспорта и транзита энергетических ресурсов. Армения твердо верит в ценности свободы, мира и сотрудничества и убеждена, что преодолению региональных конфликтов и разделительных линий всемерно могут способствовать развитие регионального сотрудничества и диалога, выдвижение опирающихся на общие интересы и озабоченности взаимовыгодных решений, что потребует от всех приложения единых усилий и проявления политической воли.
Что касается Нагорно-Карабахского конфликта, мы убеждены: урегулирование проблемы должно опираться на признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и его реализацию – согласно принципам и нормам международного права. Мы поборники мирного урегулирования этого конфликта и глубоко убеждены в том, что он должен быть решен посредством переговоров, которые проходят при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Расширению регионального сотрудничества будет содействовать   также нормализация отношений Армения – Турция, которые мы рассматриваем без предусловий, в контексте утверждения взаимовыгодного сотрудничества, что отражено в подписанных вокруг установления дипломатических отношений и развития двусторонних отношений армяно-турецких протоколах, которые из-за выдвинутых турецкой стороной предусловий не ратифицированы.
Уважаемые участники и гости, уверен, что в предстоящие дни мы станем свидетелями множества интересных обсуждений по включенным в повестку дня семинара различным вопросам.
Еще раз хочу поприветствовать всех вас на армянской земле и пожелать плодотворной и интересной работы”.
18.06.2015
18 июня Национальное Собрание продолжило работу внеочередной сессии, голосованием приняв законодательные пакеты проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей”, “Об отходах”, “О развитии и поощрении инвестиций в городскую общину Дили...
В Ереване начал работу 89-й семинар “Роуз-Рот” ПА НАТО
18 июня в Доме приемов Правительства РА ПА НАТО начала совместную с НС РА работу 89-го семинара “Роуз-Рот” под девизом “Безопасность и стабильность на Южном Кавказе: стимулирование длительного мира в регионе”. Семинар вел руководитель делегации НС РА в ПА НАТО, председатель Постоянной комиссии НС по...
18 июня руководитель делегации НС РА в Парламентской Ассамблее Франкофонии (ПАФ) М.Есаян провела рабочую встречу с советником по вопросам сотрудничества и развития Генерального секретариата ПАФ Баширом Дуайе, прибывшим в Армению для содействия в реализации проекта “Молодежный парламент франкофонов А...