Հունիսի 12-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ քննարկվել է 2015 թվականի մարտի 25-ին Պեկինում ստորագրված «ՀՀ կառավարության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջեւ «Հայաստանի Հանրապետությանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կողմից արտոնյալ վարկի տրամադրման մասին» շրջանակային համաձայնագիրը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը տեղեկացրել է, որ համաձայնագրով Չինաստանի ներմուծման-արտահանման բանկը 20 տարի մարման ժամկետով ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը կտրամադրի 156 մլն չինական յուանի չափով արտոնյալ վարկ (25.3 մլն դոլարի չափով)՝ «Հայաստանի մաքսային կառավարման, տեխնոլոգիաների եւ սարքավորումների արդիականացման» ծրագրի իրականացման համար:
ՀՀ Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը ներկայացրել է ՀՀ եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ 2015 թվականի ապրիլի 8-ին ստորագրված «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը: Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ փաստաթղթով Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկը 25 տարի մարման ժամկետով Հայաստանին կտրամադրի 52 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկ՝ մասնավորապես բարելավելու էլեկտրահաղորդման ցանցի եւ համակարգի կառավարման հուսալիությունը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը ներկայացրել է 2014 թվականի հուլիսի 9-ին Մոնտեվիդեոյում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության միջեւ համագործակցության մասին» շրջանակային համաձայնագիրը: Ըստ փոխնախարարի՝ համաձայնագրի նպատակն է երկու պետությունների միջեւ ամրապնդել եւ առավել զարգացնել համագործակցային հարաբերությունները, ինչպես նաեւ խթանել համագործակցությունը երկու պետություններին հետաքրքրող բնագավառներում:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ 2015 թվականի ապրիլի 8-ին ստորագրված «Սոցիալական ներդրումների եւ տեղական զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: Ըստ նրա՝ համաձայնագրով նախատեսվում է 25 տարի մարման ժամկետով ներգրավվել 30 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկ՝ համայնքային եւ միջհամայնքային ենթակառուցվածքի որակի, օգտագործման եւ հուսալիության բարելավման նպատակով:

On June 12 the Agreement between the Republic of Armenia and the Government of the People’s Republic of China on the Framework Agreement on Provision of Concessional Loans to the Republic of Armenia by the People’s Republic of China signed on March 25, 2015 in Beijing was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Foreign Relations moderated by Artak Zakaryan.
The key speaker, the RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan presented the agreement.
The RA Deputy Minister of Energy and Natural Resources Areg Galstyan presented the Loan Agreement on Electricity Transmission Network Improvement Project signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development on April 8, 2015.
The RA Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan presented the Framework Agreement between the Republic of Armenia and the Oriental Uruguay Republic signed on July 9, 2014 in Montevideo .
The Deputy Minister of the RA Territorial Administration and Emergency Situations Vache Terteryan introduced the Loan Agreement on Social Investment and Local Development Project signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development on April 8, 2015.
The considered agreements with the endorsement will be submitted for the ratification of the parliament.
On June 12 the NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Vardan Ayvazyan organized parliamentary hearings “On the Grounds for the Electricity Tariffs Revision.” The NA deputies, members of the government, representatives of the NGOs and the specialists of the sphere attended the hearing...
Galust Sahakyan Receives the NKR NA President
On June 12 the RA NA President Galust Sahakyan received the NKR NA President Ashot Ghulyan. Welcoming the guest, Galust Sahakyan congratulated him on being re-elected NKR NA President. The RA NA President highlighted the parliamentary elections conducted in line with democratic standards in the NKR,...
RA NA Extraordinary Session to be Held on June 15 at 12:00
According to the RA NA President Galust Sahakyan’s decision under Article 70 of the RA Constitution at the initiative of the RA Government the RA NA Extraordinary Session will be held on June 15 at 12:00 by the initiator’s agenda....
On June 11 the RA NA deputies Ruzanna Muradyan and Karine Poghosyan met with Shahla Mir Galoy Bayat, Member of the Committee on Health Care of the Parliament of the Islamic Republic of Iran.Welcoming the guests, Ruzanna Muradyan highlighted the development of the relations between the two countries,...