Հունիսի 11-ին ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում ՀՀ ԱԺ են այցելել «Նոր զարգացումների հեռանկար» կանանց ձեռներեցության միջազգային համաժողովի մասնակիցները: Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանում, հետեւել նիստերին, պատգամավորների օրենսդրական գործունեությանը, ապա հանդիպել ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի, պատգամավորներ Կարինե Պողոսյանի եւ Ռուզաննա Մուրադյանի հետ: Շուրջ մեկ ժամ տեւած քննարկումն ընթացել է ջերմ ու կառուցողական մտքերի փոխանակման մթնոլորտում: Տեղեկացնենք, որ հունիս 8-ից 10-ը մայրաքաղաքում անցկացվել էր «Կանանց ձեռներեցության երեւանյան շաբաթ», որտեղ ելույթով հանդես էր եկել նաեւ Աժ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Խորհրդարանի փոխնախագահը մասնակիցներին ողջունելով արդեն ԱԺ-ում՝ կարեւորել է նման ֆորումների անցկացումն ու ձեռնարկատիրության ոլորտում միջազգային փորձի փոխանակումը: Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ տնտեսության այդ ճյուղը մշտապես կարիք ունի կառավարման նոր մեխանիզմների համալրման: Նա եւս մեկ անգամ իր գոհունակությունն է հայտնել երկրում կին ձեռներեցների արձանագրած հաջողությունների վերաբերյալ եւ հավելել, որ այսօր ՀՀ իշխանությունների կողմից կա ընդգծված քաղաքականություն՝ աջակցելու եւ սատարելու սկսնակ կին գործարարներին: Այդ ամենն իրականացվում է բիզնեսի ճիշտ կազմակերպման ու կառավարման ուղղությամբ համապատասխան խորհրդատվությամբ, ինչպես նաեւ տրամադրվում է վարկային աջակցություն: Արժեւորելով կնոջ դերը հայ իրականության մեջ՝ Հերմինե Նաղդալյանը փաստել է, որ այսօր մեր երկրի տնտեսության զարգացման գործում շոշափելի արդյունքներ են գրանցում հատկապես կանայք:
Պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը, անդրադառնալով ձեռնարկատիրական հմտություններին եւ կառավարման մեխանիզմներին, փաստել է, որ առաջիկայում կմշակվի ծրագիր, ինչը թույլ կտա ձեռնարկատիրական մտածողության մշակույթը քաղաքացիների շրջանում արմատավորել վաղ տարիքից: Խորհրդարան այցելած շուրջ 40 մասնակիցներին Հերմինե Նաղդալյանը ներկայացրել է նաեւ ԱԺ կառուցվածքը, խոսել մշտական հանձնաժողովների , ծավալվող օրենսդրական գործունեության եւ նիստերի վարման կարգի վերաբերյալ: Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիա» ՀԿ հիմնադիր նախագահ Լիլիթ Ասատրյանը ԱԺ փոխնախագահին համաժողովի կողմից հանձնել է վկայագիր, որում մասնակիցները իրենց երախտագիտությունն են հայտնում Հերմինե Նաղդալյանին՝ ցուցաբերած աջակցության եւ նվիրումի համար: Տպավորիչ հանդիպումն ամբողջացել է նիստերի դահլիճում՝ խորհրդանշական լուսանկարմամբ:

11 июня в рамках программы “Открытые двери” НС посетили участники международного форума женского предпринимательства “Перспектива новых развитий”. Гости ознакомились с зданием парламента, проследили за заседаниями, законодательной деятельностью депутатов, затем встретились с вице-спикером НС Э.Нагдалян, депутатами К.Погосян и Р.Мурадян. Продлившаяся около часа беседа прошла в атмосфере конструктивного обмена мнениями. К сведению, 8-10 июня в столице прошла “Ереванская неделя женского предпринимательства”, на которой выступила также вице-спикер НС Э.Нагдалян. Приветствуя гостей уже в парламенте, она отметила важность проведения подобных форумов и обмен международным опытом в сфере бизнеса. Г-жа Нагдалян отметила, что этот сектор экономики всегда нуждается в дополнении новыми механизмами управления. Она еще раз выразила удовлетворение успехами в стране женщин-бизнесменов и добавила, что сегодня налицо подчеркнутая политика властей РА – содействовать и поддерживать начинающих бизнес-леди. Все это осуществляется благодаря соответствующим консультациям по правильной организации и управлению бизнесом, а также предоставлению кредитной помощи. Оценивая роль женщины в армянской действительности, Э.Нагдалян констатировала, что ныне в развитии экономики нашей страны женщины достигли ощутимых результатов.
На встрече выступила также депутат Р.Мурадян, коснувшаяся предпринимательских навыков и механизмов управления, других актуальных вопросов. Посетившим парламент около 40 участницам Э.Нагдалян представила также структуру НС, постоянных комиссий, законодательную деятельность, порядок ведения заседаний. Поблагодарив за теплый прием, учредительный председатель ОО “Ассоциация молодых женщин Армении” Л.Асатрян от имени форума вручила вице-спикеру НС адрес, в котором участники выразили свою признательность Э.Нагдалян за содействие и преданность делу. Впечатляющая встреча завершилась в зале заседаний символичной фотографией.
11 июня Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний, голосованием приняв обсуждавшиеся ранее проекты законов.Депутаты голосованием утвердили годовой отчет “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2014 год”.По предложению Председателя НС Г.Саакяна депутаты приветствовали пос...
11 июня прибывшие в Армении с четырехдневным визитом руководитель группы дружбы Иран – Армения парламента ИРИ Али Каиди, члены группы Р.Бегларян, К.Ханлари, Юнатан Бет Келиа, Касем Ахмади Лашек и Шахла Мир Голави Баяти встретились с руководитель группы дружбы Армения – Иран В.Багдасаряном, членами г...