Հունիսի 11-ին չորսօրյա այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդիի, խմբի անդամներ Ռոբերտ Բեգլարյանի, Կարեն Խանլարիի, Յունաթան Բեթ Քելիայի, Ղասեմ Ահմադի Լաշեքի եւ Շահլա Միր Գոլավի Բայաթիի հետ հանդիպել են Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, խմբի անդամներ Արտակ Զաքարյանը, Կորյուն Նահապետյանը եւ Վոլոդյա Բադալյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը կարեւորել է եղբայրական երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումն ու սերտացումը՝ նշելով, որ այդ հարցում էական դերակատարություն կարող են ունենալ երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերը: Վահրամ Բաղդասարյանը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ վշտակցության համար: Այդ համատեքստում նա կարեւորել է ցեղասպանությունների դատապարտման անհրաժեշտությունը՝ համոզմունք հայտնելով, թե 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած Ցեղասպանությունը եթե ժամանակին դատապարտվեր, հետագայում այլ ցեղասպանություններ տեղի չէին ունենա:
Այս համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը նախաձեռնել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանությունների» միջխորհրդարանական համագործակցության պլատֆորմ, որով աշխարհի խորհրդարաններին կոչ է արվում իրենց խորհրդարաններում եւս ստեղծել նման պլատֆորմներ, նկատի ունենալով, որ խորհրդարանները կարող են դերակատարություն ունենալ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում: Վահրամ Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ Իրանը եւս կմիանա նախաձեռնությանը:
Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամներ Կորյուն Նահապետյանը եւ Արտակ Զաքարյանն իրենց խոսքում անհրաժեշտ են համարել փոխգործակցության ամրապնդումը բարեկամական խմբերի եւ հանձնաժողովների համագործակցության ձեւաչափով, անհրաժեշտ համարել փոխայցերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցին, կարեւորել երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, բարեկամ ժողովուրդների փոխճանաչումն ու շփումները:
Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդին եւս անհրաժեշտ է համարել տարբեր մակարդակներում փոխշփումների ակտիվացումը եւ հույս հայտնել, որ բարեկամական խմբերն ակտիվ մասնակցություն կունենան այդ հարցում: ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ Ալի Քաիդին նշել է ԻԻՀ-ն հավասակաշռված դիրքորոշումը եւ հույս հայտնել, որ այն կկարգավորվի բանակցային ճանապարհով եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Ալի Քաիդին հայ գործընկերներին տեղեկացրել է ԻԻՀ նշանակալի ձեռքբերումների մասին առողջապահության եւ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա հայ գործընկերներին հրավիրել է Իրան՝ տեղում ծանոթանալու թե՛ ձեռքբերումներին, թե՛ քննարկելու ընդհանուր հետաքրքրություն ունեցող հարցեր:
Նույն օրը Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ հանդիպել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ հանձնաժողովի անդամներ Արմեն Ռուստամյանը, Մհեր Շահգելդյանն ու Շիրակ Թորոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-իրանական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Խոսելով երկկողմ հարաբերություններից՝ Արտակ Զաքարյանը համոզմունք է հայտնել, որ բնականոն զարգանում են Հայաստան-Իրան փոխշահավետ հարաբերությունները, ինչը նպաստում է տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը: Հանձնաժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշման կապակցությամբ, որը նպաստում է տարածաշրջանի հավասարակշռության եւ կայունության պահպանմանը:
Խոսելով երկկողմ տնտեսական հարաբերություններից՝ Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ մասնավորապես կառուցվող Հյուսիս-Հարավ ճանապարհը կնպաստի երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Այն կարող է նաեւ հնարավորություն ստեղծել Իրանի եւ ԵՏՄ շուկայի համագործակցության համար: Հայ խորհրդարանականները Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ փոխշահավետ համագործակցության կարեւոր ուղղություն են համարել նաեւ Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը, ինչը կխթանի տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ թե՛ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, թե՛ միջկառավարական համագործակցության զարգացումը: Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների աջակցությունը՝ փոխադարձ մշակութային, տնտեսական, էներգետիկ եւ քաղաքական հարաբերությունների առաջընթացը, որն ունի անցյալի վրա հիմնված փոխկապակցված ամուր հիմքեր: Պատգամավորները խոսել են ԼՂՀ հարցի խաղաղ կարգավորման, աշխարհում առկա կոնֆլիկտների քաղաքական լուծման տարածաշրջանին սպառնացող «իսլամական պետության» դեմ համակարգված գործողությունների իրականացման անհրաժեշտության մասին:
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել միջխորհրդարանական այցելությունները:

11 июня прибывшие в Армении с четырехдневным визитом руководитель группы дружбы Иран – Армения парламента ИРИ Али Каиди, члены группы Р.Бегларян, К.Ханлари, Юнатан Бет Келиа, Касем Ахмади Лашек и Шахла Мир Голави Баяти встретились с руководитель группы дружбы Армения – Иран В.Багдасаряном, членами группы А.Закаряном, К.Нагапетяном и В.Бадаляном.
Приветствуя гостей, руководитель группы дружбы Армения – Иран В.Багдасарян подчеркнул важность развития и укрепления отношений двух братских народов, отметив, что в этом вопросе существенную роль могут сыграть группы дружбы. Он поблагодарил ИРИ за солидарность с армянским народом и выражение сочувствия в дни 100-й годовщины Геноцида армян. В этом контексте он   выделил необходимость осуждения геноцидов, в уверенности, что если бы совершенное в начале ХХ века злодеяние было своевременно осуждено, в дальнейшем не было бы других подобных геноцидов.
В.Багдасарян проинформировал, что НС РА инициировало платформу межпарламентского сотрудничества “Парламенты против геноцидов”, которой парламенты мира призываются к созданию в своих парламентах аналогичных платформ, учитывая, что парламенты могут сыграть роль в деле предупреждения геноцидов. Он выразил надежду, что   Иран также присоединится к инициативе.
Члены группы дружбы Армения – Иран К.Нагапетян и А.Закарян говорили о необходимости укрепления взаимодействия в формате сотрудничества групп дружбы и комиссий, взаимных визитов.
В ходе встречи стороны обратились к урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, подчеркнули важность развития экономических отношений двух стран, взаимного познания и общения дружественных народов.
Руководитель группы дружбы Иран – Армения Али Каиди также выделил необходимость активизации взаимных контактов на различных уровнях и участия групп дружбы. По НК-проблеме Али Каиди отметил сбалансированную позицию ИРИ и выразил надежду, что конфликт будет разрешен переговорным путем и в соответствии с международными критериями.
Али Каиди проинформировал армянских коллег о заметных достижениях ИРИ в области здравоохранения и нанотехнологий. Он пригласил депутатов НС в Иран – для ознакомления на месте с успехами и обсуждения представляющих общий интерес вопросов.
В тот же день с группой дружбы Иран – Армения парламента ИРИ встретились председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян, зампредседателя А.Арзуманян и члены комиссии А.Рустамян, М.Шахгельдян и Ш.Торосян.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, в частности развития и углубления армяно-иранских парламентских,   межправительственных и экономических отношений, урегулирования НК-конфликта, региональные проблемы.
11 июня Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний, голосованием приняв обсуждавшиеся ранее проекты законов.Депутаты голосованием утвердили годовой отчет “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2014 год”.По предложению Председателя НС Г.Саакяна депутаты приветствовали пос...
11 июня в рамках программы “Открытые двери” НС посетили участники международного форума женского предпринимательства “Перспектива новых развитий”. Гости ознакомились с зданием парламента, проследили за заседаниями, законодательной деятельностью депутатов, затем встретились с вице-спикером НС Э.Нагда...