Հունիսի 11-ին չորսօրյա այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդիի, խմբի անդամներ Ռոբերտ Բեգլարյանի, Կարեն Խանլարիի, Յունաթան Բեթ Քելիայի, Ղասեմ Ահմադի Լաշեքի եւ Շահլա Միր Գոլավի Բայաթիի հետ հանդիպել են Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, խմբի անդամներ Արտակ Զաքարյանը, Կորյուն Նահապետյանը եւ Վոլոդյա Բադալյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը կարեւորել է եղբայրական երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումն ու սերտացումը՝ նշելով, որ այդ հարցում էական դերակատարություն կարող են ունենալ երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերը: Վահրամ Բաղդասարյանը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ վշտակցության համար: Այդ համատեքստում նա կարեւորել է ցեղասպանությունների դատապարտման անհրաժեշտությունը՝ համոզմունք հայտնելով, թե 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած Ցեղասպանությունը եթե ժամանակին դատապարտվեր, հետագայում այլ ցեղասպանություններ տեղի չէին ունենա:
Այս համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը նախաձեռնել է ստեղծել «Խորհրդարաններն ընդդեմ ցեղասպանությունների» միջխորհրդարանական համագործակցության պլատֆորմ, որով աշխարհի խորհրդարաններին կոչ է արվում իրենց խորհրդարաններում եւս ստեղծել նման պլատֆորմներ, նկատի ունենալով, որ խորհրդարանները կարող են դերակատարություն ունենալ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում: Վահրամ Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ Իրանը եւս կմիանա նախաձեռնությանը:
Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամներ Կորյուն Նահապետյանը եւ Արտակ Զաքարյանն իրենց խոսքում անհրաժեշտ են համարել փոխգործակցության ամրապնդումը բարեկամական խմբերի եւ հանձնաժողովների համագործակցության ձեւաչափով, անհրաժեշտ համարել փոխայցերը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցին, կարեւորել երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, բարեկամ ժողովուրդների փոխճանաչումն ու շփումները:
Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդին եւս անհրաժեշտ է համարել տարբեր մակարդակներում փոխշփումների ակտիվացումը եւ հույս հայտնել, որ բարեկամական խմբերն ակտիվ մասնակցություն կունենան այդ հարցում: ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ Ալի Քաիդին նշել է ԻԻՀ-ն հավասակաշռված դիրքորոշումը եւ հույս հայտնել, որ այն կկարգավորվի բանակցային ճանապարհով եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Ալի Քաիդին հայ գործընկերներին տեղեկացրել է ԻԻՀ նշանակալի ձեռքբերումների մասին առողջապահության եւ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա հայ գործընկերներին հրավիրել է Իրան՝ տեղում ծանոթանալու թե՛ ձեռքբերումներին, թե՛ քննարկելու ընդհանուր հետաքրքրություն ունեցող հարցեր:
Նույն օրը Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ հանդիպել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ հանձնաժողովի անդամներ Արմեն Ռուստամյանը, Մհեր Շահգելդյանն ու Շիրակ Թորոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-իրանական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Խոսելով երկկողմ հարաբերություններից՝ Արտակ Զաքարյանը համոզմունք է հայտնել, որ բնականոն զարգանում են Հայաստան-Իրան փոխշահավետ հարաբերությունները, ինչը նպաստում է տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը: Հանձնաժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշման կապակցությամբ, որը նպաստում է տարածաշրջանի հավասարակշռության եւ կայունության պահպանմանը:
Խոսելով երկկողմ տնտեսական հարաբերություններից՝ Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ մասնավորապես կառուցվող Հյուսիս-Հարավ ճանապարհը կնպաստի երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Այն կարող է նաեւ հնարավորություն ստեղծել Իրանի եւ ԵՏՄ շուկայի համագործակցության համար: Հայ խորհրդարանականները Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ փոխշահավետ համագործակցության կարեւոր ուղղություն են համարել նաեւ Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը, ինչը կխթանի տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ թե՛ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, թե՛ միջկառավարական համագործակցության զարգացումը: Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների աջակցությունը՝ փոխադարձ մշակութային, տնտեսական, էներգետիկ եւ քաղաքական հարաբերությունների առաջընթացը, որն ունի անցյալի վրա հիմնված փոխկապակցված ամուր հիմքեր: Պատգամավորները խոսել են ԼՂՀ հարցի խաղաղ կարգավորման, աշխարհում առկա կոնֆլիկտների քաղաքական լուծման տարածաշրջանին սպառնացող «իսլամական պետության» դեմ համակարգված գործողությունների իրականացման անհրաժեշտության մասին:
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել միջխորհրդարանական այցելությունները:

On June 11 the Head of Armenia-Iran Friendship Group Vahram Baghdasaryan, the members of teh Group Artak Zakaryan, Koryun Nahapetyan and Volodya Badalyan met with the Head of Iran-Armenia Friendship Group of the Parliament of the Islamic Republic of Iran Ali Kaeidi, members of the Group Robert Beglarian, Karen Khanlari, Yonathan Bet Kolia, Ghasem Ahmadi Lashak and Shahla Mir Galoy Bayat who had arrived in Armenia on a four-day visit.
Welcoming the guests the Head of Armenia-Iran Friendship Group Vahram Baghdasaryan highlighted the development and rapprochement of the relations of the two brotherly relations, noting that in this issue the Friendship Groups of the two parliaments can have an essential role. Vahram Baghdasaryan has thanked the Islamic Republic of Iran for being next to the Armenian people on the days of the Armenian Genocide Centennial and expressing condolence. In that context he has emphasized the necessity of condemning genocides, expressing conviction that if the Genocide perpetrated at the beginning of the 20th century was condemned, in future genocides would not occur.
In this context he President informed that the RA National Assembly initiated to create an inter-parliamentary platform of international cooperation “Parliaments against Genocides,” and an appeal is made to the parliaments of the world also to create similar platforms in their parliaments, taking into consideration that the parliaments can have their role in the prevention of genocides. Vahram Baghdasaryan expressed hope that Iran would also join the initiative.
In their remarks the members of teh Group Artak Zakaryan, Koryun Nahapetyan deemed necessary the strengthening of cooperation with the format of cooperation of the Friendship Groups and cooperation and the mutual visits.
During the meeting the sides touched upon the issue of the NK problem, emphasized the development of the economic relations, the mutual recognition and contacts of the friendly peoples.
The Head of the Iran-Armenia Friendship Group Ali Kaeidi also considered necessary the mutual contacts at different levels and expressed hope that the Friendship Groups will actively take part in that issue. In the NK problem Ali Kaeidi noted the balance position of the IRI and expressed hope that it would be regulated through negotiations and in accordance with international standards.
Ali Kaeidi informed his Armenian counterparts about the significant achievements of the IRI in the spheres of health care and nano-technologies. He invited his Armenian colleagues to Iran to get acquainted with the achievements on the spot and discuss issues of common interest.
On June 11 the RA National Assembly continued the work of the four-day sittings by voting passing the draft laws considered in the previous sitting.The deputies by voting approved the annual report “On the RA State Budget Execution for 2014.”By the proposal of the President of the National Assembly ...
On June 11 within the framework of the event “Civil Society Day in the RA National Assembly” a press conference dedicated to Civil Society Day was held.In her remarks the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan has noted that celebrating Civil Society Day has already become a tradition which gives an o...