Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերին եւ Ալան Միլին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը:
Ողջունելով հուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանում ուշադրությամբ են հետեւում Հայաստանին վերաբերող ԵԽԽՎ յուրաքանչյուր փաստաթղթի, հատկապես, եթե այն վերաբերում է ստանձնած պարտավորություններին եւ դրանց կատարմանը:
Գալուստ Սահակյանը, կարեւորելով Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները, նշել է, որ ներկայում Եվրախորհրդի հետ համատեղ մշակվում է նոր՝ 2015-2017թթ. գործողությունների ծրագիր, որում, նշված ուղղություններից բացի, Հայաստանի առաջարկով, նախատեսված է համագործակցություն այլ ոլորտներում :
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ այդ գործընթացում Հայաստանը սերտորեն համագործակցում է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, որը դրական եզրակացություն է տվել հայեցակարգի վերաբերյալ: ԱԺ նախագահը նշել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ առաջարկները մշակվում են հանրային քննարկումների ներքո: Խոսելով դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների գործընթացից՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ այն իրականացվում է մեր երկրի պարտավորություններին համահունչ:
Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն առաջնահերթություններից մեկն է: Գալուստ Սահակյանը հավելել է, որ հակամարտության լուծումը Հայաստանը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը մտահոգություն է հայտնել սառեցված հակամարտությունների հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ, քանի որ ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովը լիազորված չէ զբաղվելու հակամարտություններով:
Խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարից՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այն Հայաստանի իշխանությունների մշտական ուշադրության ներքո է. այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է Եվրոպայի Խորհրդի մասնագիտացված կառույցների շրջանակներում իրականացվող աշխատանքը, որոնց հետ Հայաստանն ակտիվ համագործակցում է:
Հյուրերը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, բարձր են գնահատել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կատարած աշխատանքը:

10 июня Председатель НС Г.Саакян принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Акселя Фишера и Алана Милла. На встрече присутствовала вице-спикер НС Э.Нагдалян.
Приветствуя гостей, Г.Саакян отметил, что в Армении внимательно следят за каждым принимаемым документом ПАСЕ, особенно если он касается взятых РА обязательств и их выполнения.
Г.Саакян, подчеркнув важность проводимых в Армении реформ, отметил, что ныне совместно с СЕ разрабатывается новая программа действий на 2015-2017 гг., в которой, кроме указанных направлений,   по предложению РА, намечается сотрудничество в других сферах.
Обратившись к процессу конституционных реформ, глава парламента отметил, что в этом процессе Армения тесно сотрудничает с Венецианской комиссией, которая дала положительное заключение по концепции. Председатель  НС отметил, что предложения по конституционным реформам разрабатываются в русле общественных дебатов. Говоря о процессе реформ в судебно-правовой сфере, Г.Саакян заметил, что он осуществляется созвучно взятым нашей страной обязательствам.
В связи с Нагорным Карабахом Председатель НС отметил, что мирное урегулирование проблемы – один из важнейших внешнеполитических приоритетов РА. Он добавил, что решение конфликта Армения видит исключительно мирным путем.
В ходе встречи спикер парламента выразил озабоченность созданием подкомиссии ПАСЕ по замороженным конфликтам, поскольку мониторинговая комиссия ПАСЕ не уполномочена заниматься конфликтами.
Говоря о борьбе с коррупцией, Г.Саакян отметил, что она всегда в центре внимания армянских властей – в это контексте Председатель НС подчеркнул важность работы в рамках специализированных структур СЕ, с которыми Армения активно сотрудничает.