ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն ամփոփել են հանձնաժողովի 26-րդ նիստի արդյունքները
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները՝ համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ, հունիսի 9-ին հրավիրած ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել հունիսի 3-7-ը Յակուտսկում կայացած հանձնաժողովի 26-րդ նիստի աշխատանքների վերաբերյալ: Ասուլիսին մասնակցել են հանձնաժողովի անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Ռուբիկ Հակոբյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովի 26-րդ նիստի շրջանակներում ՌԴ Պետդումայում հունիսի 3-ին տեղի է ունեցել հանդիպում Պետդումայի նախագահի առաջին տեղակալ Իվան Մելնիկովի հետ, որի ընթացքում բարձրացվել են երկկողմ համագործակցության հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը լիիրավ անդամակցությանը, տնտեսական զարգացման եւ միջազգային համագործակցության այն հեռանկարներին, որոնք բացվում են միությանն անդամակցելով:
Հայ խորհրդարանականները շնորհակալություն են հայտնել իրենց ռուս գործընկերներին՝ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին ակտիվ մասնակցության համար: Այդ մասին խոսվել է նաեւ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Եվգենի Բուշմինի հետ հանդիպման ժամանակ: Պատվիրակության անդամներ Լեւոն Մարտիրոսյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Ռուբիկ Հակոբյանը, Միքայել Մելքումյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը արծարծել են մի շարք հարցեր, այդ թվում նաեւ՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Մինսկի խմբի գործունեությանը, միջազգային մի շարք խնդիրների վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումներին առնչվող հարցեր: Հայ խորհրդարանականները բարձրացրել են նաեւ երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, այդ թվում՝ զենքի վաճառքին, տրանսպորտային հաղորդակցությանը եւ այլ ոլորտներին առնչվող խնդիրներ:
ՀՀ ԱԺ-ի եւ ՌԴ ԴԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 26-րդ նիստը շարունակվել է հունիսի 5-ին Ռուսաստանի Դաշնության Սախա (Յակուտիա) Հանրապետության մայրաքաղաք Յակուտսկում, որտեղ համատեղ հանձնաժողովը հանդիպում է ունեցել Յակուտիայի նախագահ Եգոր Բորիսովի հետ:
Նիստին մասնակցել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական եւ ռուսական կողմերի անդամներ, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, Յակուտիայի տարածքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ, Յակուտիայում հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Նիստի օրակարգում եղել է «Ժողովուրդների եղբայրությունը Մեծ Հաղթանակի գրավականն է» հարցը՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակին:
«Հայերը Հայրենական մեծ պատերազմում» զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ով, կարեւորելով Հայրենական մեծ պատերազմի դերն ու նշանակությունը, անթույլատրելի է համարել այդ Մեծ Հաղթանակի նսեմացումը: «Ֆաշիզմը, նացիզմը, այլատյացությունը բացարձակապես անթույլատրելի պետք է լինեն: Այսօր աշխարհը գնում է մարդու իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմների ստեղծման ճանապարհով»,- իր ելույթում նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
ՀՀ ԱԺ-ի եւ ՌԴ ԴԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքները շարունակվել են ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Յակուտսկի հումանիտար հետազոտությունների եւ Հյուսիսի փոքրաթիվ ժողովուրդների ուսումնասիրման ինստիտուտի հանդիսությունների դահլիճում կազմակերպված «Պատմության դասերը ժողովուրդների ճակատագրում. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը» կլոր սեղանի շրջանակներում: Դահլիճի նախասրահում կազմակերպվել է նաեւ ցուցահանդես՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Հայոց ցեղասպանության դասերը հստակորեն կապելով այսօրվա համամարդկային խնդիրների հետ, շարունակաբար շեշտելով այն իրավիճակը, որի անտեսումը հանգեցնում է այս ոճրագործության նորանոր դրսեւորումների՝ հայ խորհրդարանականները բարձրացրել են ՀՀ ԱԺ-ի՝ «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» կարգախոսով միջազգային համագործակցության պլատֆորմ ստեղծելու առաջարկը:
Կլոր սեղանի շրջանակներում ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, ռուսական կողմից՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ, սենատորներ Իգոր Չերնիշենկոն, Ռաֆաիլ Զինուրովը, Պետդումայի անդամ Բորիս Ռեզնիկը եւ այլ խորհրդարանականներ, ովքեր աջակցություն են հայտնել ՀՀ ԱԺ-ի նախաձեռնությանը:
Ասուլիսի ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը կարեւորել է հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ նշելով, որ դրսեւորումների մեջ չպետք է լինեն ձեւակերպումներ, որոնք կանդրադառնան դրանց վրա: Լեւոն Մարտիրոսյանն էլ տեղեկացրել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են օրակարգային այն խնդիրները, որոնք կան հայ-ռուսական հարաբերություններում: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ Պետական դումայում եւ Յակուտսկում հանձնաժողովի նիստի ժամանակ լուրջ քննարկումներ են եղել այն խնդիրների շուրջ, որոնք կան երկու երկրների խորհրդարանների միջխորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ: Իսկ Ռուզաննա Մուրադյանն էլ նշել է, որ դա եղել է բացառիկ հանդիպում, որը ոչ միայն հնարավորություն է տվել հանդիպել եւ քննարկումներ ծավալել ռուս գործընկերների հետ, այլեւ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել տարբեր աշխատանքային խմբերի ձեւաչափով անդրադառնալու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, ինչպես նաեւ հանդիպել հեռավոր հյուսիսում ապրող մեր հայրենակիցների հետ:
Հայ եւ ռուս խորհրդարանականները մասնակցել են Յակուտսկում հայկական համայնքի կողմից կազմակերպված մի շարք միջոցառումների, այցելել են Սուրբ Կարապետ եկեղեցի, մասնակցել մշակութային կրթական կենտրոնի հանդիսավոր բացմանը:
Նշենք, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ՝ 27-րդ նիստում քննարկվելու է «Ռուս-հայկական մշակութային համագործակցության զարգացումը» թեման: Որոշում է ընդունվել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստն անցկացնել Հայաստանի Հանրապետությունում 2015 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:
09.06.2015
Ազգային ժողովը հունիսի 9-ին շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահի առաջարկով պատգամավորները ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Վանաձորի համար 5 ավագ դպրոցի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին: Այնուհետեւ խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փո...
Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամներն ամփոփել են Սիրիա կատարած այցի արդյունքները
ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը, խմբի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Գագիկ Մելիքյանը հունիսին 9-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփել են հունիսի 1-5-ը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն կատարած այցի արդյունքները: Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը տ...
Հունիսի 9-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հյուրընկալել է Վանաձորի համար 5 ավագ դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուցիչներին: ԱԺ փոխնախագահը պատանիների հետ խոսել է մանկավարժության, հայրենասիրական դաստիարակության մասին, կարեւորել կիրթ, բանիմաց, հայրենասեր ք...
Աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով հունիսի 10-ին՝ ժամը 13:30-ին, նախատեսված մամուլի ասուլիսը տեղի կունենա այսօր՝ հունիսի 9-ին, ժամը 16:00-ին, ԱԺ 334 սրահում:Հիշեցնենք, որ տեղի է ունենալու ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մ...

Members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and RF Federal Assembly Sum Up the Results of the 26th Sitting of the Committee
At June 9 press conference the members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the Federal Assembly of the Russian Federation led by the Co-Chair Hermine Naghdalyan presented details on the works of the 26th sitting of the Committee held in Yakutsk on June 3-7. The members of the Committee Naira Zohrabyan, Ruzanna Muradyan, Levon Martirosyan, Rubik Hakobyan and Hayk Babukhanyan took part in the press conference.
The Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee Hermine Naghdalyan informed that within the framework of the 26th sitting of the Committee in the RF State Duma on June 3 a meeting with the First Deputy Speaker of the State Duma Ivan Melnikov was held, during which issues of bilateral cooperation were raised. The parties touched upon Armenia’s full membership to the Eurasian Economic Union, the perspectives of the economic development and international cooperation, which open by joining the EEU.
The Armenian parliamentarians thanked their Russian colleagues for the active participation in the events of the Centennial of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire. During the meeting with the Deputy Speaker of Federal Council Yevgeny Bushmin the participants also talked about it. The Delegation members Levon Martirosyan, Naira Zohrabyan, Rubik Hakobyan, Mikayel Melkumyan and Hayk Babukhanyan referred to a number of issues, among them issues concerning the Armenian side’s positions on the activities of the Minsk Group in the NK conflict settlement and a series of international issues. The Armenian MPs also raised issues of bilateral cooperation, including the sale of weapons, transport communication and other spheres.
On June 5 the 26th sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA continued in Yakutsk, capital of the Sakha (Yakutia) Republic of the Russian Federation, where the joint Committee had a meeting with the President of Yakutia Yegor Borisov.
The members of the Armenian and Russian sides of the Inter-Parliamentary Committee, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the RA Ivan Volinkin, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the RF, representatives of the regional authorities of Yakutia, of the Armenian community in Yakutia and the Heads of the NGOs attended the sitting.
The item “The Peoples’ Brotherhood is the Pledge of the Victory” dedicated to the 70th anniversary of the Victory of the Great Patriotic War was on the agenda of the sitting.
The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan made a report on “The Armenians in the Great Patriotic War,” who highlighting the role and importance of the Great Patriotic War considered inadmissible the derogation of that Victory. “The Fascism, Nazism, xenophobia should be absolutely inadmissible. Today the world goes through the creation of the functioning mechanisms of the protection of human rights,” the NA Deputy Speaker noted in her speech.
The works of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA continued in the Ceremonial Hall of the Institute of Humanitarian Research and the Indigenous Peoples of the North of Yakutsk of the RF Academy of Sciences organized within the framework of the roundtable “The Lessons of History in the Peoples’ Destiny: the Armenian Genocide Centennial.” In the foyer of the hall an exhibition dedicated to the Armenian Genocide was also organized.
Distinctly connecting the lessons of the Armenian Genocide with today’s all-human problems, continuously emphasizing the situation, the disregard of which results in new manifestations of this crime, the Armenian MPs raised the proposal of the RA NA on creating a platform of international cooperation with the slogan “Parliamentarians against Genocide.”
Within the framework of the roundtable the RA NA deputy Naira Zohrabyan, from the Russian side the members of the Inter-Parliamentary Committee, senators Igor Chernishenko, Rafail Zinurov, the member of the State Duma Boris Reznik and other parliamentarians, who expressed their support to the RA NA initiative, took the floor.
At the press conference the NA Deputy Rubik Hakobyan highlighted the Armenian-Russian relations, noting that there should not be wordings in the manifestations which will reflect on them. Levon Martirosyan informed that the problems, which were on the agenda of the Armenian-Russian relations, were discussed at the meeting. Naira Zohrabyan noted that in the State Duma and during the Committee sitting in Yakutsk serious discussions were held over the problems, which exist between the Inter-Parliamentary Delegations of the parliaments of the two countries. Ruzanna Muradyan stated that it was a unique meeting which not only gave an opportunity to meet and have discussions with the Russian counterparts, but also agreements had been reached in the format of different working groups to refer to the issues of bilateral interest, and meet our compatriots living in the Far North.
The Armenian and Russian MPs took part in a number of events organized by the Armenian community in Yakutsk, visited Surp/Saint Karapet Church and took part in the solemn opening of the Cultural Educational Centre.
Let us note that at the next 27th sitting of the Inter-Parliamentary Committee the theme on “The Development of the Russian-Armenian Cultural Cooperation” will be discussed. A decision was made to hold the next sitting of the Inter-Parliamentary Committee in October-November 2015 in the Republic of Armenia.
09.06.2015
On June 9 the National Assembly continued the work of the four-day sittings. By the NA Speaker’s proposal the deputies welcomed the teachers and the pupils of Vanadzor N 5 Senior School who visited the parliament within the framework of the “Open Doors” programme.Afterwards the parliament by voting ...
Members of Armenia-Syria Friendship Group Sum Up the Results of Their Visit to Syria
On June 9 the Head of the NA Armenia-Syria Friendship Group Tatshat Vardapetyan, members of the Group Tevan Poghosyan and Gagik Melikyan summed up the results of their visit to the Syrian Arab Republic on June 1-5 at the press conference.The Head of the NA Armenia-Syria Friendship Group Tatshat...
On June 9 within the framework of the NA “Open Doors” programme the Deputy Speaker of the RA National Assembly Eduard Sharmazanov hosted the pupils and teachers of Vanadzor N 5 Senior School.The NA Deputy Speaker talked with the youth about pedagogy, patriotic upbringing, highlighted the role of the...