Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամներն ամփոփել են Սիրիա կատարած այցի արդյունքները
ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը, խմբի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Գագիկ Մելիքյանը հունիսին 9-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփել են հունիսի 1-5-ը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն կատարած այցի արդյունքները:
Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ հայ համայնքի խնդիրներին, Սիրիայում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին, նաեւ պարզել, թե ինչ հնարավորություններ կարող են լինել սիրիահայերի ծանր վիճակը մեղմելու համար:
Այս համատեքստում բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, հայրենակիցների հետ քննարկել նրանց վերաբերող տարաբնույթ հարցեր:
Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը Սիրիա կատարած այցը գնահատել է արդյունավետ եւ տեղեկացրել, որ պատվիրակության անդամները հանդիպումներ են ունեցել նաեւ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի, խորհրդարանի նախագահի, վարչապետի, արտգործնախարարի, երկրի հոգեւոր առաջնորդի հետ:
Պատգամավորները նշել են, որ Սիրիայի իշխանությունները ջերմությամբ եւ գոհունակությամբ են խոսել Սիրիայի հայ համայնքի մասին եւ կարեւորել նրանց դերը երկրի զարգացման գործում եւ հույս հայտնել, որ հայ համայնքը կմնա Սիրիայում:
09.06.2015
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն ամփոփել են հանձնաժողովի 26-րդ նիստի արդյունքները
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները՝ համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ, հունիսի 9-ին հրավիրած ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել հունիսի 3-7-ը Յակուտսկում կայացած հանձնաժողովի 26-րդ նիստի աշխատանքն...
Ազգային ժողովը հունիսի 9-ին շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահի առաջարկով պատգամավորները ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Վանաձորի համար 5 ավագ դպրոցի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին: Այնուհետեւ խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փո...
Հունիսի 9-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հյուրընկալել է Վանաձորի համար 5 ավագ դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուցիչներին: ԱԺ փոխնախագահը պատանիների հետ խոսել է մանկավարժության, հայրենասիրական դաստիարակության մասին, կարեւորել կիրթ, բանիմաց, հայրենասեր ք...
Աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով հունիսի 10-ին՝ ժամը 13:30-ին, նախատեսված մամուլի ասուլիսը տեղի կունենա այսօր՝ հունիսի 9-ին, ժամը 16:00-ին, ԱԺ 334 սրահում:Հիշեցնենք, որ տեղի է ունենալու ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մ...

Члены группы дружбы Армения – Сирия обобщили итоги визита в Сирию
9 июня на созванной пресс-конференции руководитель группы дружбы Армения – Сирия   Т.Вардапетян и члены группы   Т.Погосян и Г.Меликян обобщили итоги совершенного 1-5 июня визита в Сирийскую Арабскую Республику (САР).
Руководитель группы дружбы Армения – Сирия   Т.Вардапетян проинформировал, что целью визита было ознакомление на месте с проблемами армянской общины и создавшейся в Сирии критической ситуацией, а также выяснение возможностей смягчения тяжелого положения сирийских армян.
В этом контексте члены группы дружбы подчеркнули важность встречи с представителями сирийской армянской общины, в ходе которой стороны обратились также к процессу признания Геноцида армян, различным волнующим   общину вопросам.
Руководитель группы дружбы Армения – Сирия   Т.Вардапетян оценил визит в Сирию как плодотворный и сообщил, что члены делегации встречались также с президентом САР Башаром аль-Асадом, председателем парламента, премьер-министром, министром иностранных дел, с духовным предводителем страны.
Депутаты отметили, что власти САР тепло и сердечно говорили о местной армянской общине и особо выделили ее роль в развитии страны, выразив надежду на сохранение общины в Сирии.
09.06.2015
Члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ обобщили итоги 26-го заседания
9 июня на созванной пресс-конференции члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ во главе с вице-спикером НС Э.Нагдалян представили подробности работы состоявшегося 3-7 июня в Якутске 26-го заседания комиссии. В пресс-конференции приняли участие члены комиссии Н.Зограбян, ...
9 июня парламент продолжил работу четырехдневных заседаний. По предложению Председателя НС депутаты приветствовали посетивших парламент в рамках программы “Открытые двери” и следящих за ходом заседаний учащихся и учителей Ванадзорской старшей школы N5. Затем депутаты голосованием приняли пакет проек...
9 июня  в рамках программы “Открытые двери” вице-спикер НС Э.Шармазанов принял учащихся и учителей Ванадзорской старшей школы N 5. Вице-спикер НС говорил о педагогике, патриотическом воспитании, подчеркнул роль образованного, эрудированного гражданина в становлении и развитии государства. ...