Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամներն ամփոփել են Սիրիա կատարած այցի արդյունքները
ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը, խմբի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Գագիկ Մելիքյանը հունիսին 9-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփել են հունիսի 1-5-ը Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն կատարած այցի արդյունքները:
Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ հայ համայնքի խնդիրներին, Սիրիայում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին, նաեւ պարզել, թե ինչ հնարավորություններ կարող են լինել սիրիահայերի ծանր վիճակը մեղմելու համար:
Այս համատեքստում բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, հայրենակիցների հետ քննարկել նրանց վերաբերող տարաբնույթ հարցեր:
Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաճատ Վարդապետյանը Սիրիա կատարած այցը գնահատել է արդյունավետ եւ տեղեկացրել, որ պատվիրակության անդամները հանդիպումներ են ունեցել նաեւ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի, խորհրդարանի նախագահի, վարչապետի, արտգործնախարարի, երկրի հոգեւոր առաջնորդի հետ:
Պատգամավորները նշել են, որ Սիրիայի իշխանությունները ջերմությամբ եւ գոհունակությամբ են խոսել Սիրիայի հայ համայնքի մասին եւ կարեւորել նրանց դերը երկրի զարգացման գործում եւ հույս հայտնել, որ հայ համայնքը կմնա Սիրիայում:
09.06.2015
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն ամփոփել են հանձնաժողովի 26-րդ նիստի արդյունքները
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները՝ համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ, հունիսի 9-ին հրավիրած ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել հունիսի 3-7-ը Յակուտսկում կայացած հանձնաժողովի 26-րդ նիստի աշխատանքն...
Ազգային ժողովը հունիսի 9-ին շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահի առաջարկով պատգամավորները ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Վանաձորի համար 5 ավագ դպրոցի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին: Այնուհետեւ խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փո...
Հունիսի 9-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հյուրընկալել է Վանաձորի համար 5 ավագ դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուցիչներին: ԱԺ փոխնախագահը պատանիների հետ խոսել է մանկավարժության, հայրենասիրական դաստիարակության մասին, կարեւորել կիրթ, բանիմաց, հայրենասեր ք...
Աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով հունիսի 10-ին՝ ժամը 13:30-ին, նախատեսված մամուլի ասուլիսը տեղի կունենա այսօր՝ հունիսի 9-ին, ժամը 16:00-ին, ԱԺ 334 սրահում:Հիշեցնենք, որ տեղի է ունենալու ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մ...

Members of Armenia-Syria Friendship Group Sum Up the Results of Their Visit to Syria
On June 9 the Head of the NA Armenia-Syria Friendship Group Tatshat Vardapetyan, members of the Group Tevan Poghosyan and Gagik Melikyan summed up the results of their visit to the Syrian Arab Republic on June 1-5 at the press conference.
The Head of the NA Armenia-Syria Friendship Group Tatshat Vardapetyan informed that the goal of the visit was to get acquainted on the spot with the problems of the Armenian community, the crisis situation created in Syria, also clarify the possibilities of facilitating the hard situation of the Armenians in Syria.
In this context the members of the Friendship Group highlighted the meeting held with the representatives of the Armenian community in Syria, where the parties also touched upon the process of the Armenian Genocide recognition and discussed with the compatriots various problems concerning them.
Tatshat Vardapetyan assessed their visit to Syria effective and informed that the members of the delegation had also meetings with the President of Syria Bashar al-Assad, the Speaker of the Parliament, the Prime Minister, the Foreign Minister and the religious leader, Grand Mufti, of the country.
The deputies noted that the authorities of Syria talked with warmth and satisfaction about the Armenian community of Syria and emphasized their role in the development of the country and expressed hope that the Armenian community would remain in Syria.
09.06.2015
Members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and RF Federal Assembly Sum Up the Results of the 26th Sitting of the Committee
At June 9 press conference the members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the Federal Assembly of the Russian Federation led by the Co-Chair Hermine Naghdalyan presented details on the works of the 26th sitting of the Committee held in Yakutsk on...
On June 9 the National Assembly continued the work of the four-day sittings. By the NA Speaker’s proposal the deputies welcomed the teachers and the pupils of Vanadzor N 5 Senior School who visited the parliament within the framework of the “Open Doors” programme.Afterwards the parliament by voting ...
On June 9 within the framework of the NA “Open Doors” programme the Deputy Speaker of the RA National Assembly Eduard Sharmazanov hosted the pupils and teachers of Vanadzor N 5 Senior School.The NA Deputy Speaker talked with the youth about pedagogy, patriotic upbringing, highlighted the role of the...