ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ
Պետականության երազանքը մեր գիտակցության մեջ մշտապես ունենալով` պետություն ունենալու քիչ հնարավորություններ ենք ունեցել: Ավելի քան 95 տարի առաջ իրացնելով դրանցից մեկը` հռչակեցինք Հայաստանի առաջին հանրապետությունը:
Ընդամենը հաշված տարիներ էին անցել Հայոց ցեղասպանությունից, եւ Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում տարած հաղթանակներն առաջին միասնական հուժկու պատասխանն էին ցեղասպանության հանցագործությանն ու դրա հեղինակներին, իսկ հայկական անկախ պետության ստեղծումը վկայությունն էր այն բանի, որ անգամ ամենաողբերգական հարվածից մեր ժողովրդի ոգին ու կենսունակությունը ոչ միայն չեն պակասում, այլեւ բազմապատկվում են:
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում ավելի խորհրդանշական են դառնում եւ 1918թ. Մայիսի 28-ի հաղթանակները, եւ իբրեւ դրանց արդյունք՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակումը: Մեր պատմության ընթացքում հաճախ ենք հաղթանակներ կռել պարտադրված ճակատամարտում՝ ինքնապահպանության թելադրանքից ելնելով: 20-րդ դարասկզբին Սարդարապատում հաղթեցինք գոյապայքարում, միասնական ուժով եւ արժանապատվորեն: 20-րդ դարավերջին Արցախյան ազատամարտում հաղթեցինք վերստին համաժողովրդական ջանքերով եւ նվիրումով:
Հաղթանակներ կռած եւ հաղթանակների ձգտող սերունդները ապրում են որպես հաղթանակների հիշողությունը վառ պահող եւ միաժամանակ հաղթանակներ տարած մեկ միասնական ժողովուրդ` ապագայի հաստատուն տեսլականով:
Կրկին շնորհավորելով Հանրապետության տոնի առթիվ` մաղթում եմ բոլորիս խաղաղություն, բարեկեցություն, լավատեսություն եւ նոր հաղթանակներ»:

The NA President’s message reads: “Dear compatriots, I congratulate you on Republic Day!
Always having the dream of statehood in our consciousness, we had little opportunities of having a state. More than 95 years ago realizing one of them, we declared the First Republic of Armenia.
Only counted years had passed from the Armenian Genocide, and the victories in Sardarapat, Bash Aparan, Gharakilisa had been the first united mighty answers to the crime of genocide and its authors, and the creation of the Armenian independent state was the evidence of the fact that even from the most tragic blow our people’s spirit and viability neither reduces nor multiplies.
In the year of the Genocide Centennial the victories of 28 May 1918, and as a result of it, the declaration of the First Republic of Armenia become more symbolic. During our history we have often forged victories in the obliged battle, stemming from the dictate of self-preservation. At the beginning of the 20th century in Sardarapat we won in a survival battle, with joint strength and dignity. At the end of the 20th century in Artsakh fight for freedom we again won with all-national efforts and devotion.
The generations who have forged victories and who are seeking victories live as one united nation who won victories and keep their memory bright with the firm vision of future.
Once again congratulating you on Republic Day, I wish all of us peace, welfare, optimism and new victories.”