ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 22-28-ը պաշտոնական այցով գտնվելու է Կանադայում:
Մայիսի 23-ին պատվիրակությունը հանդիպել է կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ կարեւորում է հայ համայնքի հետ շփումը, եւ դա է պատճառը, որ յուրաքանչյուր այցելության ծրագիր կազմելիս մշտապես նախատեսվում են հանդիպումներ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Բոլոր հանդիպումների ընթացքում ԱԺ նախագահը սիրով լսում է նրանց խնդիրներն ու մտահոգությունները եւ անհրաժեշտության դեպքում դրանք բարձրաձայնում տվյալ պետության իշխանությունների մոտ:
Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում կատարվող օրենսդրական բարեփոխումները՝ նշելով, որ ԵՏՄ անդամակցությունից հետո ընթանում են օրենսդրության համապատասխանեցման աշխատանքներ:
Գալուստ Սահակյանը սիրով պատասխանել է կանադահայերին հետաքրքրող հարցերին: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խորհրդարանում այժմ ստեղծվում է «Ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորհրդարանական հանձնախումբ, որն էլ աշխարհի առաջադեմ երկրների խորհրդարաններին դիմելու է համանման հանձնախմբեր ստեղծելու առաջարկով:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը կնպաստի մեր երկրի, մեր ազգի արդարացի պահանջի լուծմանը. ըստ նրա՝ հենց այս ճանապարհով է հնարավոր հասնել հաջողության:
Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է նաեւ Մոնրեալի քաղաքապետ Դենիս Կոդերի հետ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ ուրախ է հանդիպել Երեւանի քույր քաղաք Մոնրեալի քաղաքապետի հետ եւ քաջատեղյակ է Երեւանի ու Մոնրեալի քաղաքապետերի արդյունավետ համագործակցությունից:
Գալուստ Սահակյանը նշել է նաեւ, որ տպավորված է Մոնրեալում տեղի ունեցած բազմահազարանոց երթից, որի մասնակիցները դուրս էին եկել փողոց՝ դատապարտելու Հայոց ցեղասպանությունը:
Մոնրեալի քաղաքապետը կարեւորել է Երեւանի ու Մոնրեալի բարեկամական փոխհարաբերությունները եւ համագործակցությունը բազմաթիվ ոլորտներում:
Այնուհետեւ խորհրդարանի ղեկավարը եւ Մոնրեալի քաղաքապետը շրջել են քաղաքապետարանի բակում, որտեղ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների անցկացման օրերին պատրաստվել էր անմոռուկ ծաղիկը՝ համապատասխան գրառմամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը ծաղիկներ է խոնարհել Մոնրեալի՝ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանին:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Կանադայի Հայոց թեմի առաջնորդարան, այնուհետեւ մասնակցել Սուրբ պատարագի:

22-28 мая с официальным визитом в Канаде находится делегация,   возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном.
23 мая делегация встретилась с представителями армянской общины Канады. В ходе встречи Г.Саакян отметил, что осознает важность общения с армянской общиной и поэтому при составлении программы каждого визита всегда предусматриваются встречи с представителями армянской общины. Председатель НС с готовностью выслушивает их проблемы и озабоченности и в случае необходимости озвучивает их перед властями данного государства.
В ходе встречи Г.Саакян подробно представил проводимые в РА законодательные реформы, отметив, что после вступления в ЕАЭС ведется работа по гармонизации законодательства.
Г.Саакян любезно ответил на вопросы, интересующие канадских армян. Говоря о мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, он отметил, что ныне в парламенте создается парламентская комиссия “Против геноцидов”, которая обратится к передовым странам мира с предложением о создании аналогичных комиссий.
По словам спикера НС, эта инициатива будет способствовать решению справедливого требования нашей страны, нашего народа: по его мнению, именно таким путем можно достичь успеха.
Г.Саакян встретился также с мэром Монреаля Денисом Кодером. В ходе встречи Председатель НС РА поблагодарил за теплый прием, отметив, что рад встрече с мэром Монреаля – города-побратима Еревана и хорошо проинформирован о плодотворном сотрудничестве мэров Еревана и Монреаля.
Спикер НС РА отметил также, что впечатлен состоявшимся в Монреале многотысячным шествием, участники которого вышли на улицу с осуждением Геноцида армян.
Мэр Монреаля подчеркнул важность дружественных взаимоотношений и сотрудничества Еревана и Монреаля во многих областях.
Затем глава парламента и мэр Монреаля   ознакомились с мэрией, во дворе которой в рамках мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян была установлена незабудка – с соответствующей надписью.
Председатель НС РА возложил цветы к памятнику Геноцида армян в Монреале. Затем возглавляемая спикером делегация посетила резиденцию Армянской епархии Канады и приняла участие в святой литургии.
25 мая на совместном заседании постоянных комиссий НС начались обсуждения годового отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2014 г.”, на которых присутствовали премьер-министр РА О.Абраамян, вице-спикер НС Э.Нагдалян, депутаты НС и члены правительства.   С годовым отчетом “Об и...
24 мая находящаяся в Японии с рабочим визитом возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация, в составе которой руководитель депутатской группы дружбы Армения – Япония С.Фарманян и член группы А.Арзуманян, приняла участие в церемонии закрытия “Недели армянской культуры” в Токио. Парламентск...