ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի ուղերձում ասվում է. «Շնորհավորում եմ թանգարանների աշխատակիցներին, թանգարանային գործի մասնագետներին եւ բոլոր արվեստասերներին Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ:
Պատմության եւ մշակույթի յուրօրինակ պահապանի դեր ստանձնած թանգարաններն իրականացնում են մի առաքելություն, որը երբեւէ չի կորցնում իր կարեւորությունը: Արժեքներ պահպանելով` նրանք իրենք էլ արժեքավոր են որպես մշակույթի օջախներ, որոնք սերունդների համար հուսալիորեն ամբարում են ժամանակն ու հիշողությունը, արվեստն ու արհեստը, մտքի ու ձեռքի ուժը:
Պետությունների եւ ժողովուրդների կենսագրություններում թանգարանները նշանակալից դերակատարություն ունեն` շաղկապելով միմյանց անցյալն ու ներկան, կամրջելով ապագայի հետ: Նրանք ինքնատիպ տարեգիրներ են` ցուցանմուշների, գտածոների, արվեստի գործերի հավաքածուներով, որոնք լեզու են առնում թանգարանների աշխատակիցների եւ թանգարանային գործի մասնագետների նվիրված աշխատանքի միջոցով: Հենց վերջիններիս շնորհիվ է անմիջական ու ընկալելի դառնում արվեստասերի, թանգարանի այցելուի շփումը պատմության ու մշակույթի հետ, աշխատանք, որն անվերապահորեն արժանի է ամենաբարձր գնահատականի:
Շնորհավորելով մշակութային այս տոնի առթիվ` մաղթում եմ, որ թանգարաններում երբեք այցելուների պակաս չլինի, որ թանգարանները մշտապես համալրվեն նոր ցուցանմուշներով, իսկ մարդիկ, ովքեր նվիրված են թանգարանային գործին, իրենց շնորհակալ աշխատանքը շարունակեն ավելի խաղաղ, ավելի բարեկեցիկ եւ ավելի արժանապատիվ պայմաններում»:
Պաշտոնական այցով Աթենքում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 18-ին Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանում առանձնազրույց է ունեցել խորհրդարանի խոսնակ Զոյի Կոնստանտոպուլուի հետ: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները կայուն առաջ...
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Զոյի Կոնստանտոպուլուի հրավերով մայիսի 17-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Աթենք` Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություններին մասնակցելու նպատակով: Մայիսի 18-ին նախատեսվում է ԱԺ փոխնախագահ...

Поздравление Г.Саакяна в связи с Международным днем музеев
“Поздравляю работников музеев, специалистов музейного дела и всех ценителей искусства с Международным днем музеев!
Взявшие на себя роль уникального стража истории и культуры музеи осуществляют миссию, которая никогда не теряет свою важность. Сохраняя ценности, они и сами ценны как очаги культуры, надежно хранящие для поколений время и память, искусство и ремесла, силу мысли и руки.
В биографиях государств и народов музеи играют значительную роль, сплетая прошлое и настоящее, наводя мосты в будущее. Они своеобразные летописцы – своими экспонатами, находками, собраниями произведений искусства, которые обретают язык посредством преданной работы работников музеев и специалистов музейного дела. Именно благодаря последним становится прямым и ощутимым контакт ценителя искусства, посетителя с историей и культурой – труд, который, безусловно, заслуживает самой высокой оценки.
Поздравляя с этим культурным праздником, желаю, чтобы музеи никогда не испытывали недостатка в посетителях, чтобы музеи постоянно пополнялись новыми экспонатами, а преданные музейному делу люди продолжали свою благодарную работу в более мирных, более благополучных и более достойных условиях”.
18 мая Национальное Собрание начало работу четырехдневных заседаний.  До начала работы депутаты приветствовали посетивших НС в рамках программы “Открытые двери” и следящих за работой парламентариев  в зале заседаний председателей школьных советов 33 старших школ Еревана и Араратской област...
18 мая в рамках программы “Открытые двери” НС посетили председатели школьных советов 33 старших школ Еревана и Араратской области. Они присутствовали на проходящих в зале заседаний четырехдневных заседаниях и следили за работой депутатов. Открытый урок вела вице-спикер НС Э.Нагдалян.Вице-спикер НС, ...
Вице-спикер НС Э.Шармазанов с официальным визитом отбыл в Афины
17 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов по приглашению спикера парламента Греческой Республики Зои Константопулу отбыл с официальным визитом в Афины – для участия в церемониях памяти жертв геноцида понтийских греков.18 мая намечается встреча вице-спикера НС со спикером греческого парламента. В тот же ден...