ՀՀ Ազգային ժողովում ապրիլի 27-ին տեղի է ունեցել ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի, պատվիրակության անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանի եւ Մհեր Շահգելդյանի մամուլի ասուլիսը: Ասուլիսի ընթացքում բանախոսները մանրամասներ են ներկայացրել ապրիլի 19-25-ը ԵԽԽՎ նստաշրջանի երկրորդ մասի աշխատանքների վերաբերյալ:
ԱԺ փոխնախագահը, գնահատելով նիստի արդյունքները, կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ԵԽԽՎ ամբիոնից մեկ անգամ եւս Ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելը, ինչպես նաեւ Ստրասբուրգում կազմակերպված ցուցահանդեսն ու «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ» հայտարարությունը: Նա նշել է, որ այն աննախադեպ է նրանով, որ միացել են ոչ միայն ԵԽ անդամ այն երկրները, որոնք մշտապես խոսել են ցեղասպանությունների ժխտողականության դեմ պայքարի անհրաժեշտության մասին, այլ նաեւ այն երկրները, որոնք երբեք ակտիվ չեն եղել ժխտողականության դեմ պայքարում: Ըստ Հերմինե Նաղդալյանի` հայտարարությունը հավաքել է ավելի քան 170 վերահաստատված եւ դեռեւս վերահաստատման ենթակա 200-ից ավելի ստորագրություն: Հայտարարության տեքստի տակ ստորագրած պատգամավորները եղել են 40-ից ավել երկրների պատգամավորներ: Այս հանգամանքը, ըստ Հերմինե Նաղդալյանի, խոսում է այն մասին, որ եվրոպական երկրների մեծ մասի քաղաքական օրակարգում Ցեղասպանության ճանաչման եւ ժխտողականության դեմ պայքարի խնդիրը քաղաքական օրակարգի գերակայություն է:
Կարեւոր իրադարձություն էր նաեւ ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակության նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Հայերը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերում. 100 տարի առաջ» խորագրով ցուցահանդեսը, որը հարյուր տարվա հեռավորությունից եւս մեկ անգամ հնչեցրել եւ ներկայացրել է 20-րդ դարասկզբի ողբերգական իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը: Ցուցահանդեսին մասնակցել են ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը, ԵԽ նախարարների հանձնաժողովի նախագահ, Բելգիայի փոխվարչապետ Դիդիե Ռեյնդերսը, ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վ. Սավիցկին, բազմաթիվ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ ու անդամներ:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է նաեւ, որ լիագումար նիստի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել` ելույթների մեծ մասը նվիրելով Հայոց ցեղասպանությանը, ինչպես նաեւ օրակարգում առկա կարեւոր այլ խնդիրների:
ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը նշել է, որ ԵԽԽՎ ամբիոնից հնչած ելույթների արդյունքները դեռ տեսանելի կլինեն: Ըստ նրա` ելույթներն ունեցել են երեք շեշտադրում` Ցեղասպանություն, ՀՀ քաղաքական համակարգի բարեփոխումներ եւ ԼՂ հարց:
Պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակությունների անդամները հայտարարության մեջ ոչ միայն իրենց վերաբերմունքն են արտահայտել, այլեւ դատապարտել բոլոր ցեղասպանություններն, այդ թվում հայերինը, ինչպես նաեւ նշել դրանց ճանաչման անհրաժեշտության մասին: Նա նշել է նաեւ, որ ԵԽԽՎ պատվիրակները Հայաստանի պատվիրակության կողմից ստացել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ անմոռուկը, որոնց ներկայացվել է դրա նշանակությունը:

27 апреля в Национальном Собрании состоялась пресс-конференция вице-спикера НС, руководителя делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян, членов делегации А.Ованнисян и М.Шахгельдяна. В ходе пресс-конференции участники представили подробности работы второй части сессии ПАСЕ 19-25 апреля.
Вице-спикер НС, оценивая итоги заседания, подчеркнула важность озвучивания с трибуны ПАСЕ мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, а также организации в Страсбурге выставки и Заявления “К 100-й годовщине Геноцида армян”. Она отметила, что заявление было беспрецедентным потому, что к нему присоединились не только страны-члены СЕ, всегда говорившие о необходимости борьбы с отрицанием геноцида, но и те государства, которые ранее не отличались активностью в этом вопросе.   По Нагдалян, заявление набрало более 170 подтвержденных подписей и процесс еще продолжается. Подписавшиеся под заявлением депутаты являются представителями более 40 стран. Это говорит о том, подчеркнула вице-спикер НС, что в политической повестке большинства европейских стран тема признания Геноцида армян и борьбы с его отрицанием является приоритетной.
Важным событием явилась также организованная в ПАСЕ по инициативе армянской делегации выставка “Армяне на первых полосах мировой прессы: 100 лет назад”, которая представила правду о трагических событиях начала прошлого века. В открытии выставки приняли участие Председатель ПАСЕ Анн Брассер, председатель Комитета министров, вице-премьер Бельгии Дидье Рейндерс, генеральный секретарь ПАСЕ В.Савицки, главы и члены делегаций многих стран.
Вице-спикер НС отметила также, что армянская делегация принимала активное участие в работах пленарного заседания, посвятив большую часть выступлений Геноциду армян, а также другим актуальным повесточным вопросам.
С подробностями работы заседания ПАСЕ и поднятых ими вопросах выступили также депутаты НС М.Шахгельдян и А.Ованнисян.