ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ապրիլի 13-ին հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Արտակ Զաքարյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԽԽՎ նախագահի այցը Հայաստան շատ կարեւոր է եւ ճանաչողական, քաղաքական ու հանրային պատկերացումների մեծ հնարավորություն կտա տիկին Բրասերին: Հանձնաժողովի նախագահը բոլոր ժամանակների համար կարեւորել է ԵԽԽՎ դերակատարությունը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների կայացման գործում:
Անդրադառնալով երկու կարեւորագույն խնդիրներին՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հայ ժողովրդի եւ հայկական խորհրդարանի համար ամենազգայուն հարցերը եղել եւ մնում են ԼՂՀ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը եւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է վեհաժողովի օրակարգում գտնվող «Բռնությունների սրացումը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» անընդունելի եւ ոչ ճիշտ վերնագրով զեկույցի մասին՝ նշելով, որ չկա եւ չի եղել Ադրբեջանի օկուպացված տարածք հասկացություն. կա ԼՂՀ ժողովուրդ, ովքեր ուզում են ապրել ազատ եւ խաղաղ՝ տնօրինելով իրենց ճակատագիրը: «Նման բանաձեւերը կարող են խիստ վնասել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ուստի մենք ակնկալում ենք ԵԽԽՎ հավասարակշիռ եւ ռացիոնալ մոտեցումը այս հարցում»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Ըստ Արտակ Զաքարյանի՝ որպեսզի ԵԽԽՎ պատգամավորներն ավելի իրատեսական լինեն իրենց գործողություններում, ցանկալի կլինի որ անձամբ լինեն ԼՂՀ-ում եւ անձամբ ծանոթանան իրերի իրական վիճակին եւ չտրվեն ադրբեջանական կեղծ, շինծու եւ հակահայկական տեղեկատվություններին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ նրա ճանաչումը եւ դատապարտումը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ ողջ մարդկության խնդիրն է եւ պետք է ընկալվի որպես եվրոպական ու համամարդկային արժեքների կարեւորագույն բաղադրիչ:
Արտակ Զաքարյանը խոսել է նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններից, Թուրքիայի հետ փակ սահմաններից, Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչությունից:
ԵԽԽՎ նախագահն իր հերթին կարեւորել է խաղաղ զարգացումները տարածաշրջանում եւ հավաստիացրել, որ ԵԽԽՎ-ն չպետք է կողմնակալ գործողություններ իրականացնի. պետք է լսի բոլոր կողմերի կարծիքները եւ հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերի խնդիրների նկատմամբ:
Հանդիպմանը կարեւորվել է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության զարգացման հարցերը, ինչպես նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը:
ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը եւ պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Լեւոն Զուրաբյանը, Արփինե Հովհաննիսյանը, Վահան Բաբայանը, ապրիլի 13-ին հանդիպել են աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերի հետ: Հերմինե Նաղդալյանը, ողջունելո...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ապրիլի 13-ին հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերի հետ: Ողջունելով ԵԽԽՎ նախագահին` Էլինար Վարդանյանը ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի կատարած աշխատանքները, գործունեության ոլորտները, օրինագ...

On April 13 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the PACE President Anne Brasseur.
Welcoming the guest, Artak Zakaryan has expressed conviction that the PACE President’s visit to Armenia is very important and cognitive and will give a big opportunity to Ms Brasseur for having political and public picture. The Committee Chairman has highlighted the role of the PACE in the establishment of democratic processes in Armenia for all times.
Touching upon the most important problems Artak Zakaryan has noted that the most sensible issues for the Armenian people and the Armenian parliament have been and remain the peaceful settlement of the NKR problem and the international recognition of the Armenian Genocide. The Committee Chairman has talked about the report with inadmissible and incorrect title “Escalation of Violence in Nagorno Karabakh and in Other Occupied Territories of Azerbaijan” being on the agenda of the Assembly, noting that there is no such a notion of "Azerbaijan’s occupied territory" and it has not ever been: there is the NKR people who want to live free and peaceful possessing their destiny. “Such resolutions can strongly damage the peaceful settlement of the NK problem, hence we expect the balanced and rational approach of the PACE in this issue,” the Committee Chairman said. According to Artak Zakaryan, to be more realistic in their actions it will be desirable if the PACE deputies personally go to the NKR and get acquainted with the actual situation, and they will not yield to the Azerbaijani false and anti-Armenian information.
Touching upon the international recognition of the Armenian Genocide, Artak Zakaryan has noted that its recognition and condemnation is not only the problem of the Armenian people, but the whole mankind and should be perceived as the most important component of the European and all-human values.
Artak Zakaryan also talked about the Armenian-Turkish relations, the close borders with Turkey and the anti-Armenian propaganda of Azerbaijan.
The PACE President in her turn has highlighted the peaceful developments in the region and has assured that the PACE should not perform biased actions: it should listen to the sides’ opinions and show balanced approach towards the problems.
At the meeting the issues of human rights, the development of democracy, as well as the normalization of Armenia-Turkey relations were highlighted.
On April 13 the Head of the Armenian delegation to the PACE Hermine Naghdalyan and the members of the delegation Naira Zohrabyan, Mher Shahgeldyan, Levon Zurabyan, Arpine Hovhannisyan, Vahan Babayan met with the PACE President Anne Brasseur who arrived in Armenia on a working visit.Welcoming the PAC...
On April 13 the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Elinar Vardanyan met with the PACE President Anne Brasseur.Welcoming the PACE President, Elinar Vardanyan presented the works done by the Committee led by him, the process of the spheres of the act...