Ապրիլի 9-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշարձանի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պատգամավորներ, աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բացվող հուշարձան-ցայտաղբյուրի ծնունդը մեր պատմության ամենաողբերգական էջի յուրատեսակ ընդհանրացումն է:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը որոշակի սահման է՝ հանցագործության եւ մարդասիրության միջեւ, անցյալի եւ ապագայի միջեւ, պատմության եւ հիշողության միջեւ:
Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ Ազգային ժողովի բակում տեղադրված հուշարձանը ապագային ուղղված ուղերձ է, Ցեղասպանությունը վերապրած ու լավատեսությունը չկորցրած ժողովրդի ուղերձը:
Հուշարձանի բացումից հետո Ազգային ժողովի նախագահը եւ պատգամավորները 100 խորհդանշական ծառ են տնկել խորհրդարանի այգում՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի:
Խոսելով Ազգային ժողովի այգում տնկվող խորհրդանշական հարյուր ծառի մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահն այդ ծառերը համարել է հաղթանակներ կերտելու շարունակական ավանդույթին հավատարիմ մնալու հաստատուն վկայություն:

On April 9 in the National Assembly the opening ceremony of the monument dedicated to the Armenian Genocide Centennial was held, where the RA NA President Galust Sahakyan, the NA Vice President Eduard Sharmazanov, the NA deputies and the representatives took part.
In his remarks the RA NA President Galust Sahakyan has noted that the birth of the opening of the monument-drinking fountain on the occasion of the Armenian Genocide Centennial is the unique generalization of the most tragic page of our history.
In the NA President’s word, the Armenian Genocide Centennial is a certain border between a crime and humanity, past and the future, history and memory.
Galust Sahakyan has documented that the monument located in the yard of the National Assembly is a message directed to future, the message of the people who have survived the genocide and have not lost the optimism.
After the opening of the monument, the President of the National Assembly and the deputies have planted 100 symbolic trees in the park of the parliament as a memory of the genocide innocent victims.
Talking about the symbolic hundred trees being planted in the park of the National Assembly, the President of the National Assembly considered those trees a firm evidence of remaining adherent to continuous tradition of building victories.