Ապրիլի 2-ին Կիպրոս կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է «Կիպրոս-Հայաստան» միացյալ դրոշմանիշի թողարկման հանդիսավոր արարողությանը: Դրոշմանիշը թողարկվել է ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի: Միացյալ դրոշմանիշի թողարկումը արտացոլում է դարերով կապված երկու ժողովուրդների համերաշխությունը եւ երկարամյա հարաբերությունները: Դրոշմանիշի վրա պատկերված է հայապահպանության դարբնոց ընկալվող Մելքոնյան կրթական հաստատությունը, որի առջեւում երեւում են հայ որբերի տնկած ծառերը՝ ի հիշատակ իրենց նահատակված ծնողների:
Նշենք, որ Մելքոնյան կրթական հաստատությունը հիմնադրվել է Կիպրոսում 1924 թվականին, եգիպտահայ արդյունաբերող եղբայրներ Կարապետ եւ Գրիգոր Մելքոնյանների կողմից՝ որպես Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ որբերի հանգրվան եւ կրթարան:
Միացյալ դրոշմանիշի ներկայացման պաշտոնական արարողությանը ելույթ են ունեցել Կիպրոսի եւ Հայաստանի խորհրդարանների ղեկավարները, Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանը, Կիպրոսի Հանրապետության կապի նախարարը:

2 апреля в рамках официального визита в Республику Кипр Председатель НС РА Г.Саакян принял участие в торжественной церемонии представления единой почтовой марки “Кипр – Армения”. Марка выпущена в память жертв Геноцида армян и олицетворяет солидарность и многовековые отношения двух народов. На почтовой марке изображена воспринимаемая как национально-патриотическая кузница гимназия Мелконян, перед которой видны посаженные армянскими сиротами деревья – в память об их   погибших родителях.
Отметим, что учебное заведение Мелконян основано на Кипре в 1924 г. египетскими промышленниками братьями Карапетом и Григором Мелконянами – как прибежище и образовательное учреждение для сирот, спасшихся от Геноцида армян.
На официальной церемонии представления единой почтовой марки выступили главы парламентов Кипра и Армении, депутат кипрского парламента В.Махтесян, министр связи Республики Кипр.