Կիպրոսում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությանը ապրիլի 2-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության խթանումը մշակութային եւ գիտակրթական ոլորտներում: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն առանձնակի կարեւորություն է տալիս տնտեսական կապերի զարգացմանը՝ ընդգծելով, որ առեւտրատնտեսական ոլորտում առկա ցուցանիշները չեն արտացոլում հայ-կիպրական համագործակցության իրական ներուժը: Գալուստ Սահակյանն այս առումով մեծապես կարեւորել է տվյալ ոլորտում նոր նախաձեռնությունների իրականացումը: Որպես համագործակցության հեռանկարային եւ շահավետ բնագավառներ` նա առանձնացրել է զբոսաշրջության եւ բանկային ոլորտները:
«Մենք շահագրգռված ենք խորացնել փոխգործակցությունը տվյալ ոլորտներում: Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը նոր հնարավորություններ է ընձեռում Կիպրոսին եւ Հայաստանին առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար»,- հավելել է Գալուստ Սահակյանը:
Դիմելով Կիպրոսի Հանրապետության Նախագահին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ջանքեր գործադրել ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման եւ կանխարգելման գործում: Նա փաստել է, որ սույն թվականի մարտի 24-ին ՀՀ Ագգային ժողովը միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Կիպրոսի՝ ցեղասպանությունների կանխմանը, ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդների իրավունքների վերականգնմանը եւ պատմական արդարության հաստատմանն ուղղված գործունեությունը: Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման համար:
Կիպրոսի Նախագահը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանն ուղղված ողջույնի խոսքում նշել է, որ Կիպրոսը եղել է եւ մշտապես կմնա Հայաստանի եղբայրական երկիրը եւ իր ուժերը կգործադրի բարեկամ երկրին աջակցելու համար:
Նիկոս Անաստասիադիսը վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու իր որոշումը:
Կիպրոսի Հանրապետության Նախագահն իր խոսքում նշել է, որ տեղյակ լինելով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողություններին՝ լիովին կիսում է ԼՂ հիմնախնդրին բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծում տալու Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումը:

2 апреля возглавляемую Председателем НС Г.Саакяном  официальную делегацию принял Президент Республики Кипр Никос Анастасиадис.
Г.Саакян в своем слове подчеркнул важность упрочения сотрудничества между двумя странами в культурной и научно-образовательной сферах. Глава парламента отметил, что РА придает особое значение развитию экономических связей, подчеркнув, что существующие показатели в торгово-экономической сфере не отражают реальный потенциал армяно-кипрского сотрудничества. Г.Саакян в этом плане выделил претворение новых инициатив в данной области. В качестве перспективных и выгодных сфер сотрудничества он указал туризм и банковское дело.
“Мы заинтересованы в углублении взаимодействия в данных сферах. Членство Армении в ЕАЭС предоставляет новые возможности для развития торгово-экономических отношений между Кипром и Арменией”, - добавил Г.Саакян.
Обращаясь к Президенту Республики Кипр, глава парламента РА отметил, что Армения будет и впредь прилагать усилия в деле признания, осуждения и предупреждения геноцидов. Он проинформировал, что 24 марта Национальное Собрание РА единогласно приняло заявление об осуждении геноцида понтийских греков и ассирийцев в Османской империи. Спикер НС высоко оценил деятельность Кипра, направленную на предотвращение геноцидов, восстановление прав подвергшихся геноциду народов и утверждение исторической справедливости. Г-н Саакян выразил свою признательность за принятие Палатой Представителей законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян.
Президент Кипра в своем приветственном слове к делегации НС РА отметил, что Кипр был и всегда останется братской для Армении страной и приложит свои силы к поддержке дружественного государства.
Никос Анастасиадис подтвердил свое решение принять участие в мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
Президент Республики Кипр отметил, что, будучи осведомленным в провокационных действиях Азербайджана, полностью разделяет подход РА к решению Нагорно-Карабахской проблемы исключительно мирным путем.