ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 1-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկել է «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ առաջարկվում է օրենքի դրույթները համապատասխանեցնել ապաստան հայցողներին եւ փախստականներին վերաբերող միջազգային պայմանագրերին, ԵՄ կողմից ընդունված առանձին կանոնակարգերին, ինչպես նաեւ ԵՄ պրակտիկային: Առաջարկվում է միգրացիայի հարցերով լիազոր պետական մարմնին տալ ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնում բնակության ներքին կարգապահական կանոնները սահմանելու լիազորություն: Բնակության ներքին կարգապահական կանոններն առնչվելու են կացարանի բնակիչների համակեցության հարցերին:
Հանձնաժողովի նիստին ներկա էր նաեւ  ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, ով մի շարք առարկություններ ուներ օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Հանձնակատարի առաջարկները հանձնաժողովն առաջիկայում կքննարկի. ընդունելի լինելու դեպքում դրանք կներառվեն օրենքի նախագծում:
Քննարկումների արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրինագծին՝ նստաշրջանի եւ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում ընդգրկելու համար:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ մեկ տարով:
Մարտի 31-ին աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը եւ ռուս պատգամավորները ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրանք ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշա...

On April 1 the NA Standing Committee on Social Affairs moderated by Hakob Hakobyan in the first reading debated the bill “On Amending the RA Law on Refugees and Asylum.”
The RA First Minister of Territorial Administration and Emergency Situations Vache Terteryan has noted that the provisions of the law propose to comply with the international treaties relating to refugees, certain rules of law adopted by the EU, as well as the EU practice, etc.
Christoph Bierwirth, UNHCR  Representative in Armenia attended the sitting of the Committee, who had a series of objections on the draft law. The Committee will debate the High Commissioner’s recommendations in the near future: in case of being admissible they will be included in the draft law.
As a result of debates, the Committee endorsed the bill for including the bill in the draft laws of the agendas of the session and the upcoming four-day sittings.
The debate of the legislative initiative authored by the NA deputy Edmon Marukyan “On Amending the RA Law on State Pensions” was postponed up to one year.
On March 31 the RF FA State Duma Speaker Sergey Narishkin being in Armenia on a working visit and the Russian deputies accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov visited the Armenian Genocide Memorial Complex of Tsitsernakaberd. They laid a wreath and flowers at the obelisk eter...