ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 1-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկել է «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ առաջարկվում է օրենքի դրույթները համապատասխանեցնել ապաստան հայցողներին եւ փախստականներին վերաբերող միջազգային պայմանագրերին, ԵՄ կողմից ընդունված առանձին կանոնակարգերին, ինչպես նաեւ ԵՄ պրակտիկային: Առաջարկվում է միգրացիայի հարցերով լիազոր պետական մարմնին տալ ժամանակավոր տեղավորման կենտրոնում բնակության ներքին կարգապահական կանոնները սահմանելու լիազորություն: Բնակության ներքին կարգապահական կանոններն առնչվելու են կացարանի բնակիչների համակեցության հարցերին:
Հանձնաժողովի նիստին ներկա էր նաեւ  ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, ով մի շարք առարկություններ ուներ օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Հանձնակատարի առաջարկները հանձնաժողովն առաջիկայում կքննարկի. ընդունելի լինելու դեպքում դրանք կներառվեն օրենքի նախագծում:
Քննարկումների արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրինագծին՝ նստաշրջանի եւ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում ընդգրկելու համար:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ մեկ տարով:
Մարտի 31-ին աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը եւ ռուս պատգամավորները ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրանք ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշա...

1 апреля Постоянная комиссия НС по социальным вопросам под председательством А.Акопяна обсудила в первом чтении законопроект “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О беженцах и убежище”.
По вопросу обстоятельно выступил первый заместитель министра территориального управления и по чрезвычайным ситуациям РА В.Тертерян.
На заседании комиссии присутствовал комиссар Комитета по делам беженцев ООН   Кристоф Биервирт, представивший   ряд  возражений по проекту закона. Предложения комиссара будут обсуждены комиссией и, в случае их приемлемости, включены в проект закона.
В итоге обсуждений комиссия вынесла положительное заключение по законопроекту – для включения его в проекты повесток дня сессии и предстоящих четырехдневных заседаний.
Дебаты по внесенной автором депутатом НС Э.Марукяном законодательной инициативе “О внесении дополнения в закон РА “О государственных пенсиях” отложены на год.
31 марта находящийся в Армении с рабочим визитом Председатель ГД ФС РФ С.Нарышкин и российские депутаты в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Они возложили венок и цветы к мемориалу и почтили минутой молчания память полутора миллионов безвин...