ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ պետական դումայի հանձնաժողովներն ավարտել են համատեղ նիստի աշխատանքը
Մարտի 28-ին Ազգային ժողովում մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի երրորդ համատեղ նիստը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ողջույնի խոսքում կարեւորել է երկու հանձնաժողովների համատեղ նիստի անցկացումը՝ նշելով, որ այն կարեւոր հարթակ է՝ քննարկելու երկու հասարակությունների համար ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Նա արդյունավետ աշխատանք է մաղթել նիստի մասնակիցներին:
ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարար, ԱՊՀ հարցերով ՀՀ ազգային համակարգող, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի անդամ Վաչե Գաբրիելյանը նշել է, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի լիիրավ մասնակցությունը դիտարկվում է որպես ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ շրջանառության վրա հիմնված կանխատեսելի եւ առավելագույնս փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման ձեւաչափ: Ըստ փոխվարչապետի՝ Եվրասիական միությունը, թերեւս, աշխարհագրական առումով ամենախոշոր տնտեսական միավորումն է: Այնուամենայնիվ, Վաչե Գաբրիելյանը կարծում է, որ միությունն ունի դեռեւս չիրացված հսկայական ներուժ: Փոխվարչապետն անդրադարձել է նաեւ ԵՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանի հեռանկարներին եւ նշել. «Մենք գիտակցում ենք, որ ինտեգրացիոն գործընթացները մեծ ջանքեր են պահանջելու եւ պետք է դրա համար օգտագործել համագործակցության ներուժը բոլոր հնարավոր ձեւաչափերում»:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին ընդգծել է, որ երկու հանձնաժողովները ծավալուն աշխատանք են կատարել արդեն իսկ անցկացված երկու համատեղ նիստերի ընթացքում: Նա կարեւորել է միջազգային հարթակներում համագործակցությունը եւ երկկողմ հանդիպումներն առավել պարբերական դարձնելը:
«Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման հեռանկարները Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում» թեմայի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը, ՌԴ ԴԺ ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի անդամ Վասիլի Լիխաչովը եւ Եվրասիական տնտեսական միության Կոլեգիայի անդամ Կարինե Մինասյանը:
Էմիլ Տարասյանը ներկայացրել է այն փոփոխությունները եւ լրացումները, որոնք կատարվել են ՀՀ օրենսդրությունում՝ նպատակ ունենալով այն համապատասխանեցնելու ԵՏՄ-ի պայմանագրի պահանջներին: Վասիլի Լիխաչովի գնահատմամբ՝ Եվրասիական տնտեսական միությունը նախատեսում է ազգային ինքնիշխանության ամրապնդում եւ ազգային տնտեսությունների զարգացում: Պարոն Լիխաչովը կարեւորել է ԵՏՄ շրջանակներում խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը: Նա առաջարկել է հայ եւ ռուս խորհրդարանականներին մշակել եւ միջազգային հարթակներում ներկայացնել Եվրասիական տնտեսական միության գաղափարախոսությունը եւ դրանով նպաստել նաեւ ԵՏՄ-ի ու ԵՄ-ի միջեւ երկխոսությանը: Կարինե Մինասյանը ներկայացրել է այն ուղղությունները, որոնք պետք է զարգացնել ԵՏՄ շրջանակներում համագործակցությունն ավելի արդյունավետ եւ բազմակողմանի հիմքերի վրա դնելու համար:
«Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում աշխատանքային միգրացիայի եւ ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման հարցերը» թեմայով ելույթ են ունեցել ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավարի տեղակալ Անատոլի Ֆոմենկոն եւ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Անատոլի Ֆոմենկոն խոսել է միգրացիոն ոլորտում արձանագրված դրական արդյունքներից: Ըստ նրա՝ համաձայն մարտի 8-ին ՌԴ Նախագահի կողմից ստորագրված միջպետական համաձայնագրի՝ ՀՀ այն քաղաքացիները, ովքեր մտադիր են աշխատանքային գործունեություն ծավալել ՌԴ-ում, ազատվում են համապատասխան աշխատանքային թույլտվություն ձեւակերպելու անհրաժեշտությունից: Անատոլի Ֆոմենկոն տեղեկացրել է, որ այժմ ՌԴ-ում է գտնվում շուրջ կես միլիոն ՀՀ քաղաքացի, որոնց մեծ մասը եկել է աշխատանքային գործունեություն ծավալելու նպատակով:
Գագիկ Եգանյանը նշել է, որ միգրացիոն գործընթացներն իրենց ծավալներով եւ թողած հետեւանքներով այսօր դասվում են ՀՀ-ին ամենից շատ հուզող երեւույթների թվին, իսկ դրանց կարգավորումը համարվում է կառավարության գործունեության գերակա ուղղություններից մեկը: Նշվել է, որ ՀՀ քաղաքացիների գերակշիռ մասը ՌԴ-ում զբաղված է շինարարության ոլորտում: Գագիկ Եգանյանը խոսել է ՀՀ-ՌԴ միգրացիայի տեղաշարժից, ՌԴ-ում մուտքի արգելք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների խնդիրներից:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ՝ խորհրդարանական հարթակներում համագործակցությունը» զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Արմեն Ռուստամյանը: Նա, անդրադառնալով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված ցեղասպան քաղաքականությանը, կարծիք է հայտնել, որ ժամանակակից Թուրքիան, վարելով ժխտողական քաղաքականություն, ինքնաբերաբար դառնում է Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը եւ իր վրա վերցնում պատասխանատվության ողջ բեռը: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը միայն երկու կողմերի խնդիրը չէ, այն մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում հայ եւ ռուս պատգամավորները խոսել են ԵՏՄ պայմանագրին Հայաստանի միանալու առանձնահատկություններից, ինտեգրման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներից, խնդիրներից ու մարտահրավերներից, ԵՏՄ-ԵՄ փոխգործակցությունից, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման անհրաժեշտությունից: Խորհրդարանականները կարեւորել են ԵՏՄ շրջանակներում տարբեր ոլորտներում համագործակցության ակտիվացումը եւ նման ձեւաչափերով հանդիպումների հաճախակի կազմակերպումը:
Նիստի արդյունքներն ամփոփվել են Արտակ Զաքարյանի եւ Լեոնիդ Սլուցկու համատեղ մամուլի ասուլիսում:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի համատեղ հայտարարություն
2015 թ. մարտի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երեւանում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի /այսուհետ՝ Կողմեր/ համատեղ նիստը: Քննարկումների ընթացքում ուշա...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը, Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ, մարտի 27-ին անցկացրել է խորհրդարանական լսումներ «ՀՀ քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականացումը (իրավիճակը, խնդիրները եւ զարգացումները)» թեմայով, որին մասնակցել են ՀՀ Ա...
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն այցելել է Եռաբլուր պանթեոն
Մարտի 28-ին հայ քաղաքական, պետական գործիչ Աշոտ Նավասարդյանի ծննդյան 65-ամյակի առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ մի խումբ պատգամավորներ այցելել են Եռաբլուր պանթեոն: Խորհրդարանի ղեկավարը ծաղիկներ է խոնարհել ականավոր հայորդու շիրմին: Գալուստ Սահակյանն այցելել է նաեւ Աշոտ Նավասարդյանի անունը կրող...

Work of the Joint Sitting of the RA National Assembly and the RF State Duma Committees Ends
On March 28 in the National Assembly the third joint sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF State Duma Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Ties with Compatriots was launched.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan in his welcome speech has highlighted the holding of the joint sitting of the two Committees, noting that it is an important platform to discuss issues of common interest for the two societies. He has wished effective work to the participants of the sitting.
Vache Gabrielyan, the RA Vice Prime Minister, the RA Minister of International Economic Integration and Reforms, the RA National Coordinator on CIS Affairs, member of the Eurasian Economic Committee, has noted that Armenia’s full participation in the EEU is observed as a format of development of predictable and maximum mutually beneficial relations based on the free turnover of goods, services, capital and work force. According to the Vice Prime Minister, the EEU, perhaps, in the geographical aspect, is the biggest economic union. Nevertheless, Vache Gabrielyan believes that the Union still has unrealized huge potential. The Vice Prime Minister also touched upon the perspectives of Armenia within the EEC framework and noted: “We realize that the integration processes will require big efforts and we should use the potential of cooperation for that in all possible formats.”
The Chairman of the RF State Duma Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Ties with Compatriots Leonid Slutsky has underlined that the two committees have already done voluminous work during the two joint sittings. He has emphasized the cooperation in international platforms and making the bilateral meetings more regular.
The RA Minister of Economy Emil Tarasyan, the member of the RF FA Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Ties with Compatriots Vasily Likhachev and the member of the EEC Board Karine Minasyan delivered speeches on “Perspectives of the Economic Cooperation and Development within the Eurasian Economic Union.”
Emil Tarasyan presented the amendments which were made to the RA legislation, aiming at complying it with the requirements of the EEC Treaty. By Vasily Likhachev’s assessment, the EEC envisages strengthening of the national self-sovereignty and development of national economies. Mr Likhachev emphasized the activation of the parliamentary cooperation within the EEC framework. He proposed the Armenian and Russian MPs to elaborate and submit the ideology of the EEC and with that promote the dialogue between the EEC and the EU. Karine Minasyan presented the directions, which should be developed within the EEC framework for putting the coperation on more efficient and multilateral bases.
Anatoly Fomenko, Deputy Head of the RF Federal Migration Service, and Gagik Yeganyan, Head of the Migration State Service of the RA Territorial Administration and Emergency Situations, delivered speeches on “Labour Migration and the RA Citizens’ Free Movement Issues within the Eurasian Economic Union Area.”
Anatoly Fomenko talked about the positive results recorded in the migration sphere. According to him, in compliance with inner-state agreement signed by the RF President on March 8, the RA citizens, who intend to work in the RF and are deprived of the necessity of formulating relevant working permission. Anatoly Fomenko has informed that now there are about half a million RA citizens in the RF, the majority of which has come for job.
Gagik Yeganyan has noted that the migration processes today are classified among the most concerning phenomena with its volumes and consequences, and their settlement is considered one of the prior directions of the Government activity. It has been noted that the RA citizens’ majority in the RF is engaged in the construction sphere. Gagik Yeganyan has talked about the RA-RF migration move and the problems of the RA citizens having entry ban to the RF.
The member of the NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Rustamyan made a report “The Cooperation in Parliamentary Platforms ahead of the Armenian Genocide Centennial.” Touching upon the genocide policy perpetrated by Ottoman Turkey he has opined that modern Turkey, pursuing denial policy, willingly becomes the legal successor of the Ottoman Empire and takes the whole burden of responsibility. By Mr Rustamyan’s conviction, the recognition and condemnation of the Armenian Genocide is not only the problem of two sides, it is a challenge to the whole civilized humankind.
During the exchange of opinions the Armenian and Russian MPs talked about the peculiarities of Armenia’s membership to the EEC Treaty, the works done in the integration, problems and challenges, the EEC-EU cooperation, the necessity of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide. The MPs spotlighted the activation of cooperation in different spheres within the EEC framework and the frequent organization of meetings in such formats.
At the end of the sitting the deputies made a joint statement.
The results of the sitting were summed up at the joint press conference of Artak Zakaryan and Leonid Slutsky.
28.03.2015
On March 27 the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan held parliamentary hearings on the theme “The Organization and Implementation of the RA Civil Defense (situation, problems and developments),” where the RA NA deputies, represen...
NA President Galust Sahakyan Visits Yerablur Pantheon
On March 28 on the occasion of the 65th birth anniversary of the Armenian political figure, statesman Ashot Navasardyan the RA NA President Galust Sahakyan and a group of deputies visited Yerablur Pantheon. The Head of the parliament laid flowers at the outstanding Armenian son’s tomb. Galust Sahaky...