Մարտի 23-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հյուրընկալել է Արմավիրի մարզի Քարակերտ համայնքի թիվ 1 եւ թիվ 2 դպրոցների աշակերտներին եւ ուսուցիչներին: Նրանք նախ ներկա են գտնվել ԱԺ նիստին, հետեւել պատգամավորների աշխատանքին:
Ողջունելով աշակերտներին` ԱԺ նախագահը ներկայացրել է օրենսդիր իշխանության կազմավորման կարգը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների եւ խորհրդարանական խմբակցությունների գործունեությունը, օրենսդրական նախաձեռնությունների մշակման եւ ընդունման ընթացակարգերը: Պարոն Սահակյանը կարեւորել է նման հանդիպումներն ու աշակերտներին հորդորել լինել նախաձեռնող եւ երկրի համար պիտանի քաղաքացիներ:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ խորհրդարանը կարեւորում է կրթությունը եւ կրթական համակարգի խնդիրները մշտապես պահում իր ուշադրության առանցքում: Դրա վառ ապացույցներից է նաեւ այն, որ յուրաքանչյուր տարի բազմաթիվ երիտասարդներ պետական աջակցությամբ հնարավորություն են ստանում ուսանելու աշխարհի 10 լավագույն բուհերում:
Քարակերտցի աշակերտներն իրենց հուզող հարցերն են ուղղել ԱԺ նախագահին եւ շնորհակալություն հայտնել երկրի կարեւորագույն կառույցներից մեկում իրենց հետաքրքրող հարցերը բարձրաձայնելու հնարավորության համար: Նրանք հիմնականում հետաքրքրվել են օրենսդիր իշխանության գործառույթներով, օրենսդրական նախաձեռնություններով ու կրթական բարեփոխումներով:

23 марта Председатель НС Г.Саакян в рамках программы “Открытый урок” принимал учащихся и учителей школ N 1 и N 2 общины Каракерт Армавирской области. В зале заседаний НС гости следили за работой депутатов.
Приветствуя школьников, спикер парламента представил им порядок формирования законодательной власти, деятельность постоянных комиссий и фракций НС, процедуру разработки и принятия законодательных инициатив. Г-н Саакян подчеркнул важность подобных встреч и призвал учащихся быть инициативными и достойными гражданами страны.
Г.Саакян отметил, что парламент осознает важность образования и всегда держит в центре своего внимания проблемы образовательной системы. Ярким свидетельством тому является также то, что   ежегодно множество юношей и девушек получают возможность благодаря государственной поддержке учиться в 10 лучших вузах мира.
Каракертские школьники, поблагодарив Председателя НС за возможность поднимать волнущие их вопросы в одной из важнейших структур страны, интересовались в основном функциями законодательной власти, законодательными инициативами и реформами образования.
В завершение визита учащиеся в зале заседаний парламента сфотографировались с Председателем НС Г.Саакяном.