Ավարտվել է Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստը
Մարտի 20-ին Ազգային ժողովում շարունակվել է Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստի աշխատանքը՝ ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ համանախագահներ Սամվել Ֆարմանյանի եւ Սաջադ Քարիմի նախագահությամբ:
Քննարկվել են ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին եւ հեռանկարներին, քաղաքական զարգացումներին, ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին ու ազատություններին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ Աժ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում իրավունքի գերակայության հարցին, խոսել Հայաստանում ժողովրդավարության վիճակից: Էդմոն Մարուքյանն, անդրադառնալով ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին, նկատել է, որ ԵՄ-ի հետ խոր եւ համապարփակ համագործակցության արդյունքում մեր երկրում տեսանելի են բարեփոխումներ:
Պատգամավորները քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային հարցեր՝ մասնավորապես անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը կարեւորել է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների նոր օրակարգի ձեւավորումը: Նրա խոսքով՝ միջազգային կազմակերպությունների հետ հարաբերություններն առավել արդյունավետ են լինում, երբ հանդես են գալիս տարածաշրջանի բոլոր պետությունները:
Ալեքսանդր Արզումանյանը, խոսելով ԼՂ հակամարտության կյարգավորման խնդրից, նշել է, որ Ադրբեջանը մերժում է Մինսկի խմբի առաջարկները՝ այդպիսով վտանգելով համանախագահների վեց տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքը: Պարոն Արզումանյանը, խոսելով շփման գծում ադրբեջանական դիվերսիայի հետեւանքով հայկական կողմի զոհերից եւ վիրավորներից, նկատել է, որ ադրբեջանական սադրանքներն արտահայտում են ռազմատենչ հռետորաբանություն:
Աժ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պետք է հավասարապես մասնակցեն բանակցային գործընթացին: Մինչդեռ Ադրբեջանը հաճախ մանիպուլացնում է եւ հարցն ուղղորդում Հայաստան-Ադրբեջան հարթություն:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերություններից՝ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը նկատել է, որ Թուրքիան պետք է սահմանը բացի առանց նախապայմանների: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ պատգամավորը նշել է, որ Թուրքիան շարունակում ժխտողական քաղաքականությունն արդեն 100 տարի, եւ խուսափում է առերեսվել իրականությանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը նշել է, որ Թուրքիան իր քաղաքականությամբ մանիպուլյացիայի է ենթարկում միջազգային հանրությանը: Ըստ նրա՝ հայ-թուրքական արձանագրություններում արձանագրված է, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան ՝ որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտներ, պարտավորություններ պետք է ստանձնեն՝ հաստատելու դիվանագիտական հարաբերություններ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, խոսելով Հայաստանի նկատմամբ ԵՄ առեւտրային քաղաքականության, տնտեսական աճի եւ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ, նկատել է, որ անկախ Հայաստանի կողմից ԵՏՄ-ին անդամակցելը, ԵՄ-ն հանդիսանում է ՀՀ –ի համար կարեւոր առեւտրատնտեսական գործընկեր:
Այնուհետեւ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ :
Նիստից հետո տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ համանախագահներ Սամվել Ֆարմանյանի եւ Սաջադ Քարիմի մամլո ասուլիսը:
20.03.2015
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Բելառուսի պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտորին
Մարտի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Բելառուսի Մաքսիմ Տանկի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ալեքսանդր Ժուկին, ով խորհրդարան էր եկել ՀՊՄՀ ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանի ուղեկցությամբ: Ողջունելով Ալեքսանդր Ժուկին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ուսումնասիրել է ...
Մարտի 20-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Քննարկվել են հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ մարտի 23-26-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը: ...
Մարտի 20-ին նիստեր են գումարել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: Տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը` Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ: Նիստի մեկնարկից առաջ Հովհաննես Սահակյանը գործընկերներին տեղեկացրել է, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ Սահմանադրական դատարանի որոշ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Աննե Քեմփային
Մարտի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Աննե Քեմփային: Աժ նախագահը շնորհավորել է Աննե Քեմփային նոր պաշտոն ստանձնելու կապակցությամբ եւ կարեւորել նրա ղեկավարած ընկերության աջակցությունը ՀՀ ...
ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ 15-րդ նիստում ընդունվել են եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ
Մարտի 20-ին ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստում ընդունվել են եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ: ********* Եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններՀամաձայն Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի Խորհրդարանական համագո...

15th Meeting of the European Union-Armenia Parliamentary Cooperation Committee Ends
On March 20 in the National Assembly the work of the 15th Meeting of the European Union-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) continued moderated by the EU-Armenia PCC Co-Chairs Samvel Farmanyan and Sajjad Karim.
Issues concerning the EU-Armenia relations and perspectives, political developments, democracy, rule of law, human rights and freedoms were discussed.
The RA NA deputy Nikol Pashinyan has touched upon the issue of rule of law in Armenia and has talked about the situation of democracy in Armenia. Touching upon the Armenia-EU relationship, Edmond Marukyan has noticed that reforms are visible in our country as a result of deep and comprehensive cooperation with the EU.
The deputies also discussed regional issues, particularly touched upon the Nagorno Karabakh conflict and the Armenian-Turkish relations. The MP Stepan Margaryan highlighted the formation of the new agenda for the EU-Armenia relations. In his word, the relations with the international organizations are more effective when all the regional states take part in the works.
Talking about the problem of the NK conflict settlement, Alexander Arzumanyan has noted that Azerbaijan refuses the Minsk Group  recommendations, thus endangering the work done by the Co-Chairs during the six years. Speaking about the victims and the injured of the Armenian side because of the Azerbaijani subversion in the line of contact, Mr Arzumanyan has noticed that the Azerbaijani provocations express bellicose rhetoric.
In the opinion of the NA deputy Tevan Poghosyan, the representatives of Nagorno Karabakh and Azerbaijan should equally take part in the negotiation process. Meanwhile Azerbaijan often manipulates and directs the issue to Armenia-Azerbaijan platform.
Talking about the Armenian-Turkish relations, the MP Aghvan Vardanyan has noticed that Turkey should open borders without preconditions. Speaking about the Armenian Genocide, the deputy has noted that Turkey has been continuing the denial policy for already 100 years, and avoids facing the reality.
Samvel Farmanyan, the RA NA deputy, Head of Armenia-European Union PCC, has noted that Turkey with its policy manipulates the international community. According to him, it is recorded in the Armenian-Turkish protocols that Armenia and Turkey as subjects of international law, should assume obligations to establish diplomatic relations.
Talking about the perspectives of the EU trade policy, economic growth and cooperation, the RA First Deputy Minister of Economy Garegin Melkonyan has noticed that irrespective of Armenia’s joining the EEC, the EU is an important trade-economic partner for the RA.
Then the MPs by voting adopted the final statement and recommendations.
After the meeting, the press conference of the EU-Armenia PCC Co-Chairs Samvel Farmanyan and Sajjad Karim was held.
20.03.2015
RA NA President Receives the Chancellor of Belarusian State Pedagogical University
On March 20 the RA NA President Galust Sahakyan received Alexander Zhuk, Chancellor of Maxim Tank Belarusian State Pedagogical University, who had come to parliament accompanied by Rouben Mirzakhanyan, Chancellor of Armenian State Pedagogical University (ASPU). Welcoming the Alexander Zhuk in parlia...
On March 20 the RA NA working consultation presided over by the President of the National Assembly Galust Sahakyan was held. The draft decisions on the agenda of the seventh session of the fifth convocation of the National Assembly and of March 23-26 four-day sittings of the National Assembly were d...
On March 20 the RA NA Standing Committees convened sittings.The sitting of the NA Standing Committee on State and Political Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan was held. Before beginning the sitting Hovhannes Sahakyan has informed his colleagues that a working group has been set up for submittin...
RA NA President Receives Anne Kempa
On March 20 the RA NA President Galust Sahakyan received Anne Kempa, the newly appointed Head of the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit/German Federal Enterprise for International Cooperation GIZ Armenia Office.The NA President congratulated Anne Kempa on assuming a new post and...
At the Fifteenth Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee Final Statement and Recommendations are Adopted
On March 20 at the 15th Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee a Final Statement and Recommendations were adopted.Final Statement and RecommendationsPursuant to Article 83 of the Partnership and Cooperation AgreementThe Parliamentary Cooperation Committee1.   ...