Արտակ Զաքարյանը ելույթ է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ առաջարկված բանաձեւի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հայ ժողովուրդը միշտ բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի նախագծի քննարկման յուրաքանչյուր հնարավորություն:
Այսպիսի բանաձեւի առաջադրման գլխավոր նպատակը եվրոպական արժեքային համակարգի, մարդու իրավունքների եւ մարդկության դեմ գործած հանցանքների դատապարտումն ու կանխարգելումն է:
Մենք բոլորս լավ ենք գիտակցում, որ ոչ մի ցեղասպանական հանցագործություն մեկ օրում չի սկսվում ու ավարտվում է միայն այն ժամանակ, երբ ցեղասպանություն իրականացնող ոճրագործը ընդունում է կատարված հանցագործությունը` հետագա ոճիրների առկախման համար:
Ժամանակակից Թուրքիան` որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ, պարտավոր է վերջ դնել նախորդ դարի առաջին ցեղասպանությանը` հետ կանգնելով ժխտման միջոցով սեփական պատմությունը խմբագրելու անհաջող փորձերից:
2015 թվականը Հայոց ցեղասպանության հիշատակման սահմանագիծը չէ: Այն նոր սկիզբ է պայքարի, որը ծավալվում է աշխարհում հին ցեղասպանությունների ճանաչման, նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման համար:
Հայոց ցեղասպանությունը, հրեաների ողջակիզումը, հույների, ասորիների, Փոքր Ասիայի քրիստոնյա ժողովուրդների, Ռուանդայի, Կամբոջայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունները, ինչպես նաեւ մյուս ցեղասպանական ակտերը արժանի են քաղաքակիրթ մարդկության դատապարտմանը:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ ժամանակին Հիտլերն իր դաժան մտադրությունը իրականացնելուց առաջ ասել էր. «Իսկ ո՞վ է այսօր հիշում հայերի բնաջնջումը»:
Հենց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության փաստերի հիման վրա էր, որ մեծ հումանիստ ու գիտնական Ռաֆայել Լեմկինը առաջ քաշեց ցեղասպանություն եզրույթը:
Սիրելի գործընկերներ,
Առաջադրված բանաձեւի ընդունումը կլինի մեր բոլորի ներդրումը ցեղասպանական հանցագործությունների ճանաչման գործում, կարտացոլի աշխարհի հիշողությունը մարդկության դեմ իրականացված բոլոր հանցագործությունների նահատակների, կորսված ժառանգության եւ այն վերականգնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Ուստի, վերոնշյալի հաստատման համար առաջարկում եմ այս բանաձեւի միջոցով ազդարարել տեսակետ՝ հանուն արդարության վերականգման, համալրվել ժխտողականության քաղաքականությանը դիմակայելու նոր միջոցներով, կարեկից ու միասնական լինել ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների պայքարին, քանի որ պատմությունը բազմիցս է ապացուցել, որ միասնության մեջ է ամփոփված հաղթանակի գրավականն  ու երաշխիքն արդարության վերականգնման»:

А.Закарян выступил в ходе обсуждения предложенного проекта резолюции в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян.
Армянский народ всегда высоко ценил любую возможность обсуждения проекта резолюции о Геноциде армян.
Главная цель выдвижения такой резолюции – осуждение и предупреждение преступлений, совершенных против системы европейских ценностей, прав человека и человечества.
Все мы хорошо осознаем, что ни одно геноцидальное преступление не начинается в один день и завершается лишь тогда, когда осуществивший геноцид преступник признает свершенное преступление – для предотвращения последующих злодеяний.
Современная Турция, как правопреемник Османской империи, обязана положить конец первому геноциду прошлого века, отступив от неудачных попыток редактирования собственной истории путем отрицания.
2015 год не рубеж в поминании Геноцида армян. Это новое начало борьбы, которая развертывается в мире в признании старых геноцидов, предупреждении новых геноцидов.
Геноцид армян, Холокост, геноциды греков, ассирийцев, христианских народов Малой Азии, Руанды, Камбоджи, Дарфура, а также другие геноцидальные акты достойны осуждения цивилизованным человечеством.
Хочу напомнить, что в свое время Гитлер,  перед осуществлением своего жестокого намерения, сказал: “А кто помнит сегодня истребление армян?”
Именно на фактах первого Геноцида ХХ века великий гуманист и ученый Рафаэль Лемкин выдвинул термин Геноцид.
Дорогие коллеги!
Принятие предлагаемой резолюции станет вкладом всех нас в дело признания геноцидальных преступлений, отразит память мира о жертвах всех совершенных преступлений против человечества, потерянном наследии и необходимости его восстановления.
Поэтому, в утверждение вышесказанного, предлагаю этой резолюцией провозгласить точку зрения: во имя восстановления справедливости, вооружившись новыми средствами противостояния политике отрицания, проявить сочувствие и солидарность с борьбой   переживших геноцид народов, поскольку история неоднократно доказывала, что в солидарности залог победы и гарантия восстановления справедливости”.