Արտակ Զաքարյանը ելույթ է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ առաջարկված բանաձեւի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հայ ժողովուրդը միշտ բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի նախագծի քննարկման յուրաքանչյուր հնարավորություն:
Այսպիսի բանաձեւի առաջադրման գլխավոր նպատակը եվրոպական արժեքային համակարգի, մարդու իրավունքների եւ մարդկության դեմ գործած հանցանքների դատապարտումն ու կանխարգելումն է:
Մենք բոլորս լավ ենք գիտակցում, որ ոչ մի ցեղասպանական հանցագործություն մեկ օրում չի սկսվում ու ավարտվում է միայն այն ժամանակ, երբ ցեղասպանություն իրականացնող ոճրագործը ընդունում է կատարված հանցագործությունը` հետագա ոճիրների առկախման համար:
Ժամանակակից Թուրքիան` որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ, պարտավոր է վերջ դնել նախորդ դարի առաջին ցեղասպանությանը` հետ կանգնելով ժխտման միջոցով սեփական պատմությունը խմբագրելու անհաջող փորձերից:
2015 թվականը Հայոց ցեղասպանության հիշատակման սահմանագիծը չէ: Այն նոր սկիզբ է պայքարի, որը ծավալվում է աշխարհում հին ցեղասպանությունների ճանաչման, նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման համար:
Հայոց ցեղասպանությունը, հրեաների ողջակիզումը, հույների, ասորիների, Փոքր Ասիայի քրիստոնյա ժողովուրդների, Ռուանդայի, Կամբոջայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունները, ինչպես նաեւ մյուս ցեղասպանական ակտերը արժանի են քաղաքակիրթ մարդկության դատապարտմանը:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ ժամանակին Հիտլերն իր դաժան մտադրությունը իրականացնելուց առաջ ասել էր. «Իսկ ո՞վ է այսօր հիշում հայերի բնաջնջումը»:
Հենց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության փաստերի հիման վրա էր, որ մեծ հումանիստ ու գիտնական Ռաֆայել Լեմկինը առաջ քաշեց ցեղասպանություն եզրույթը:
Սիրելի գործընկերներ,
Առաջադրված բանաձեւի ընդունումը կլինի մեր բոլորի ներդրումը ցեղասպանական հանցագործությունների ճանաչման գործում, կարտացոլի աշխարհի հիշողությունը մարդկության դեմ իրականացված բոլոր հանցագործությունների նահատակների, կորսված ժառանգության եւ այն վերականգնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Ուստի, վերոնշյալի հաստատման համար առաջարկում եմ այս բանաձեւի միջոցով ազդարարել տեսակետ՝ հանուն արդարության վերականգման, համալրվել ժխտողականության քաղաքականությանը դիմակայելու նոր միջոցներով, կարեկից ու միասնական լինել ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների պայքարին, քանի որ պատմությունը բազմիցս է ապացուցել, որ միասնության մեջ է ամփոփված հաղթանակի գրավականն  ու երաշխիքն արդարության վերականգնման»:

Artak Zakaryan delivered a speech during the discussion of the Resolution proposed on the Armenian Genocide Centennial.
The Armenian people have always hailed every opportunity related to the discussion of the resolution on the Armenian Genocide.
The main goal of this resolution is the condemnation and prevention of crimes against European values, human rights and crimes against humanity.
We all realize that every crime of Genocide was not initiated and completed in one day, and it ends only when the perpetrator of the crime recognizes the committed crime for prevention of the further crimes.
Modern Turkey as a successor of Ottoman Turkey should put an end to the first Genocide of the 20th century by refusing from unsuccessful attempts of editing its own history.
The Armenian Genocide Centennial is not an endpoint. It is a new start of a struggle which now we have in the world for the recognition and condemnation of old genocides and prevention of new ones.
The Armenian Genocide, the Holocaust, the genocides of Assyrians, Greeks and other populations of Asia Minor, as well as the genocides in Rwanda, Cambodia, Darfur and other acts of genocide worth to be condemned by the civilized humanity.
Here, I would like to remind Hitler's words before the execution of his cruel intention “Who today remembers the extermination of the Armenians?”
Also, just on the base of the facts of the first Genocide of the 20th century the greatest humanist and scholar Raphael Lemkin proposed the term “Genocide”.
The adoption of the proposed resolution will be our contribution to the recognition and condemnation of crimes of genocide will reflect the memory of the world about the martyrs, lost legacy and about the need to recover it.
So, for the approval of the abovementioned, I propose through this resolution to herald a new viewpoint for the restoration of justice, to get equipped with new means for struggle against denialism, and be compassionate and united to the struggle of the nations, who survived the Genocide. The history has proved many times that the guarantee for victory and restoration of justice is contained in solidarity.”
On March 17 a planting ceremony traditionally took place in the National Assembly Park. The Euronest PA Co-Chairs Boris Tarasyuk, Heidi Hautala, the EP Vice-President Ryszard Czarnecki and the Head of the Armenian Delegation to the PA Artak Zakaryan planted a new fir-tree as a sign of inter-parliame...
“Distinguished President of the Republic of Armenia,Honourable Parliamentarians, Dear Guests,I welcome the attendees and thank them for taking part in the Fourth Ordinary Session Euronest of the Parliamentary Assembly . This is already the second event that we host in Armenia within the framework of...