ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 13-ին Ռիգայում հանդիում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության ԱԳՆ պետքարտուղար Անդրեյ Պիլդեգովիչի հետ:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պարբերական քաղաքական երկխոսության ներկայիս մակարդակը: Նրանք կարեւորել են երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար Հայ-լատվիական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի անցկացումը Երեւանում` ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա խորացումը` կարեւորելով Լատվիայի ԵՄ խորհրդի նախագահության շրջանակներում Արեւելյան գագաթաժողովի անցկացումը մայիսի 21-22-ը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւ Լատվիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ: Այդ կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը:

On March 13 the Vice President of the RA National Assembly has a meeting with Andrejs Pildegovičs, the State Secretary of the Foreign Ministry of the Republic of Latvia.
The sides discussed a wide scope of issues concerning the agenda. The interlocutors highly assessed the current level of the regular political dialogue. They highlighted the holding of the second sitting of the Armenian-Latvian Inter-Parliamentary Committee in Yerevan in the second semester of this year.
The parties also discussed the further deepening of Armenia-European Union relations, emphasizing the holding of the Eastern Summit within the framework of the EU Presidency of Latvia on 21-22 May.
The RA NA Vice President and the State Secretary of the Foreign Ministry of Latvia exchanged thoughts over a number of issues regarding the regional and international security. The RA NA Vice President presented the present phase of the process of the NK peaceful settlement in connection with this.