ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 13-ին Ռիգայում հանդիում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության ԱԳՆ պետքարտուղար Անդրեյ Պիլդեգովիչի հետ:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պարբերական քաղաքական երկխոսության ներկայիս մակարդակը: Նրանք կարեւորել են երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար Հայ-լատվիական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի անցկացումը Երեւանում` ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա խորացումը` կարեւորելով Լատվիայի ԵՄ խորհրդի նախագահության շրջանակներում Արեւելյան գագաթաժողովի անցկացումը մայիսի 21-22-ը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւ Լատվիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի վերաբերյալ: Այդ կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը:

13 марта в Риге вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с государственным секретарем МИД Латвийской Республики А.Пильдеговичем.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся двусторонней повестки. Собеседники высоко оценили нынешний уровень регулярного политического диалога. Они подчеркнули важность проведения во второй половине текущего года в Ереване второго заседания Армяно-латвийской межправительственной комиссии – с целью дальнейшего развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Стороны обсудили также дальнейшее углубление отношений Армения – Евросоюз, осознавая важность проведения 21-22 мая Ассамблеи Восточного партнерства в рамках председательства Латвии в Совете ЕС.
Вице-спикер НС РА и госсекретарь МИД Латвии обменялись мнениями по ряду вопросов региональной и международной безопасности. В связи с этим вице-спикер НС представил нынешний этап процесса мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.