Սկսվել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի պաշտոնական այցը Լատվիայի Հանրապետություն:
Մարտի 13-ին ԱԺ փոխնախագահը Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Սաեյմայի փոխնախագահներ Ինեսե Լիբինա-Էգներեի, Գունդարս Դաուդզեի եւ Սաեյմայի քարտուղար Անդրեյ Կլեմենտեւի հետ: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայ-լատվիական երկկողմ հարաբերությունների հետագա սերտացումն ու ամրապնդումը, մասնավորապես երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցությունը թե՛ երկկողմ ձեւաչափով, թե՛ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում միմյանց սատարելու տեսանկյունից: Նա արդյունավետ աշխատանք է մաղթել Լատվիայի Հանրապետությանը ԵՄ խորհրդի նախագահությունում:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` ԱԺ փոխնախագահը դատապարտել է Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վարքագիծը` արձանագրելով, որ Թուրքիան համառորեն շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Լատվիան Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ոգեկոչման արարողություններին կներկայանա բարձր մակարդակով: Նա իր երախտագիությունն է հայտնել լատվիացի խորհրդարանականներին Լատվիայի Ազգային գրադարանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանն աջակցելու համար: Սաեյմայի փոխնախագահ Ինեսե Լիբինա-Էգներեն իր հերթին նշել է, որ Լատվիան ըմբռնում է հայ ժողովրդի ցավը:
Երկուստեք կարեւորվել է բոլոր հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
ԱԺ փոխնախագահը Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով է պարգեւատրել Սաեյմայի քարտուղար Անդրեյ Կլեմենտեւին հայ-լատվիական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցը Լեռնային Ղարաբաղ
Մարտի 12-14-ը ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստին ընդառաջ Լեռնային Ղարաբաղ են այցելել ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ համանախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը եւ ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ  անդամները՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Թեւան Պողոսյանը, ...
Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել Ռիգայում ցուցահանդեսի բացմանը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 13-ին Լատվիայի Ազգային գրադարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը հանդես է եկել ելույթով: Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ ...
Լատվիայի Ազգային գրադարանում մարտի 13-ին բացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես, որի նմուշները տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության ...
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստն անցկացվելու է Հայաստանի Հանրապետությունում 2015թ.-ի մարտի 17-18-ը: Մինչ այդ` մարտի 16-ին, նախատեսված են Եվրանեսթի քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի, տնտեսական ինտեգրման, իրավական մոտարկման եւ ԵՄ քաղաքականութ...

The RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov’s official visit to the Republic of Latvia began.
On March 13 the NA Vice President had meetings with the Deputy Speakers of Saeima of Latvia Inese Libina-Egnere, Gundars Daudze and the Saeima Secretary Andrejs Klementjevs in Riga. Eduard Sharmazanov highlighted the further rapprochement and strengthening of the Armenian-Latvian bilateral relations, particularly the cooperation between the parliaments of the two countries in terms of both in bilateral format and on international parliamentary platforms. He wished effective work to the Republic of Latvia in the presidency of the EU Council.
Touching upon the normalization of the Armenian-Turkish relations, the NA Deputy Speaker has condemned the behaviour of Turkey’s present authorities, recording that Turkey stubbornly continues its denial policy. Eduard Sharmazanov has expressed hope that Latvia will attend the commemoration ceremonies dedicated to the Armenian Genocide at high level. He has expressed his gratitude to the Latvian MPs for supporting the opening of the exhibition dedicated to the Armenian Genocide Centennial in the National Library of Latvia. The Deputy Speaker of Saeima of Latvia Inese Libina-Egnere in her turn has noted that Latvia understands the Armenian people’s pain.
Both sides highlighted the necessity of exclusively peaceful settlement of all conflicts.
The NA Deputy Speaker awarded the Saeima Secretary Andrejs Klementjevs the Medal of Honour of the National Assembly for the significant contribution to the strengthening and development of the Armenian-Latvian relations.
Visit of the RA NA Delegation to the Nagorno Karabakh
On March 12-14 ahead of the 15th Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) the EU-Armenia PCC Co-Chair, the RA NA deputy Samvel Farmanyan and the members of the EU-Armenia PCC, the RA NA deputies Margarit Yesayan, Alexander Arzoumanian, Tevan Poghosyan, Stepan Margaryan, Ka...
Eduard Sharmazanov Delivers a Speech at the Opening of the Exhibition in Riga
On March 13 the RA NA Vice President, the Head of Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group delivered a speech at the opening of the exhibition dedicated to the Armenian Genocide Centennial in the National Library of Latvia. He has noted in particular that the Armenian Genoci...
On March 13 in the National Library of Latvia an exhibition dedicated to the Armenian Genocide Centennial, the exhibits of which were provided by the Armenian Genocide Museum-Institute, opened.The RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group Edu...
The fourth Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly (PA) will be held in the Republic of Armenia on 17-18 March 2015. Before that, on March 16 the Meetings of the Committees on Political Affairs, Human Rights and Democracy, on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence ...