ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Չեխիայի Սենատի փոխնախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի խորհրդարանի սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի հետ:
Երկուստեք կարեւորվել է փոխայցերի, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի եւ Սենատի համագործակցության անհրաժեշտությունը հայ-չեխական, մասնավորապես միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման եւ զարգացման համար:
ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ համատեղ ընդլայնելու ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին` Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Զդենեկ Շկրոմախն իր հերթին նշել է, որ կողմնակից է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը Սենատի փոխնախագահին հրավիրել է Երեւան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման արարողություններին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կմեկնի Բալթյան երկրներ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Էստոնիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Լայնե Ռանդյարվի, Լատվիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Անդրեյ Կլեմենտեւի եւ Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտենեի հրավերներով մարտի 11-1...
Մարտի 12-ին՝ ժամը 13:00-ին, ՀՀ ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա մարտի 8-11-ը պաշտոնական այցով Պրահա մեկնած ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի մամուլի ասուլիսը: ...
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը կանցկացնի խորհրդարանական լսումներ «ՀՀ քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականացումը» թեմայով
Մարտի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկվել եւ որոշվել է մարտի 27-ին անցկացնել խորհրդարանական լսումներ «Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականաց...
2015 թվականի մարտի 26-ից ապրիլի 1-ը Միջխորհրդարանական միության 132-րդ վեհաժողովին մասնակցելու նպատակով Հանոյ /Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն/ կգործուղվեն ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանը եւ Կարինե Աճեմյանը: ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ելույթ-դասախոսությունը Պրահայի Կարլի համալսարանում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 10-ին մասնակցել է Պրահայի Կարլի համալսարանում անցկացված «Ցեղասպանության հանցագործություն. իրավական եւ քաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթ-դասախոսությամբ: Դասախոսությանը` ի թիվս պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի եւ ուսանողներ...

RA NA Delegation Meets with the Vice President of the Czech Senate
On March 10 the delegation led by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov being on an official visit in the Czech Republic had a meeting with Zdeněk Škromach, the Vice President of the Senate of the Czech Parliament.
Both sides highlighted the necessity of mutual visits, as well as the cooperation between the National Assembly and the Senate for the further strengthening and development of the Armenian-Czech, particularly inter-parliamentary relations.
The NA Vice President has reaffirmed that Armenia is resolute to jointly extend with the European counterparts the process of institutional reforms aimed at continuously strengthening democracy, human rights and rule of law.
Talking about the settlement of the NK problem Eduard Sharmazanov has underlined that Armenia is for exclusively peaceful settlement of the conflict. Zdeněk Škromach in his turn has noted that he is for exclusively peaceful settlement of conflicts.
At the end of the meeting Eduard Sharmazanov invited the Vice President of the Senate to Yerevan to take part in the commemoration ceremonies of the Armenian Genocide Centennial.
RA NA Vice President Eduard Sharmazanov to Leave for Baltic Countries
At the invitations of the Vice President of the Parliament of the Republic of Estonia Laine Randjärv, the Vice President of the Parliament of the Republic of Latvia Andrejs Klementjevs and the Head of the Lithuania-Armenia Inter-Parliamentary Relations of the Parliament of the Republic of Lithuania ...
NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs is to Held Parliamentary Hearings on the Theme “The Organization and Implementation of the RA Civil Protection”
On March 10 at the sitting of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan the participants debated and made a decision to hold parliamentary hearings on the theme “The Organization and Implementation of Civil Protection in the Republ...
Speech-Lecture of the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov at Charles University in Prague
On March 10 the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov took part in the conference entitled “Crime of Genocide: Legal and Political Aspects” held at Charles University in Prague, where he delivered a speech-lecture. Together with the professors and lecturers and students Ahmet Necati Bigali, Ambass...