ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Չեխիայի Սենատի փոխնախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի խորհրդարանի սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի հետ:
Երկուստեք կարեւորվել է փոխայցերի, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի եւ Սենատի համագործակցության անհրաժեշտությունը հայ-չեխական, մասնավորապես միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման եւ զարգացման համար:
ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ համատեղ ընդլայնելու ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին` Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Զդենեկ Շկրոմախն իր հերթին նշել է, որ կողմնակից է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը Սենատի փոխնախագահին հրավիրել է Երեւան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման արարողություններին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կմեկնի Բալթյան երկրներ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Էստոնիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Լայնե Ռանդյարվի, Լատվիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Անդրեյ Կլեմենտեւի եւ Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտենեի հրավերներով մարտի 11-1...
Մարտի 12-ին՝ ժամը 13:00-ին, ՀՀ ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա մարտի 8-11-ը պաշտոնական այցով Պրահա մեկնած ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի մամուլի ասուլիսը: ...
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը կանցկացնի խորհրդարանական լսումներ «ՀՀ քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականացումը» թեմայով
Մարտի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկվել եւ որոշվել է մարտի 27-ին անցկացնել խորհրդարանական լսումներ «Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպումը եւ իրականաց...
2015 թվականի մարտի 26-ից ապրիլի 1-ը Միջխորհրդարանական միության 132-րդ վեհաժողովին մասնակցելու նպատակով Հանոյ /Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն/ կգործուղվեն ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանը եւ Կարինե Աճեմյանը: ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ելույթ-դասախոսությունը Պրահայի Կարլի համալսարանում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 10-ին մասնակցել է Պրահայի Կարլի համալսարանում անցկացված «Ցեղասպանության հանցագործություն. իրավական եւ քաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթ-դասախոսությամբ: Դասախոսությանը` ի թիվս պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի եւ ուսանողներ...

Делегация НС встретилась с заместителем председателя Сената Чехии
10 марта находящаяся с официальным визитом в Чешской Республике делегация во главе с вице-спикером НС Э.Шармазановым встретилась с заместителем председателя Сената Парламента Чехии  Зденеком Шкромахом.
Обоюдно подчеркнута важность взаимных визитов, а также необходимость сотрудничества НС и Сената с целью дальнейшего укрепления и развития армяно-чешских, в частности, межпарламентских отношений.
Вице-спикер НС подтвердил, что Армения тверда в последовательном упрочении вместе с европейскими партнерами демократии, прав человека и верховенства закона в процессе институциональных реформ.
Говоря об урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, Э.Шармазанов подчеркнул, что Армения выступает в пользу исключительно мирного разрешения конфликта. Г-н Шкромах в свою очередь отметил, что является сторонником исключительно мирного урегулирования конфликтов.
В завершение встречи Э.Шармазанов пригласил заместителя председателя Сената в Ереван – для участия в поминальных церемониях 100-летия Геноцида армян.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов отбудет в страны Балтии
11-17 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов с официальным визитом отбудет в страны Балтии по приглашениям вице-спикера парламента Эстонской Республики Л.Рандьярв, вице-спикера парламента Латвийской Республики А.Клементьева и руководителя группы межпарламентских связей Литва – Армения парламента Литовско...
Постоянная комиссия НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам проведет парламентские слушания на тему “Организация и осуществление гражданской обороны в РА”
10 марта на заседании Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам под председательством К.Нагапетяна  обсужден и решен вопрос проведения 27 марта парламентских слушаний на тему “Организация и осуществление гражданской обороны в РА (ситуация, проблемы и развит...
Выступление-лекция вице-спикера НС Э.Шармазанова в пражском Карловом университете
10 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие в проведенной в пражском Карловом университете научной конференции “Преступление геноцида: правовые и политические аспекты”. На лекции вице-спикера,  в числе профессорско-преподавательского состава и студентов, присутствовал также посол Турецк...