ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ելույթը Պրահայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 9-ին Պրահայում մասնակցել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը, որտեղ հայկական պատվիրակության ղեկավարը հանդես է եկել ելույթով.
«Ձերդ վսեմափայլություն,
Հարգարժան ներկաներ,
Այսօր Չեխիայի Հանրապետության պատգամավորների պալատի հովանու ներքո Չեխիայի Երաժշտության ազգային թանգարանում բացվում է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը: Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի անցկացումը մարդու իրավունքների պաշտպանության դասական օրինակ է: Կցանկանայի ընդգծել, որ այն ուղղված չէ որեւէ երկրի, այդ թվում` Թուրքիայի դեմ, այլ անցկացվում է հանուն պատմական արդարության եւ Ցեղասպանությունների միջագային ճանաչման եւ դատապարտման:
Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի մեծագույն աղետներից մեկն է: Մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց միայն այն պատճառով, որ ծագումով հայ էր, դավանանքով` քրիստոնյա: Դա ոչ այլ ինչ է, քան ռասիզմի եւ այլատյացության դասական օրինակ:
Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած երիտթուրքերը դեռեւս 1911 թվականին Սալոնիկում տեղի ունեցած գաղտնի ժողովի ժամանակ որոշել էին բնաջնջել Օսմանյան Թուրքիայի քրիստոնյա բնակչությանը, քանի որ վերջիններս համարվում էին խոչընդոտ երիտթուրքերի պանթուրքիստական ծրագրերի իրականացման ճանապարհին: Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների բոլոր այն պնդումները, թե այս ամենը նախօրոք ծրագրված չի եղել որպես Ցեղասպանություն, այլ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին տեղահանության հետեւանքով զոհվել են թե հայեր, թե թուրքեր, անհիմն են:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին Կոստանդնուպոլսում 600 հայազգի մտավորականների, Օսմանյան խորհրդարանի անդամների, ինչպես նաեւ հասարակական գործիչների ձերբակալությամբ եւ սպանդով սկսվեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից նախապես ծրագրված եւ պետական մակարդակով իրագործված ոճրագործությունը, որը մարդկության պատմությանը հայտնի է որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Հանցագործությունը նպատակ ուներ հայրենազրկելու հայերին:
Կցանկանայի նաեւ նշել, որ 1915 թվականին Անտանտի պետությունների մայիսի 24-ի համատեղ հռչակագրով հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը պատմության մեջ առաջին անգամ որակվեց որպես «մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»:
Հարկ է նշել, որ 1919 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի Արտակարգ ռազմական դատարանը մահապատժի դատապարտեց Օսմանյան Թուրքիայի Ռազմական նախարար Էնվեր փաշային, Ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշային, Ռազմածովային նախարար Ջեմալ փաշային, Կրթության նախարար Նազիմ փաշային եւ այլոց՝ մեղավոր ճանաչելով հայերի զանգվածային ոչնչացումը կազմակերպելու եւ իրականացնելու մեջ:
Հայերի կոտորածները եւ երիտթուրքերի կողմից իրագործված հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը մշտապես եղել են հայ եւ համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Այս խնդրին վերաբերող՝ մամուլում տեղ գտած անդրադարձներն ու հրապարակումները կարեւոր սկզբնաղբյուր են Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հիմնահարցերի լուսաբանման տեսանկյունից եւ ունեն պատմական բացառիկ նշանակություն: Ուշագրավ են հատկապես անգլիական, ֆրանսիական, ամերիկյան, իտալական, ռուսական մամուլի հրապարակումները, որոնք անդրադառնում են ինչպես 1894-1896 թվականների համիդյան կոտորածներին, 1909 թվականի կիլիկյան նախճիրին եւ 1915-1923 թվականների Հայոց ցեղասպանությանը, այնպես էլ դրանց հետեւանքներին՝ հայ բռնագաղթյալների խնդիրներին, որբահավաք աշխատանքներին եւ թուրքերի կողմից առեւանգված հայ կանանց ու երեխաների ճակատագրին:
Աշխարհի 22 երկիր արդեն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, որոնցից առաջինն Ուրուգվայն էր: Հարավային Դակոտան ԱՄՆ-ի նահանգներից 43-րդն էր, որը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ: Ընդամենն օրեր առաջ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունն ընդունեց մի բանաձեւ, որով դատապարտեց Հայոց ցեղասպանության եւ հայ ժողովրդի հայրենազրկման փաստը՝ Թուրքիային կոչ անելով ընդունել պատմությունը եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Մենք բոլորս պետք է խիզախություն ունենանք ոչ ասելու Ցեղասպանություններին, ոճրագործություններին մարդկության նկատմամբ, որպեսզի մեր ապագա սերունդները երբեւիցե չոչնչացվեն միայն այն պատճառով, որ հայ են, թուրք, ռուս կամ չեխ: Մենք ոչ ենք ասում Ցեղասպանությանը, ռասիզմին եւ ժխտողականությանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը եւ բարեկամական խմբի անդամները մարտի 10-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ: Հերմինե Նաղդալյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-չինական հարաբերությունների նե...
ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանը, Էլինար Վարդանյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Արփինե Հովհաննիսյանը, Գագիկ Մինասյանը, Ազգային ժողովի նախագահի գլխավոր խորհրդական Վրեժ Գասպարյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ-քարտուղարության պետ Թաթուլ Սողոմոնյանը, իրավաբ...
Մարտի 10-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանի հրավերով խորհրդարան էին այցելել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից գործող Երիտասարդական խորհրդարանի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդա...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 9-ին Չեխիայի Հանրապետության Երաժշտության ազգային թանգարանում մասնակցել է Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի հովանու ներքո «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» ...

Speech by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov at the Opening of the Exhibition Dedicated to the Armenian Genocide in Prague
On March 9 the delegation led by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov being on an official visit in the Czech Republic took part in the official opening of the exhibition entitled “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press,” where the Head of the Armenian Delegation delivered a speech:
Today, in the Czech Museum of Music under the auspice of the Chamber of Deputies of the Czech Republic is the official opening of the exhibition Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press. The holding of the exhibition dedicated to the Armenian Genocide is a classical example of the protection of human rights. I would like to stress that it is not aimed at any country, including Turkey, but it is held for the sake of historical justice, international recognition and condemnation of genocides.
The Armenian Genocide is the greatest calamities of the 20th century. One and a half million Armenians were killed only because they were Armenians by their origin and Christians by their faith. This is nothing else than a classic example of racism and xenophobia.
The Young Turks perpetrated the Armenian Genocide, as far back as in 1911 at the secret congress of the Ittihat ve Terakki Cemiyeti Party in Thessaloniki made a decision to exterminate the Christian population of the Ottoman Empire as they were an obstacle on the way to implement the Young Turks’ pan-Turkic plans. All the claims of the Turkish current authorities that all this had not been planned beforehand as Genocide, but both Armenians and Turks became victims of deportation during the WWI, are absolutely groundless.
On 24 April 1915 the arrests and massacres of 600 Armenian intellectuals, members of the Ottoman parliament, as well as public figures marked the beginning of a crime which was initially planned and committed at the state level by Ottoman Turkey, and which is known to the history of humankind as the first genocide of the 20th century. The crime aimed at depriving Armenians of their homeland.
I would like to mention that by the joint declaration of the Triple Entente on 24 May 1915 the crime against the Armenian people for the first time in the history was defined as a “crime against humanity and civilization.”
It is worth to mention that in 1919 the Courts Martial of the Ottoman Turkey sentenced Minister of War Enver Pasha, Interior Minister Talaat Pasha, Minister of the Navy Jemal Pasha, Minister of Public Education Nazim Pasha and others to death by recognizing them guilty of organizing and carrying out the Armenian massacres.
The persecution of the Armenians and the massacres committed against them has always been at the centre of attention by the Armenian and international media. These reflections and publications in the media relating to this problem serve as an important source in terms of the coverage of the key problems of the Armenian Genocide and are of historical unique importance. Especially notable were the British, Russian, French and American newspaper reports about the Hamidian massacres of 1894-1896, the Cilician atrocities of 1909, and the Armenian Genocide of 1915-1923, as well as their consequences, such as the problems of Armenian deportees, the works connected with collecting of orphans and the fate of the Armenian women and children kidnapped by the Turks.
22 countries throughout the world have already recognized the Armenian Genocide, and the first among them was Uruguay. South Dakota became the 43rd US state which officially recognized the Armenian Genocide. The Armenian Genocide was recognized by such organizations as the Council of Europe, European Parliament, several UN committees. A few days ago the European People’s Party passed a resolution condemning the Armenian Genocide and the fact of the deprivation of the Armenian people of its homeland by calling on Turkey to accept the history and recognize the Armenian Genocide.
We all should have courage to say no to genocides, no to crimes against humanity, in order our future generations will never be exterminated only because they are Armenians, Turks, Russians or Czechs. We say no to genocide, no to racism and no to denialism.
Thank you for your kind attention.”
On March 10 the RA NA Deputy Speaker, Head of Armenia-China Friendship Group and the members of the Friendship Group met with Tian Erlong, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to RA. Hermine Naghdalyan expressed satisfaction with the current level of the Arm...
The Delegation of the RA National Assembly, which comprises of the NA deputies Hrant Bagratyan, Elinar Vardanyan, Edmon Marukyan, Arpine Hovhannisyan, Gagik Minasyan, Chief Adviser of the Speaker of the National Assembly Vrezh Gasparyan, Deputy Chief of Staff-Head of Secretariat Tatul Soghomonyan, H...
On March 10 at the invitation of the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan the members of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the Youth Parliament functioning adjunct to the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and...
Exhibition Dedicated to the Armenian Genocide Officially Opens in Prague
On March 9 the delegation led by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov took part in the official opening of the exhibition entitled “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press” held under the auspice of the Committee on Petitions of the Chamber of Deputies of the Czech Republic ...