Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 9-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հայ խորհրդարանականների այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-չեխական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման եւ զարգացման, մասնավորապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման համար:
Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ մեր օրերում բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում, պատգամավորական բարեկամության խմբերի դերը` երկկողմ կապերի զարգացման գործում: Նա իր գոհունակությունն է հայտնել միջխորհրդարանական հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակի կապակցությամբ` անհրաժեշտ համարելով էլ ավելի աշխուժացնել խորհրդարանական համագործակցությունն ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ միջազգային հարթակներում միմյանց աջակցելու տեսանկյունից:
ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին, ինչպես նաեւ վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին` ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը կողմնակից է հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Նա անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից խնդրի ռազմական լուծման փորձերը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հակամարտության հարցում պաշտոնական Պրահայի հավասարակշռված դիրքորոշումը: Չեխիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահն իր հերթին ընդգծել է, որ կողմնակից է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը:
Պատգամավորների պալատի փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսների շարքը սկսվում է Չեխիայից:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը Յան Բարտոչեկին հրավիրել է այցելելու Հայաստան:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցական ուղերձ է հղել պետական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ Ազգային ժողովի երկրորդ եւ երրորդ գումարումների պատգամավոր Ալեքսան Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է. «Խորապես վշտացած եմ պետական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ Ազգային ժողովի երկրորդ եւ երրորդ գ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հրավերով մարտի 8-ին եռօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Չեխիա: Պատվիրակության կազմում են ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավ...

On March 9 the delegation led by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov being in the Czech Republic with the Vice President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Jan Bartosek.
The NA Vice President expressed conviction that the Armenian parliamentarians' visit would be an additional impetus for the further strengthening and development of the Armenian-Czech relations, particularly for the development of the inter-parliamentary cooperation.
Eduard Sharmazanov has registered that in our days the role of the parliamentary diplomacy is rather inclusive in the world processes, the role of the parliamentary friendship in the development of bilateral ties. He has expressed satisfaction related to the high level existing in the inter-parliamentary relations, considering necessary to more enliven the parliamentary cooperation, in the bilateral format, as well as from the view of supporting each other in the international platforms.
The NA Vice President has reaffirmed that Armenia goes on remaining committed to the European values and principles, as well as is resolute to expand and deepen together with the European counterparts the process of the institutional reforms aimed at the continuous strengthening of democracy, human rights and rule of law.
Referring to the NK problem the NA Vice President has noted that Armenia is for the exclusively peaceful settlement of the conflict. He has deemed inadmissible the efforts of the military solution of the problem by Azerbaijan.
The NA has highly assessed the balanced position of the official Prague in the conflict. The NA Vice President of the Chamber of Deputies of the Czech Republic in his turn has underscored that he is for the peaceful settlement of the NK problem.
The NA Vice President of the Chamber of Deputies has noted with satisfaction that the series of exhibitions dedicated to the Armenian Genocide start from the Czech Republic.
At the end of the meeting Eduard Sharmazanov invited Jan Bartosek to visit Armenia.
The RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan sent a letter of condolence on the death of Aleksan Karapetyan, state-political figure, deputy of the second and third convocations of the RA National Assembly. It reads:“I am deeply saddened about the death of Aleksan Karapetyan, state-political figu...
On March 8 at the invitation of the Vice President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Jan Bartosek the delegation led by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov left for the Czech Republic on three-day official visit. The deputy of the ARF Faction Artsvik Minasyan...