Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 9-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հայ խորհրդարանականների այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-չեխական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման եւ զարգացման, մասնավորապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման համար:
Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ մեր օրերում բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում, պատգամավորական բարեկամության խմբերի դերը` երկկողմ կապերի զարգացման գործում: Նա իր գոհունակությունն է հայտնել միջխորհրդարանական հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակի կապակցությամբ` անհրաժեշտ համարելով էլ ավելի աշխուժացնել խորհրդարանական համագործակցությունն ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ միջազգային հարթակներում միմյանց աջակցելու տեսանկյունից:
ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին, ինչպես նաեւ վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին` ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը կողմնակից է հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Նա անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից խնդրի ռազմական լուծման փորձերը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հակամարտության հարցում պաշտոնական Պրահայի հավասարակշռված դիրքորոշումը: Չեխիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահն իր հերթին ընդգծել է, որ կողմնակից է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը:
Պատգամավորների պալատի փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսների շարքը սկսվում է Չեխիայից:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը Յան Բարտոչեկին հրավիրել է այցելելու Հայաստան:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավակցական ուղերձ է հղել պետական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ Ազգային ժողովի երկրորդ եւ երրորդ գումարումների պատգամավոր Ալեքսան Կարապետյանի մահվան կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է. «Խորապես վշտացած եմ պետական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ Ազգային ժողովի երկրորդ եւ երրորդ գ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հրավերով մարտի 8-ին եռօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Չեխիա: Պատվիրակության կազմում են ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավ...

Делегация НС РА встретилась с вице-председателем Палаты депутатов Чехии
9 марта находящаяся в Чешской Республике с официальным визитом делегация НС РА во главе с вице-спикером Э.Шармазановым встретилась с заместителем председателя Палаты депутатов Чехии Яном Барточеком.
Вице-спикер выразил уверенность, что визит армянских парламентариев послужит дополнительным стимулом в дальнейшем укреплении и развитии армяно-чешских отношений, в частности в развитии межпарламентского сотрудничества.
Э.Шармазанов констатировал, что в наши дни довольно весома роль парламентской дипломатии в международных процессах и парламентских групп дружбы в развитии двусторонних связей. Он выразил удовлетворение нынешним высоким уровнем межпарламентских отношений, считая в то же время необходимым еще большее оживление парламентского сотрудничества как в двустороннем формате, так и с точки зрения содействия друг другу на международной арене.
Вице-спикер подтвердил, что Армения продолжает оставаться верной европейским ценностям и принципам, а также тверда в стремлении совместно с европейскими партнерами расширять и углублять процесс институциональных реформ, направленных на последовательное упрочение демократии,   прав человека и верховенства закона.
Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, Э.Шармазанов отметил, что Армения – сторонник исключительно мирного урегулирования конфликта. Он считает неприемлемыми попытки военного решения проблемы со стороны Азербайджана.
Вице-спикер НС высоко оценил взвешенную позицию официальной Праги по НК-конфликту. Заместитель председателя Палаты депутатов Чехии в свою очередь подчеркнул, что является сторонником мирного урегулирования НК-проблемы.
Заместитель председателя Палаты депутатов с удовлетворением отметил, что ряд выставок, посвященных Геноциду армян, начинается с Чехии.
В завершение встречи Э.Шармазанов пригласил Яна Барточека посетить Армению.
9 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Израиля в РА Ш.Меирома и руководителя отдела стран Европы и Азии МИД Израиля О.Жозефа. Приветствуя гостей, А.Закарян подчеркнул важность развития и активизации нынешних отношений межд...
Соболезнование Председателя НС Г.Саакяна в связи с кончиной А.Карапетяна
Председатель НС Г.Саакян направил соболезнование в связи с кончиной государственного и политического деятеля, депутата Национального Собрания РА второго и третьего созывов А.Карапетяна. В послании сказано:“Глубоко опечален кончиной государственного и политического деятеля, депутата Национального Соб...
8 марта делегация, возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым, по приглашению заместителя председателя Палаты депутатов Парламента Чешской Республики Яна Барточека с трехдневным официальным визитом отбыла в Чехию.В составе делегации – депутат фракции АРФД А.Минасян и руководитель-генеральный секр...