ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մարտի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը կնշանավորվի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առավել սերտացմամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացումը: Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, բարեփոխումների իրականացմանն ու տնտեսական զարգացմանն ուղղված ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունը: Նա կարեւորել է նաեւ Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության պահպանման, ինչպես նաեւ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ ոգեկոչման արարողություններին ակնկալվում է ԱՄՆ բարձրաստիճան պատվիրակության մասնակցությունը: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական կապերին եւ ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրին, որը մեկնարկել է 2012 թվականին:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը հավաստիացրել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է մնալ Հայաստանի բարեկամը եւ վճռական է տրամադրված տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանելու գործում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ դեսպանը նշել է, որ ամերիկյան ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին է եւ գիտակցում է ոգեկոչման միջոցառումների կարեւորությունը, ինչպես աշխարհի բոլոր բարի կամքի տեր մարդիկ են այն գիտակցում:

4 марта Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла США в РА Ричарда Миллса.
Г.Саакян поздравил посла с дипломатической миссией в Армении. Председатель НС выразил надежду, что деятельность посла ознаменуется еще большим сближением армяно-американских отношений.
Глава парламента подчеркнул важность развития отношений с США и углубление сотрудничества в различных сферах. Г-н Саакян высоко оценил неуклонное содействие США укреплению демократических институтов, гражданского общества, проведению реформ и экономическому развитию Армении. Он особо выделил также роль Соединенных Штатов в сохранении региональной безопасности и стабильности, а также в процессе мирного урегулирования Карабахского конфликта как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Говоря о мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, Председатель НС отметил, что ожидается участие высокой делегации США в церемониях поминовения. Г-н Саакян обратился также к межпарламентским связям Армения – США и финансируемой USAID программе содействия Национальному Собранию РА, которая стартовала в 2012 г.
Посол Ричард Миллс заверил, что Соединенные Штаты продолжают оставаться другом Армении и настроены решительно в сохранении мира в регионе.
Коснувшись мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, посол отметил, что американский народ рядом с армянским и осознает важность мероприятий поминовения, так же, как это осознают все люди доброй воли в мире.