ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մարտի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը կնշանավորվի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առավել սերտացմամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացումը: Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, բարեփոխումների իրականացմանն ու տնտեսական զարգացմանն ուղղված ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունը: Նա կարեւորել է նաեւ Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության պահպանման, ինչպես նաեւ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ ոգեկոչման արարողություններին ակնկալվում է ԱՄՆ բարձրաստիճան պատվիրակության մասնակցությունը: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստան-ԱՄՆ միջխորհրդարանական կապերին եւ ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրին, որը մեկնարկել է 2012 թվականին:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը հավաստիացրել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է մնալ Հայաստանի բարեկամը եւ վճռական է տրամադրված տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանելու գործում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ դեսպանը նշել է, որ ամերիկյան ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին է եւ գիտակցում է ոգեկոչման միջոցառումների կարեւորությունը, ինչպես աշխարհի բոլոր բարի կամքի տեր մարդիկ են այն գիտակցում:

On March 4 the RA NA President Galust Sahakyan received Richard Mills, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Armenia.
Galust Sahakyan congratulated the Ambassador on the occasion of beginning the diplomatic mission in Armenia. The NA President expressed hope that the Ambassador’s activity will be marked with the rapprochement of the Armenian-American relations.
The Head of the parliament highlighted the development of the relations with the USA and the deepening of cooperation in different spheres. Galust Sahakyan highly assessed the continuous support of the USA directed to the strengthening of democratic institutes, civil society, the implementation of reforms and economic development. He also emphasized the role of the US in the process of the regional security, preservation of stability, as well as the peaceful settlement of the Karabakh conflict as an OSCE Minsk Group Co-Chair country.
Talking about the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial the President of the National Assembly has noted that the participation of the US high-ranking delegation is expected. Galust Sahakyan has also touched upon Armenia-USA inter-parliamentary relations and the USAID funded Support to the National Assembly of Armenia Program (SANAP) which began in 2012.
Ambassador Richard Mills has assured that the United States continues to remain Armenia’s friend and is resolutely determined to maintain peace in the region.
Touching upon the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial the Ambassador has noted that the American people stand next to the Armenian people, and they realize the importance of the commemoration events, as all the goodwill people around the world realize it.