Հունվարի 29-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանի հունական եւ ասորական համայնքների ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով ազգային փոքրամասնությունների անդամներին, Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է հանդիպման շարժառիթը: Նա տեղեկացրել է, որ իր գործընկերների հետ նախաձեռնել է Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծ, որով Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում եւ դատապարտում է 1914-23 թվականներին Օսմանյան Թուրքիայում հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը: Նախաձեռնության նպատակն է վերականգնել պատմական արդարությունը, պաշտպանել մարդու իրավունքները, ինչպեւ նաեւ պայքարել թուրքական ժխտողականության դեմ:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով, քանի դեռ քաղաքակիրթ աշխարհը չի դատապարտել մարդկության դեմ իրականացված նման ոճրագործությունները, մեծ է դրանց կրկնության հնարավորությունը: Նա անընդունելի է համարել 21-րդ դարում դեռեւս առկա ժխտողական քաղաքականությունը:
ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ խորհրդակցել է ԱԺ տարբեր խմբակցություններում ընդգրկված պատգամավորների հետ. հայտարարության նախագծի վերաբերյալ նրանց տեսակետը դրական է: Խորհրդարանը նախատեսում է այն ընդունել առաջիկա գարնանային նստաշրջանի ընթացքում:
Հանդիպման ավարտին հյուրերը համայնքների անունից շնորհակալություն են հայտնել ԱԺ փոխնախագահին սպասված նախաձեռնության համար, ինչպես նաեւ ներկայացրել առաջարկներ, որոնք վերաբերում էին հետագա համագործակցությանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 29-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ: Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ նախորդ տարում հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերն ունեցել են զարգացմ...

On January 29 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the representatives of the Greek and Assyrian communities of Armenia.
Welcoming the members of the national minorities, Eduard Sharmazanov presented the motivation of the meeting. He has informed them that he has initiated with his colleagues a draft statement of the National Assembly, by which the Republic of Armenia recognizes and condemns the genocide perpetrated towards the Greeks and Assyrians in Ottoman Turkey in 1914-1923. The goal of the initiative is to restore the historical justice, defend the human rights, as well as fight against Turkish denial.
In the NA Deputy Speaker’s word, unless the civilized world condemns such crimes perpetrated against humanity, the possibility of their repetition is big. He has considered inadmissible the denial policy still existing in the 21st century.
The NA Deputy Speaker has informed that he has consulted with the deputies included in the NA different factions: their viewpoint on the draft statement is positive. The parliament designs to adopt it during the upcoming spring session.
At the end of the meeting the guests in the name of the communities thanked the NA Deputy Speaker for the expected initiative, as well as submitted recommendations, which related to the further cooperation.
On January 29 the RA NA Deputy Speaker, Head of Armenia-Czech Republic Friendship Group Eduard Sharmazanov met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Czech Republic to the RA Petr Mikyska.Welcoming the guest, Eduard Sharmazanov has noted that in the previous year the Armenian-C...