Հունվարի 29-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանի հունական եւ ասորական համայնքների ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով ազգային փոքրամասնությունների անդամներին, Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է հանդիպման շարժառիթը: Նա տեղեկացրել է, որ իր գործընկերների հետ նախաձեռնել է Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծ, որով Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում եւ դատապարտում է 1914-23 թվականներին Օսմանյան Թուրքիայում հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը: Նախաձեռնության նպատակն է վերականգնել պատմական արդարությունը, պաշտպանել մարդու իրավունքները, ինչպեւ նաեւ պայքարել թուրքական ժխտողականության դեմ:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով, քանի դեռ քաղաքակիրթ աշխարհը չի դատապարտել մարդկության դեմ իրականացված նման ոճրագործությունները, մեծ է դրանց կրկնության հնարավորությունը: Նա անընդունելի է համարել 21-րդ դարում դեռեւս առկա ժխտողական քաղաքականությունը:
ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ խորհրդակցել է ԱԺ տարբեր խմբակցություններում ընդգրկված պատգամավորների հետ. հայտարարության նախագծի վերաբերյալ նրանց տեսակետը դրական է: Խորհրդարանը նախատեսում է այն ընդունել առաջիկա գարնանային նստաշրջանի ընթացքում:
Հանդիպման ավարտին հյուրերը համայնքների անունից շնորհակալություն են հայտնել ԱԺ փոխնախագահին սպասված նախաձեռնության համար, ինչպես նաեւ ներկայացրել առաջարկներ, որոնք վերաբերում էին հետագա համագործակցությանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 29-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ: Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ նախորդ տարում հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերն ունեցել են զարգացմ...

29 января вице-спикер НС Э.Шармазанов принял представителей греческой и айсорской (ассирийской) общин Армении.
Приветствуя членов национальных меньшинств, Э.Шармазанов представил побудительные причины встречи. Он сообщил, что вместе с коллегами инициировал проект Заявления Национального Собрания, которым Республика Армения признает и осуждает совершенный в 1914-1923 гг. в Османской Турции геноцид греков и айсоров (ассирийцев). Цель инициативы – восстановить историческую справедливость, защитить права человека, а также бороться против их отрицания турками.
По словам вице-спикера НС, поскольку цивилизованный мир до сих пор не осудил совершенные против человечества подобные преступления, велика возможность их повторения. Он считает неприемлемой в XXI веке существующую политику отрицания злодеяний.
Э.Шармазанов проинформировал, что консультировался с депутатами различных парламентских фракций и мнение их по проекту Заявления положительное. Парламент намечает принять его в ходе предстоящей весенней сессии.
В завершение встречи гости от имени общин поблагодарили вице-спикера НС за проявленную инициативу, а также представили свои предложения относительно дальнейшего сотрудничества.
29 января вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения – Чехия Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Чешской Республики в РА Петром Микиской.Приветствуя гостя, Э.Шармазанов отметил, что в прошедшем году армяно-чешские межпарламентские связи эффективно развивались, чему сп...