ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունվարի 15-ին հանդիպել է Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը:
Ողջունելով հյուրին` Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացումը եւ նշել, որ այն գտնվում է խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի ուշադրության կենտրոնում:
Ըստ նրա` Հայաստանը տարեցտարի ավելի դինամիկ մասնակցություն է ցուցաբերում ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին՝ ակտիվորեն մասնակցելով միջազգային անվտանգության միջավայրի ամրապնդման, ինչպես նաեւ զինված ուժերի միջազգային համագործակցության գործին: Արտակ Զաքարյանի կողմից կարեւորվել է նաեւ զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողությունը, մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների լիարժեք իրացումը, ինչպես նաեւ հասարակություն-զինված ուժեր հարաբերություններն ավելի բաց ու թափանցիկ դարձնելուն միտված հարցերը:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ խորհրդարանական պատվիրակություններն ակտիվորեն մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի ԽՎ բոլոր միջոցառումներին` առավել ուշադրություն հրավիրելով տարածաշրջանային խնդիրներին:
Ներկայացվել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ մի շարք համաձայնագրերի վավերացման կարեւորությունը հետագա համագործակցությունների համար:
Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը ՆԱՏՕ-ի անունից երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին` խաղաղապահ առաքելություններում իր ներդրումն ունենալու համար: Նա ընդգծել է խորհրդարանի մասնակցությունը համագործակցության ծրագրերում:
Ջեյմս Ապատուրայը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրում կարեւոր ոլորտներ կան, որոնցից առաջնայինը խորհրդարանական վերահսկողության ամրապնդումն է:
Հանդիպման ընթացքում պատգամավոր Թեւան Պողոսյանն անդրադարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցությանը` կարեւորելով խորհրդարանական վերահսկողության ծրագրերը: Նա անհրաժեշտ է համարել ուսումնասիրել եւ յուրացնել պաշտպանության ոլորտում զարգացած երկրների եւ տարբեր խորհրդարանական հանձնաժողովների արդյունավետ փորձը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Արտակ Զաքարյանը եւս մեկ անգամ Ջեյմս Ապատուրայի ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդիրներին` կարեւորելով ՆԱՏՕ-ի եւ միջազգային բոլոր կառույցների դերակատարումներն Ադրբեջանի ավանտյուրիստական եւ սադրիչ գործողությունները դատապարտելուն, ինչպես նաեւ հակամարտության բոլոր կողմերի միջեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված քայլեր իրականացնելու գործում:
Անդրադարձ է եղել նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի: Արտակ Զաքարյանը պատասխանել է նաեւ Ջեյմս Ապատուրայի բարձրացրած հարցերին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 15-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրին, բարձր է գնահատել հայ-լիտվա...

15 января председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с делегацией, возглавляемой специальным представителем Генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Дж.Аппатураем. Во встрече участвовал также депутат НС РА Т.Погосян.
Приветствуя гостей, А.Закарян подчеркнул важность развития отношений Армения – НАТО и отметил, что они находятся в центре внимания всех политических сил.
По его мнению, Армения с годами принимает все более динамичное участие в миротворческих миссиях  НАТО, осознавая важность демократического контроля над вооруженными силами,   соблюдения прав человека и гражданина, а также максимальной открытости и прозрачности   отношений государство – вооруженные силы.
А.Закарян отметил, что парламент активно участвует в мероприятиях НАТО, а на парламентских ассамблеях особого внимания удостаиваются региональные проблемы.
Подчеркнута также важность ратификации ряда соглашений РА с НАТО в целях дальнейшего сотрудничества.
Специальный представитель Генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Дж.Аппатурай от имени НАТО выразил признательность Армении – за ее вклад в миротворческие миссии.
Он отметил, что в Программе действий индивидуального партнерства НАТО есть важные сферы, среди которых первоочередная – усиление парламентского контроля  над безопасностью.
В ходе встречи депутат Т.Погосян обратился к взаимодействию Армения – НАТО, подчеркнув важность программ парламентского контроля. Он считает необходимым изучение и использование в оборонной сфере эффективного опыта развитых стран и различных парламентских комиссий.
Обобщая встречу, А.Закарян еще раз привлек внимание Дж.Аппатурая к проблеме урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, подчеркнув роль НАТО и всех международных структур в осуждении авантюристических и провокационных действий Азербайджана, а также в осуществлении шагов по формированию атмосферы доверия между сторонами конфликта.
На встрече был затронут также ряд проблем, представляющих двусторонний интерес. Г-н Закарян ответил также на поднятые Дж.Аппатураем вопросы.
15 января вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Литва  Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Литовской Республики в РА Э.Петрикасом.Вице-спикер НС, приветствуя гостя, высоко оценил армяно-литовские дружественные отношения, охарактеризовав взаим...