ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունվարի 15-ին հանդիպել է Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը:
Ողջունելով հյուրին` Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացումը եւ նշել, որ այն գտնվում է խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի ուշադրության կենտրոնում:
Ըստ նրա` Հայաստանը տարեցտարի ավելի դինամիկ մասնակցություն է ցուցաբերում ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին՝ ակտիվորեն մասնակցելով միջազգային անվտանգության միջավայրի ամրապնդման, ինչպես նաեւ զինված ուժերի միջազգային համագործակցության գործին: Արտակ Զաքարյանի կողմից կարեւորվել է նաեւ զինված ուժերի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողությունը, մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների լիարժեք իրացումը, ինչպես նաեւ հասարակություն-զինված ուժեր հարաբերություններն ավելի բաց ու թափանցիկ դարձնելուն միտված հարցերը:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ խորհրդարանական պատվիրակություններն ակտիվորեն մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի ԽՎ բոլոր միջոցառումներին` առավել ուշադրություն հրավիրելով տարածաշրջանային խնդիրներին:
Ներկայացվել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ մի շարք համաձայնագրերի վավերացման կարեւորությունը հետագա համագործակցությունների համար:
Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը ՆԱՏՕ-ի անունից երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին` խաղաղապահ առաքելություններում իր ներդրումն ունենալու համար: Նա ընդգծել է խորհրդարանի մասնակցությունը համագործակցության ծրագրերում:
Ջեյմս Ապատուրայը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրում կարեւոր ոլորտներ կան, որոնցից առաջնայինը խորհրդարանական վերահսկողության ամրապնդումն է:
Հանդիպման ընթացքում պատգամավոր Թեւան Պողոսյանն անդրադարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցությանը` կարեւորելով խորհրդարանական վերահսկողության ծրագրերը: Նա անհրաժեշտ է համարել ուսումնասիրել եւ յուրացնել պաշտպանության ոլորտում զարգացած երկրների եւ տարբեր խորհրդարանական հանձնաժողովների արդյունավետ փորձը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Արտակ Զաքարյանը եւս մեկ անգամ Ջեյմս Ապատուրայի ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդիրներին` կարեւորելով ՆԱՏՕ-ի եւ միջազգային բոլոր կառույցների դերակատարումներն Ադրբեջանի ավանտյուրիստական եւ սադրիչ գործողությունները դատապարտելուն, ինչպես նաեւ հակամարտության բոլոր կողմերի միջեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված քայլեր իրականացնելու գործում:
Անդրադարձ է եղել նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի: Արտակ Զաքարյանը պատասխանել է նաեւ Ջեյմս Ապատուրայի բարձրացրած հարցերին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 15-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրին, բարձր է գնահատել հայ-լիտվա...

On January 15 the Head of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the delegation headed by Mr.  James   Appathurai, the NATO Secretary General’s Special Representative in the Caucasus and Central Asia. The RA NA Deputy Tevan Poghosyan also attended the meeting.
Welcoming the guest, Artak Zakaryan highlighted the development of Armenia-NATO relations and mentioned that it is in the centre of attention of all the political forces represented in the parliament.
According to him, year by year Armenia displays more dynamic participation to the NATO peacekeeping mission, actively participating in the intensification of international security environment, as well as in the international cooperation of armed forces, full exercise of human and civil rights, as well as issues aimed at making society - military forces relations more open and transparent.
Artak Zakaryan noted that parliamentary delegations actively participate in all the events of NATO PA, drawing more attention to the regional issues.
The importance of ratification of the RA several agreements with NATO was presented for further cooperation.
Mr.  James   Appathurai, t he NATO Secretary General’s Special Representative in the Caucasus and Central Asia, expressed gratitude in the name of NATO to Armenia , for its contribution to the peacekeeping mission. He underlined the parliamentary participation in the cooperation programs.
James Appathurai noted that there were important spheres in the NATO Individual Partnership Action Plan, the priority among which is given to the intensification of parliamentary supervision.
During the meeting the Deputy Tevan Poghosyan touched upon Armenia-NATO interaction, spotlighting parliamentary supervision program. He considered necessary to study and master the effective experience of countries with advanced security and various parliamentary committees.
Summerizing the meeting, Artak Zakaryan once again drew James Appathurai’s attention to the the Azerbaijani-NK conflict settlement, highlighting the role of the NATO and all the international structures to condemn Azerbaijani all the adventurist and incendiary actions, as well as in undertaking steps for shaping atmosphere of confidence between all the conflicting parties.
Issues of mutual interest were also touched upon. Artak Zakaryan also answered issues raised by James Appathurai.
On January 15 the RA NA Deputy Speaker, Head of the Armenia-Lithuania Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov met with Erikas Petrikas, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the RA. ...