ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Ուկրաինայի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հունվարի 14-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ քաղաքական-տնտեսական կապերին, փոխգործակցությանը տարբեր ոլորտներում, միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, միջազգային կառույցներում համագործակցությանը: Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը՝ զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել առավել սերտացնել մշակութային կապերը, խորացնել եւ ամրապնդել առեւտրատնտեսական հարաբերությունները: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը կարեւորել է Ուկրաինայում հայկական մեծ համայնքի դերը եւ ազգանպաստ գործունեությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանին, ԵԽԽՎ-ում ազգային պատվիրակությունների աշխատանքի առանձնահատկություններին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ուկրաինայում տիրող ներքին քաղաքական իրավիճակին, ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հարցեր, կարեւորվել է ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:
14.01.2015
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթներ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄՆԵՐԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի արարողակարգի վարչության պետ (ծածկագիր` 1-1.2-5) 2. Հայաստանի Հանրապետության...

RA NA Vice President Hermine Naghdalyan meets with the Ukrainian Ambassador
On January 14 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Ivan Kukhta, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.
During the meeting the parties touched upon political-economic ties between Armenia and Ukraine , interaction in various spheres, the further development of interparliamentary relations, and cooperation in international structures. Touching upon the age-old friendship between the two people, the interlocutors considered necessary to make closer the cultural ties, deepen and intensify commercial-economic relations. In this context Mrs. Naghdalyan highlighted the role and pro-Armenian activity of the big Armenian community in Ukraine .
The parties touched upon also the PACE upcoming session, the work features of the national delegations to the PACE.
During the meeting issues concerning inner political situation in Ukraine, NK conflict were considered and exercise of equality of rights and free determination of people was spotlighted.