ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Ուկրաինայի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հունվարի 14-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ քաղաքական-տնտեսական կապերին, փոխգործակցությանը տարբեր ոլորտներում, միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, միջազգային կառույցներում համագործակցությանը: Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը՝ զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել առավել սերտացնել մշակութային կապերը, խորացնել եւ ամրապնդել առեւտրատնտեսական հարաբերությունները: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը կարեւորել է Ուկրաինայում հայկական մեծ համայնքի դերը եւ ազգանպաստ գործունեությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանին, ԵԽԽՎ-ում ազգային պատվիրակությունների աշխատանքի առանձնահատկություններին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ուկրաինայում տիրող ներքին քաղաքական իրավիճակին, ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հարցեր, կարեւորվել է ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:
14.01.2015
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթներ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄՆԵՐԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի արարողակարգի վարչության պետ (ծածկագիր` 1-1.2-5) 2. Հայաստանի Հանրապետության...

14 января вице-спикер НА Э.Нагдалян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом Украины в РА И.Кухтой.
В ходе встречи стороны обратились к политико-экономическим связям Армении и Украины, их взаимодействию в различных сферах, дальнейшему развитию межпарламентских отношений, сотрудничеству в международных структурах. Коснувшись вековой дружбы двух народов, собеседники сочли необходимым еще большее упрочение культурных связей, углубление и укрепление торгово-экономических отношений. В этом контексте г-жа Нагдалян подчеркнула существенную роль армянской общины Украины, ее национально-патриотическую деятельность.
Стороны обратились также к предстоящей сессии ПАСЕ, к особенностям работы национальных делегаций в этой структуре.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся сложившейся в Украине внутриполитической обстановки, Нагорно-Карабахского конфликта, равенства народов и реализации права на свободное самоопределение.