Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա էին հանձնաժողովի անդամներ Մարգարիտ Եսայանը, Էդմոն Մարուքյանը, Ստեփան Մարգարյանը, Լեւոն Դոխոլյանը եւ Տաճատ Վարդապետյանը:
Հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը նշել է, որ Եվրոպան եղել եւ մնում է հայ ժողովրդի մեծ բարեկամը, եւ որ հայ ժողովուրդը եվրոպական արժեքների եւ քաղաքակրթության կրողն է: Պատգամավորի դիտարկմամբ` Եվրամիության հետ համագործակցությունը Հայաստանի համար շատ կարեւոր է. Եվրոպան առանցքային գործընկեր է համարվում ոչ միայն առեւտրա-տնտեսական, այլ նաեւ քաղաքական առումով: Ըստ բանախոսի` Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը հնարավորինս բոլոր ուղղություններով խորացնելու նախաձեռնությանը: Բացի այդ` Հայաստանը վստահ է, որ առաջիկայում կգտնեն իրավապայմանագրային այն ձեւաչափը, որի հիման վրա կկառուցվեն Հայաստան-ԵՄ ապագա հարաբերությունները:
Հանձնաժողովի ղեկավարը փաստել է, որ Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերներն ըմբռնումով են մոտեցել Հայաստանի կատարած ընտրությանը, ինչը լավ նախապայման է երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու եւ ամրապնդելու համար՝ միաժամանակ չհակասելով Հայաստանի ստանձնած մյուս միջազգային պարտավորություններին:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ առաջին անգամ է Հայաստանում եւ տպավորված մեր երկրով: Նա կարեւորել է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը եւ վստահություն հայտնել, որ Եվրամիությունը կշարունակի փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր բնագավառներում: Պարոն Չառնեցկիի համար արդյունավետ են եղել նաեւ Հայաստանում քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումները:
Հանդիպման ընթացքում հանձնաժողովի անդամ մյուս պատգամավորները եւս խոսել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության մասին` նշելով, որ ԵՏՄ-ին անդանմակցելը չի կարող խանգարել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացմանը:
ՌԴ նախագահի հրամանագրով պարգեւատրվել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով դեկտեմբերի 19-ին Ռուսաստանի Դաշնության հետ բարեկամության եւ համագործակցության, միջխորհրդարանական եւ մշակութային կապերի ամրապնդման համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանը, «Ինտեգրում եւ զարգացում» հասարակակա...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը դեկտեմբերի 19-ին հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ի բյուրոյի անդամ Ռիչարդ Չառնեցկիի հետ: Հանդիպման ընթացքում խոսելով Հա...
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 19-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությունը ծաղիկ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրին` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից: ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցու...

19 декабря председатель Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз С.Фарманян встретился с делегацией, возглавляемой вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки. На встрече присутствовали члены комиссии М.Есаян, Э.Марукян, С.Маргарян,   Л.Дохолян и Т.Вардапетян.
Председатель комиссии С.Фарманян отметил, что Европа была и остается большим другом армянского народа, и армянский народ также является носителем европейских ценностей и европейской цивилизации. По мнению депутата, сотрудничество с ЕС для Армении очень важно: Европа считается важным партнером не только в торгово-экономическом, но и в политическом аспекте. По Фарманяну, Армения продолжает оставаться верной углублению сотрудничества с ЕС во всех направлениях. Кроме того, Армения убеждена, что вскоре будет найдет договорно-правовой формат, на основе которого будут строиться дальнейшие отношения Армения – ЕС.
Председатель комиссии констатировал, что коллеги по Европарламенту с пониманием отнеслись к выбору Армении, что является хорошим предусловием для развития и укрепления двусторонних отношений, в то же время не противоречащих другим международным обязательствам Армении.
Вице-председатель Европарламента Р.Чарнецки, поблагодарив за прием, отметил, что весьма впечатлен визитом в Армению. Он подчеркнул важность сотрудничества РА – ЕС и выразил надежду на дальнейшее взаимодействие Евросоюза с Арменией в различных сферах.   Для г-на Чарнецки оказались продуктивными также встречи с политическими силами Армении.
В ходе встречи другие члены комиссии также говорили о сотрудничестве Армения – Евросоюз, отмечая, что членство в ЕАЭС не может помешать углублению отношений с ЕС.
Указом Президента РФ награждены вице-спикер НС Э.Нагдалян и депутат НС В.Бадалян
19 декабря Указом Президента РФ В.Путина за укрепление дружбы и сотрудничества, межпарламентских и культурных связей с Российской Федерацией орденом Дружбы награждены вице-спикер НС Э.Нагдалян, депутат НС В.Бадалян, руководитель общественной организации “Интеграция и развитие” А.Сафарян.  ...
19 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян, члены комиссии Т.Погосян, Н.Карапетян и Э.Марукян встретились с вице-председателем Европарламента, членом Бюро ПА Евронест Р.Чарнецки.   Говоря в ходе встречи об отношениях Армения – Евросоюз, стороны выразили г...
19 декабря делегация, возглавляемая вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки, в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закаряна посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Делегация во главе с вице-председателем Европарламента возложила цветы к мемориалу ...
19 декабря Председатель НС Г.Саакян принял в парламенте делегацию, возглавляемую вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки. Приветствуя гостей, Г.Саакян отметил, что Евросоюз был и остается одним из важных партнеров Армении. Сотрудничество РА с ЕС опирается в первую очередь на  общую систему...