ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրին` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից: ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ Հայաստանը հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում: Ազգային ժողովի նախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանը վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացն` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշման վերաբերյալ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է Հայաստանի շահերից: Խորհրդարանաի ղեկավարը հայտնել է նաեւ, որ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստը, որը տեղի է ունենալու Հայաստանում, անցկացվելու է ընդունված բոլոր չափանիշներին համապատասխան: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավով նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար ոչ միայն մերժում է միջազգային կազմակերպությունների նախաձեռնությունները, մասնավորապես շփման գծից դիպուկահարների հետքաշումը, պատահարների հետաքննման մեխանիզմների ստեղծումը, զինադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը, այլ հակառակը` իր ռազմատենչ հայտարարություններով եւ գործողություններով խոչընդոտում է ցանկացած նախաձեռնություն: «Խավիարային դիվանագիտությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը, կաշառակերության ստոր ճանապարհով այդ երկրի իշխանությունները փորձում են քաղաքակիրթ աշխարհում վերականգնել իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը»,- մասնավորապես նշել է Գալուստ Սահակյանը:
ԵԽ փոխնախագահին 2015 թվականի ապրիլին հրավիրելով մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին՝ Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է նաեւ Թուրքիայի մասին, մասնավորապես նշելով` «Մի երկիր, որը պատրաստ չէ առերեսվել իր սեփական անցյալի, իր պատմության հետ, ժողովրդավարությունն այնտեղ չի կարող արմատապես հաստատվել»: Գալուստ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին՝ 1987 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունելու համար եւ հույս հայտնել, որ 100-ամյակի նախաշեմին Եվրախորհրդարանը հանդես կգա համապատասխան հայտարարությամբ կամ բանաձեւով:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկին շնորհակալություն է հայտնել բարձր ընդունելության համար: Նա նշել է, որ որպես փոխնախագահ՝ սա իր առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն եւ վստահեցրել է, որ այն կլինի շարունակական: Խորհրդարանի փոխնախագահը ցավով է նշել այն հանգամանքը, որ ի տարբերություն հայկական պատվիրակությանը՝ Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցել Երեւանում կայանալիք Եվրանեսթի նիստին: Ռիչարդ Չառնեցկին վստահեցրել է, որ ԵԽ-ն պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ մի շարք բնագավառներում:
ՌԴ նախագահի հրամանագրով պարգեւատրվել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով դեկտեմբերի 19-ին Ռուսաստանի Դաշնության հետ բարեկամության եւ համագործակցության, միջխորհրդարանական եւ մշակութային կապերի ամրապնդման համար ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանը, «Ինտեգրում եւ զարգացում» հասարակակա...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը դեկտեմբերի 19-ին հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ի բյուրոյի անդամ Ռիչարդ Չառնեցկիի հետ: Հանդիպման ընթացքում խոսելով Հա...
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա էին հանձնաժողովի անդամներ Մարգարիտ Եսայանը, Էդմոն Մարուքյանը, Ստեփան ...
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 19-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությունը ծաղիկ...

19 декабря Председатель НС Г.Саакян принял в парламенте делегацию, возглавляемую вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки. Приветствуя гостей, Г.Саакян отметил, что Евросоюз был и остается одним из важных партнеров Армении. Сотрудничество РА с ЕС опирается в первую очередь на  общую систему ценностей, и Армения последовательна в углублении и расширении отношений с Евросоюзом. Председатель НС заверил, что Армения полна решимости совместно с европейскими партнерами расширять и углублять процесс институциональных реформ, направленных на неустанное укрепление демократии, прав человека и верховенства закона. Относительно решения о членстве в ЕАЭС Г.Саакян отметил, что оно обусловлено геополитическими реалиями и исходит из интересов Армении. Глава парламента сообщил также, что четвертое пленарное заседание ПА Евронест, которое состоится в Армении, будет проведено по всем принятым стандартам. Говоря о мирном урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, Председатель НС Г.Саакян с сожалением отметил, что Азербайджан не только постоянно отклоняет инициативы международных организаций, в частности, отвод снайперов с линии соприкосновения, создание механизмов расследования инцидентов, шаги по укреплению режима перемирия, но, наоборот, своими воинственными заявлениями и действиями препятствует любой инициативе. “Икорная дипломатия стала государственной политикой Азербайджана, подлым путем подкупа власти этой страны пытаются восстановить в цивилизованном мире свою репутацию”, - отметил, в частности, Г.Саакян.
Приглашая вице-председателя Европарламента на мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян в апреле 2015 года, Председатель НС говорил также о Турции, в частности отметив: “В стране, не готовой встать лицом к лицу со своим собственным прошлым, своей историей, демократия не может укорениться”. Г-н Саакян выразил признательность Европарламенту за принятие в 1987 г . резолюции, признающей Геноцид армян, и выразил надежду, что в преддверии 100-летия Европарламент выступит с соответствующим заявлением или резолюцией.
Вице-председатель Европарламента Р.Чарнецки поблагодарил за высокий прием. Он отметил, что это его первый визит в РА в качестве вице-председателя, и заверил, что подобные визиты состоятся и впредь.  Вице-председатель с сожалением заметил, что, в отличие от армянской делегации, Азербайджан отказался от участия в заседании Евронест в Ереване. Р.Чарнецки заверил, что Европарламент готов продолжать сотрудничество с Арменией в ряде сфер.
Указом Президента РФ награждены вице-спикер НС Э.Нагдалян и депутат НС В.Бадалян
19 декабря Указом Президента РФ В.Путина за укрепление дружбы и сотрудничества, межпарламентских и культурных связей с Российской Федерацией орденом Дружбы награждены вице-спикер НС Э.Нагдалян, депутат НС В.Бадалян, руководитель общественной организации “Интеграция и развитие” А.Сафарян.  ...
19 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян, члены комиссии Т.Погосян, Н.Карапетян и Э.Марукян встретились с вице-председателем Европарламента, членом Бюро ПА Евронест Р.Чарнецки.   Говоря в ходе встречи об отношениях Армения – Евросоюз, стороны выразили г...
19 декабря председатель Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз С.Фарманян встретился с делегацией, возглавляемой вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки. На встрече присутствовали члены комиссии М.Есаян, Э.Марукян, С.Маргарян,  Л.Дохолян и Т.Вардапетян.   ...
19 декабря делегация, возглавляемая вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки, в сопровождении председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закаряна посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Делегация во главе с вице-председателем Европарламента возложила цветы к мемориалу ...