ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է Չինաստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 10-ին հանդիպել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Թիան Էրլունի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է Թիան Էրլունին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը նպաստավոր կլինի հայ-չինական ավանդական համագործակցության առավել խորացման եւ զարգացման համար: Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու զարգացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Նրա գնահատմամբ՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա, որը պետք է արդյունավետ օգտագործվի:
Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները հավատարիմ են խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու սկզբունքին եւ դրական է գնահատել Չինաստանի իշխանությունների հավասարակշիռ դիրքորոշումն այս հարցում:
Դեսպան Թիան Էրլունը, շեշտելով, որ տպավորված է հայ-չինական համագործակցության բարձր մակարդակով, պատրաստակամություն է հայտնել ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր՝ փոխադարձ համագործակցության նոր մակարդակ ապահովելու եւ միջպետական ու միջխորհրդարանական կապերն առավել զարգացնելու համար: Նա ընդգծել է, որ Չինաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Մինսկի խմբի ձեւաչափով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տնտեսական, կրթական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Կողմերը կարեւորել են բարեկամ երկրների խորհրդարանների միջեւ փորձի փոխանակումը եւ փոխայցելությունները:
Դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սենյակում ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել է խորհրդարանական լսումներ՝ «Մշակութային քաղաքականության ռազմավարական հիմնախնդիրները եւ դրանց կարգավորման մարտահրավերները» թեմայով: Դեկտեմբերի 12-...
Խորհրդարանի աշխատակազմը զարդարել է ամանորյա եղեւնին
Եթե աշխարհում ցանկացած մեկին հարցնեք, թե որն է Ամանորի գլխավոր խորհրդանիշը, վստահաբար կլսենք պատասխան` եղեւնին: Հայաստանի խորհրդարանում դեկտեմբերի 10-ին վառվել են տոնական առաջին լույսերը. Ազգային ժողովի աշխատակիցների զարդարած եղեւնին գեղեցիկ ու ամանորյա տրամադրություն ստեղծեց նիստերի դահլիճին կից սր...
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900...
Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 10-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին: Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է նրան դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթել...

On December 10 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with Tian Erlong, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Armenia.
The RA NA Deputy Speaker has congratulated Tian Erlong on beginning his diplomatic mission in Armenia and has expressed hope that the ambassador’s activity will be favourable for further deepening and advancing the Armenian-Chinese traditional cooperation. Mr Sharmazanov highlighted the rapprochement and development of interparliamentary ties, the parliamentary friendship groups’ activity. To his assessment, there is a great potential of cooperation in different spheres, which should be used effectively.
Eduard Sharmazanov, touching upon the Nagorno Karabakh conflict, has underscored that the RA authorities are adhered to the principle of solving problems through exclusively peaceful means and has assessed positively the balanced approach of the Chinese authorities to this issue.
Ambassador Tian Erlong, emphasizing that he is impressed by the high level of the Armenian-Chinese cooperation, has expressed willingness to take steps to ensure a new level of bilateral cooperation and further develop inter-state and inter-parliamentary ties. He has underscored that China sees the settlement of the Nagorno Karabakh conflict exclusively in a peaceful way, through Minsk Group format.
During the meeting the interlocutors touched upon also the perspectives of cooperation in economic, educational, cultural, humanities and other spheres. The parties spotlighted the exchange of experience and mutual visits between the friendly countries.
On December 10 the RA National Assembly Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated by the Chair Elinar Vardanyan organized parliamentary hearings on the fulfillment of the Resolution N 1900 “On Definition of Political Prisoner” of the Parliamentary Assembly of the ...
On December 10 the RA NA President Galust Sahakyan received Jean-Francois Charpentier, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Armenia. Welcoming the guest in the National Assembly the Head of the parliament congratulated him on the occasion of a...