ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է Չինաստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 10-ին հանդիպել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Թիան Էրլունի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է Թիան Էրլունին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը նպաստավոր կլինի հայ-չինական ավանդական համագործակցության առավել խորացման եւ զարգացման համար: Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու զարգացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Նրա գնահատմամբ՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա, որը պետք է արդյունավետ օգտագործվի:
Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը, ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները հավատարիմ են խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու սկզբունքին եւ դրական է գնահատել Չինաստանի իշխանությունների հավասարակշիռ դիրքորոշումն այս հարցում:
Դեսպան Թիան Էրլունը, շեշտելով, որ տպավորված է հայ-չինական համագործակցության բարձր մակարդակով, պատրաստակամություն է հայտնել ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր՝ փոխադարձ համագործակցության նոր մակարդակ ապահովելու եւ միջպետական ու միջխորհրդարանական կապերն առավել զարգացնելու համար: Նա ընդգծել է, որ Չինաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Մինսկի խմբի ձեւաչափով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տնտեսական, կրթական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Կողմերը կարեւորել են բարեկամ երկրների խորհրդարանների միջեւ փորձի փոխանակումը եւ փոխայցելությունները:
Դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սենյակում ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել է խորհրդարանական լսումներ՝ «Մշակութային քաղաքականության ռազմավարական հիմնախնդիրները եւ դրանց կարգավորման մարտահրավերները» թեմայով: Դեկտեմբերի 12-...
Խորհրդարանի աշխատակազմը զարդարել է ամանորյա եղեւնին
Եթե աշխարհում ցանկացած մեկին հարցնեք, թե որն է Ամանորի գլխավոր խորհրդանիշը, վստահաբար կլսենք պատասխան` եղեւնին: Հայաստանի խորհրդարանում դեկտեմբերի 10-ին վառվել են տոնական առաջին լույսերը. Ազգային ժողովի աշխատակիցների զարդարած եղեւնին գեղեցիկ ու ամանորյա տրամադրություն ստեղծեց նիստերի դահլիճին կից սր...
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900...
Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 10-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին: Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է նրան դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթել...

10 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в РА Тянем Эрлуном.
Вице-спикер НС поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и выразил надежду, что его деятельность будет способствовать еще большему углублению и развитию армяно-китайского традиционного сотрудничества. Г-н Шармазанов подчеркнул важность упрочения и развития межпарламентских связей, деятельности депутатских групп дружбы. В его оценке, есть большой потенциал сотрудничества в различных сферах, который следует эффективно использовать.
Обратившись к Нагорно-Карабахскому конфликту, Э.Шармазанов подчеркнул, что власти РА верны принципу разрешения проблемы исключительно мирным путем, и позитивно оценил взвешенную позицию Китая по данному вопросу.
Посол Тянь Эрлун, подчеркнув, что впечатлен высоким уровнем армяно-китайского сотрудничества, выразил готовность предпринять все необходимые шаги для   обеспечения нового уровня взаимосотрудничества и всемерного развития межгосударственных и межпарламентских связей. Он особо выделил, что урегулирование НК-конфликта Китай видит исключительно в мирном ключе, в формате Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи собеседники обратились также к перспективам сотрудничества в экономической, образовательной, культурной, гуманитарной и других сферах. Стороны подчеркнули важность обмена опытом и взаимных визитов между парламентами дружественных стран.
10  декабря Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам под председательством Э.Варданян провела парламентские слушания по выполнению Республикой Армения резолюции ПАСЕ N1900 об определении понятия политического заключенного. В вступительном слове Э.Варданян поблагода...
10 декабря Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в РА Жана-Франсуа Шарпантье. Приветствуя гостя в НС, глава парламента поздравил его с назначением и пожелал успехов в осуществлении миссии. Г-н Саакян также выразил надежду, что посо...