ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ եւ մաղթել արգասաբեր գործունեություն՝ ի նպաստ հայ-չինական բարեկամության: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական շփումները, փոխայցելությունները եւ երկկողմ հանդիպումները: Նա, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունը խթանելու գործում, իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու հայ-չինական միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանը: Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ գիտակրթական, մշակութային, տնտեսական բնագավառներում իրականացված համատեղ ծրագրերը եւ ողջունել Երեւանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնումը, որը կնպաստի գիտակրթական եւ մշակութային ոլորտներում հայ-չինական համագործակցության խորացմանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խնդրի կարգավորման բանակցային սկզբունքին եւ բարձր է գնահատում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը Արցախի հիմնախնդրի առնչությամբ: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի եւ մեր ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործությանն արժանի գնահատական տալու մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ չինական կողմն իր մասնակցությունը կունենա 2015 թվականի ապրիլին կազմակերպվելիք միջոցառումներին:
Դեսպան Թիան Էրլունը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ եւ պատասխանատվություն է լինել Չինաստանի դեսպանը Հայաստանում եւ ներկայացնել իր պետությունը մի երկրում, որի հետ պատմական, մշակութային, առեւտրատնտեսական կապերը եւ շփումներն ունեն դարերի պատմություն: Պարոն Էրլունը բարձր է գնահատել բարեկամ երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը եւ փոխայցելությունները, որոնք բարեկամական հարաբերությունների զարգացման կարեւոր մասն են կազմում: Դեսպանի խոսքով՝ Չինաստանը մեծ տեղ է տալիս Հայաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը, նույնիսկ Պեկինի համալսարանում հայոց լեզու է դասավանդվում: Թիան Էրլունը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր շփումները զարգանում են բավականին դինամիկ: Նա կարեւորել է համաործակցությունը մշակութային, առեւտրատնտեսական, հումանիտար ոլորտներում՝ նշելով, որ մեծացել է երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալը: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կլուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով:

9 декабря Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла КНР в РА Тяня Эрлуна.
Спикер НС поздравил посла с началом дипломатической миссии в нашей стране и пожелал ему плодотворной деятельности в интересах армяно-китайской дружбы. Г-н Саакян подчеркнул важность политических контактов между двумя странами на высоком уровне, взаимных визитов и двусторонних встреч. Выделив роль парламентской дипломатии в активизации политического диалога между двумя странами, он выразил готовность всемерно содействовать оживлению армяно-китайских межпарламентских связей. Председатель НС, высоко оценив реализованные совместные программы двух стран в научно-образовательной, культурной и экономической областях, приветствовал создание в Ереване школы по углубленному изучению китайского языка, способной упрочить армяно-китайское сотрудничество в научно-образовательной и культурной сферах.
Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС отметил, что Армения привержена переговорному принципу урегулирования вопроса и высоко ценит сбалансированный подход Китая к Арцахской проблеме. Коснувшись 100-летней годовщины Геноцида армян и достойной оценки совершенного против нашего народа злодеяния, глава парламента выразил надежду, что китайская сторона примет участие в мероприятиях, организуемых в апреле 2015 г.
Посол Тянь Эрлун отметил, что для него большая честь и ответственность быть послом КНР в Армении и представлять свое государство  в стране, с которой имеются многовековые исторические, культурные, торгово-экономические связи и контакты.   Г-н Эрлун высоко оценил сотрудничество парламентов двух дружественных стран, обмен опытом и взаимные поездки, которые являются важной составляющей развития добрых отношений. По словам посла, Китай отводит весомое место углублению традиционно дружественных отношений с Арменией, а в Пекинском университете преподается армянский язык. Тянь Эрлун отметил, что со дня установления дипломатических отношений между РА и КНР контакты развиваются весьма динамично. Он подчеркнул важность сотрудничества в культурной, торгово-экономической, гуманитарной сферах, отметив рост объема товарооборота между двумя странами. Посол выразил надежду на решение НК-конфликта мирным переговорным путем.