Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի հրավիրած մամուլի ասուլիսը:
Տիկին Եսայանը նշել է, որ անցնող տարում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանը բավական ակտիվ է աշխատել, ինչի վառ ապացույցն է նաեւ օրեր առաջ Դակարում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 15-րդ գագաթաժողովի ընդունած՝ Ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծման եւ խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ եզրափակիչ բանաձեւում Հայաստանի առաջարկությամբ ամրագրված՝ կազմակերպության անդամ պետությունների լիակատար աջակցությունը` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:
«Կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերին զերծ մնալ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառումից, ինչը կարող է վտանգել կարգավորման խաղաղ գործընթացը, շարունակել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների միասնական եւ անբաժան հենք հանդիսացող առաջարկությունների հիման վրա, մասնավորապես՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների հիման վրա»,-ամրագրվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 15-րդ գագաթաժողովի եզրափակիչ բանաձեւում:
Պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության անդամ 80 երկրների շարքում կան նաեւ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ հանդիսացող երկրներ եւ, ըստ Մարգարիտ Եսայանի, շատ կարեւոր է, որ մահմեդական որոշ երկրներ եւս միացել են վերոնշյալ բանաձեւին:
Պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է 2015 թ.-ին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստի անցկացումը: Տիկին Եսայանը նաեւ հիշեցրել է, որ 2015 թ.-ի մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը Երեւանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահների նիստը:
Մարգարիտ Եսայանի կարծիքով՝ ՀՀ ԱԺ-ի համար անցնող տարին արդյունավետ է եղել, քանի որ ՀՀ Ազգային ժողովը դարձել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիիրավ անդամ, ինչը, ըստ պատգամավորի, Հայաստանին հնարավորություն է ընձեռում արդեն լիարժեք անդամի կարգավիճակով կառույցում ներկայացնել մեր երկրի համար կարեւոր հարցերը:
Տիկին Եսայանը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունն ամբողջ աշխարհում ծանրակշիռ ազդեցություն ունի եւ Հայաստանի Հանրապետությունն այդ կառույցում ընկալելի եւ վստահելի գործընկեր է:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
Քննարկվել են քաղաքական գործընթացներում կանանց ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ժողովրդավարական կառավարման եւ գենդերային հարցերով բաժնի փորձագետ Կատերինա Ռյաբիկոյի եւ Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանի հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ/ ԺՀՄ...
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Թեւան Պողոսյանը դեկտեմբերի 2-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում անդրադարձել են նոյեմբերի 21-24-ը Հաագայում տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 60-րդ տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների արդյ...
ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 2-ին շարունակել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը, բացառությամբ Ռուբիկ Հակոբյանի հեղինակած «ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի: Քվեարկությունների ավարտից հետո պատգամավորները շարունակել...

On December 2 the press conference convened in the National Assembly by Margarit Yesayan, Head of the RA NA Delegation to La Francophonie PA, took place.
Mrs Yesayan has noted that during the passing year Armenia has been acting rather active in the International Organization of Francophonie and the Parliamentary Assembly of Francophonie, the vivid proof of which is the full support of the member-states to the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ efforts on Nagorno Karabakh conflict settlement, stated, by Armenian’s recommendation, in the Final Resolution on Crisis Resolution and Peace-building, adopted in the 15th Summit of International Organization of Francophonie  recently held in Dakar.
“We call on all parties to the conflict to refrain from the use of force and threat of force, which could endanger the peace process, to continue the negotiations on the common and indivisible basis of the proposals of the Minsk Group Co-Chairs, namely non-use of force or the threat of force, territorial integrity, equality of peoples and their right to self-determination,” states the final resolution of the 15th Summit of the International Organization of Francophonie.
The Head of the Delegation has informed them that there are also Organization of Islamic Cooperation /OIC/ member-states among the 80 member-states of the International Organization of Francophonie and according to Margrit Yesayan, it is very important that some Muslim states also joined the abovementioned Resolution.
The Head of the Delegation highlighted the convention of the next council session of Foreign Affairs Ministers of the International Organization of Francophonie in 2015 in Armenia . Mrs Yesayan also reminded that European regional session   of Parliamentary Assembly of Francophonie is to be held on March 30-April 2, 2015 in Yerevan .
According to Margrit Yesayan, the passing year has been effective, as the RA National Assembly became the full member of Francophonie PA, which, according to the MP, gives Armenia an opportunity to submit to the Organization important issues for our country as a full member.
Mrs Yesayan mentioned that the Organization of Francophonie has a significant authority all over the world and Armenia is an acceptable and trustworthy partner in it.
The Head of the Delegation answered journalists’ questions.
02.12.2014
Issues on Women’s Involvement in the Political Processes were Discussed
On December 2 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Kateryna Ryabiko, Officer at the OSCE/ODIHR Democratic Governance and Gender Issues Department and Jemma Hasratyan, President of the Association of Women with University Education.  ...
At the press conference held on December 2 the Head of the RA NA Delegation Koryun Nahapetyan and the member of the Delegation Tevan Poghosyan touched upon the results of the works of the 60th annual session of the NATO Parliamentary Assembly (PA), which took place in The Hague on November 21-24.Kor...
On December 2 the RA National Assembly continued the work of the next four-day sittings by voting passing the bills debated on the previous day, except the NA draft decision “On Making Reforms in the RA Electoral Code” authored by Rubik Hakobyan.After voting the deputies continued debating the treat...